Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena metalu wystrzeliła o 24% w 2 miesiące. Prognoza wzrostu o dalsze 50% od wielkiego banku

|
selectedselectedselected

Miedź mocno podrożała w ostatnich tygodniach. Cena metalu wzrosła o grubo ponad 20% od połowy lutego. Prognozy zapowiadają możliwość bardzo mocnych wzrostów w kolejnych latach. Wielki bank szacuje, że może to być nawet 50-60%.

Cena metalu wystrzeliła o 24% w 2 miesiące. Prognoza wzrostu o dalsze 50% od wielkiego banku
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego miedź drożeje?
  • Co mogłoby powstrzymać rajd notowań surowca?
  • Jakie są prognozy dla ceny metalu?

 

 

Trwa hossa na miedzi. Cena metalu może wzrosnąć o ponad 50%!

Kurs kontraktów na miedź kontynuuje trend wzrostowy i zalicza zwyżkę o 1,5% do 9970 USD za tonę. Łącznie od dołka w lutym cena metalu w USD wzrosła o blisko 24%.

Wygląda na to, że progności są optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy dla cen metalu w kolejnych miesiącach.

Reklama

Na początku tego tygodnia analitycy Citi stwierdzili, że nadchodzi druga wielka hossa na rynku miedzi w tym stuleciu. Ich zdaniem ostatnia miała miejsce 20 lat temu, a teraz jesteśmy świadkami nowego cyklu.

 

Wykres: Kurs kontraktów na miedź w USA za tonę

COMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHARTCOMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Ekonomiści z Citi zapowiadają zwyżkę ceny metalu do 10 tys. USD za tonę (metryczną) i utrzymanie się jej w tych okolicach do końca roku. To jednak nie koniec, miedź ma wciąż drożeć, uważa Citi.

Prognoza zakłada wzrost kursu miedzi o kolejne 20% do 12 tys. USD w 2026 roku, zgodnie z bazowym scenariuszem banku.

 

Czytaj również: Cena metalu wystrzeli w pogoni za złotem i srebrem – mówią prognozy analityków

 

Prognoza dla ceny metalu - miedź może podrożeć o ponad 50%

Reklama

Jednak cena metalu może w impecie wzrostowym przebić bazowe oczekiwania. W scenariuszu optymistycznym, który eksperci Citi nazywają “byczym”, miedź może znacznie może podrożeć, choć tymczasowo.

“Miedź może osiągnąć bardzo wysokie docelowe ceny, ale tylko tymczasowo, stwierdził analityk Citi w niedawnym raporcie.

"Wybuchowy wzrost cen metalu jest możliwy również w ciągu najbliższych 2-3 lat, jeśli w dowolnym momencie nastąpi silne cykliczne ożywienie, a ceny miedzi potencjalnie wzrosną o 60% do ponad 15 tys. USD za tonę w naszym byczym scenariuszu" - podkreślili analitycy rynku towarowego z Citi.

"Nasz bazowy scenariusz zwyżki ceny metalu do 12 tys. USD za tonę zakłada jedynie niewielki wzrost cyklicznego wzrostu popytu na miedź w latach 2025 i 2026" - dodali.

Jednak potencjału do dalszego wzrostu cen miedzi nie widzą analitycy BM mBanku:

Reklama

“Jak dotąd, biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie zapasy miedzi i prognozy Jiangxi Copper na 2024 roku dotyczące wzrostu podaży o 11% rdr do 2,3 mln ton, nie widzimy istotnych czynników fundamentalnych, które mogłyby spowodować wzrost cen miedzi” - skomentowali analitycy BM mBanku.

“Z drugiej strony, na ceny miedzi w krótkim terminie mogą mieć wpływ nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiej miedzi, niklu i aluminium. LME zakazała sprzedaży miedzi wyprodukowanej w Rosji w dniu 13 kwietnia lub po tej dacie z zarejestrowanych magazynów. Zdolność produkcyjna hut miedzi w Rosji wynosi około 900ktpa, co stanowi 4% udziału w globalnej produkcji kopalni miedzi i stanowi 3,5% światowej produkcji hutniczej” - dodali.

 

Czytaj również: Niesamowita rekomendacja – akcje giganta niedowartościowane o 50%!

 

Cena miedzi - komentarz eksperta dla FXMAG

Sytuacją na rynku miedzi skomentował dla naszej redakcji ekspert surowcowy, Bogusz Kasowski.

Reklama

“Rynek miedzi doświadcza napływu kapitału, co w połączeniu z wciąż rosnącymi obawami dotyczącymi mniejszego wydobycia pompuje cenę” - stwierdził Bogusz Kasowski, ekspert rynku surowcowego i autor portalu Surowcowe.info w komentarzu dla FXMAG.

“Nadchodzące wybory prezydenckie w Panamie podbijają cenę, bo główni faworyci nie zapowiadają zmian w temacie ponownego kopalni Cobre Panama: trzech jest za podtrzymaniem aktualnej decyzji o zamknięciu, a jeden chce referendum w tej sprawie - a to właśnie protesty społeczne przyczyniły się do zatrzymania wydobycia” - dodał.

“Istotnym czynnikiem są także informacje z sektora OZE: wzrost zapotrzebowania na miedź generowany jest w dużym stopniu przez farmy wiatrowe, zwłaszcza te położone na morzach i oceanach” - zaznaczył Bogusz Kasowski.

 

Czytaj również: Cena metalu wystrzeli o 30% po silnych wzrostach. Ta spółka z GPW może na tym skorzystać

 

Prognoza dla ceny metalu - co czeka kurs miedzi?

Reklama

Według Bogusza Kasowskiego, notowania kontraktów na miedź czeka teraz ważny test w okolicach poziomu 10 tys. USD za tonę.

“Ceny czeka teraz test na poziomie 10 tys. USD za tonę. Jeśli rynek jedynie skonsoliduje w wąskim przedziale, mając po środku okrągły poziom to możemy liczyć na spore wyjście górą” - skomentował Bogusz Kasowski.

“Jednak z technicznego i sentymentalnego punktu widzenia, cena może zaliczyć nawet korektę o 10% przy ataku na 10 tys. USD za tonę” - dodał ekspert rynku surowcowego w wypowiedzi dla FXMAG.

 

Zobacz również: Cena złota wystrzeli o 67%! Mocna prognoza znanego banku i sygnał kryzysu gospodarczego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama