Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

metal 2024

Ruda żelaza mocno podrożała w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Istotne znaczenie miało podkręcenie koniunktury w gospodarce azjatyckiego giganta. Czy cena metalu wzrośnie w 2024? Zebraliśmy nowe prognozy.

 

  • Ruda żelaza to kluczowy surowiec, który służy głównie do produkcji stali
  • Branża budowlana oraz przemysł to główne sektory, które generują popyt na surowiec
  • Jakie są prognozy dla rudy żelaza?

 

 

Ruda żelaza mocno w górę, Chiny rozkręcają się

Reklama

Cena rudy żelaza dynamicznie rosła w grudniu, a zwyżka ta jest kontynuowana mocnymi wzrostami na początku 2024 roku.

Na giełdzie w Hong Kongu kontrakty terminowe na surowiec w poprzednim miesiącu podrożały o 4,8%. W styczniu jest to już 5,6% w zaledwie kilka dni. To najwyższe poziomy od czerwca 2022 roku.

 

Wykres: Cena rudy żelaza w USD za tonę na giełdzie HKEX w Hong Kongu

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Wzrost ceny metalu to efekt oczekiwań rynku na wzrost zapotrzebowania na surowiec.

“Były one (...) wspierane przez wysiłki chińskich władz, mające na celu stymulowanie lokalnej gospodarki. Oczekiwania dalszych działań wspierających sektor budowlany w Chinach sprawiają, że na rynku tym nadal nastroje są optymistyczne w kontekście 2024 roku” - stwierdziła Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ w notatce analitycznej.

Ruda żelaza to strategiczny towar niezbędny w sektorze nieruchomości, który odpowiada za 40% popytu na surowiec. Poza tym, jest on niezbędny ogółem w przemyśle. W końcu, z rudy żelaza produkowana jest stal.

Reklama

“Ruda żelaza jest bardzo istotną częścią chińskiej gospodarki, która jest trzecim wydobywcą tego surowca na świecie” - skomentował dla FXMAG Bogusz Kasowski, autor portalu Surowcowe.info.

“Jednak należy pamiętać, że Chiny od 2015 roku wydobywają pięciokrotnie mniej tego surowca, polegając na imporcie, w ponad 60% z Australii, a także z Brazylii. Od 2015 roku 80% stali w Chinach jest produkowanych z importowanej rudy żelaza. Nawet jeśli i w 2024 roku władze chińskie ograniczą produkcję do miliarda ton stali, to popyt na rudę żelaza w pierwszym półroczu 2024 pozostanie stabilny” - dodał Bogusz Kasowski.

Wcześniej w 2023 roku cena metalu zyskała blisko 40% od dołka z końca maja. Między innymi, paliwem dla wzrostów były grudniowe doniesienia o tym, że rząd w Pekinie planuje zapewnić co najmniej 1 bln CNY (137 mld USD) taniego finansowania dla krajowych programów renowacji wsi miejskich i przystępnych cenowo mieszkań.

Plan ten stanowi znaczący krok naprzód w wysiłkach władz zmierzających do powstrzymania największego od dziesięcioleci spowolnienia na rynku nieruchomości, które odbiło się na wzroście gospodarczym i zaufaniu konsumentów.

Program stymulacji fiskalnej jest następstwem podjętej w zeszłym miesiącu decyzji Chin o wyemitowaniu w tym kwartale dodatkowych obligacji państwowych o wartości 1 bln juanów. Środki pozyskane w ramach emisji zostaną częściowo przeznaczone na budownictwo.

Reklama

 

Nieruchomości w Chinach są kluczowe

Chiński rząd stara się przywrócić zaufanie do sektora nieruchomości. Pekin próbuje ratować jednego z głównych deweloperów po tym, gdy dwóch innych ogłosiło niewypłacalność.

W międzyczasie chińska gospodarka powróciła w październiku do deflacji, podczas gdy krajowe zapasy rudy żelaza znajdują się na najniższym poziomie od 2016 roku.

Inwestorzy zwracają również uwagę na możliwe interwencje Pekinu powiązane z rudą żelaza. Miałaby one na celu manipulowanie cenami metalu lub zmniejszenie produkcji stali. China Mineral Resources Group, wspierana przez państwo firma utworzona w celu konsolidacji zakupów rudy żelaza w kraju, stwierdziła pod koniec grudnia, że ceny metalu osiągnęły nieracjonalny poziom.

Sektor hutnictwa stali ograniczył działalność jesienią 2023 roku. Produkcja stali surowej w Chinach spadła w październiku do rocznego dołka. Z kolei niektóre huty ograniczyły działalność ze względu na niskie marże i niepewność popytu.

Reklama

Analitycy HSBC prognozują, że popyt na rudę żelaza w Chinach spadnie średnio o 1,3% w latach 2023-2027. Jednak przez większość 2023 roku popyt w Chinach rósł w zaskakująco szybkim tempie wynoszącym nawet 7%.

 

Czytaj również: Cena ropy runęła, ale paliwa nadal drogie. Co dalej? Prognozy 2024

 

Prognoza cen rudy żelaza w 2024 roku

"Odporność cen metalu będzie podtrzymana dzięki pozytywnym nastrojom związanym z nadziejami na bodźce fiskalne w Chinach, spadającymi zapasami w portach i silnym popytem ze strony sektorów niebędących nieruchomościami, w tym produkcji maszyn, żeglugi, automotive i infrastruktury" - stwierdzili analitycy BMI Research.

"Oczekuje się, że poza Chinami popyt na rudę żelaza w 2024 roku poprawi się, napędzany silnym popytem w Indiach i pewnym odzyskaniem gruntu utraconego w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie" - skomentował David Cachot, analityk w Wood Mackenzie.

Reklama

Analitycy BMI prognozują średnią cenę rudy żelaza na przyszły rok na poziomie 120 USD za tonę. Analitycy przewidują jednak szerszy zakres ceny metalu między 90 a 150 USD za tonę na 2024, częściowo z powodu niepewności co do limitu stali i potencjalnej interwencji chińskiego rządu.

“Zapotrzebowanie na stal, tak w Chinach jak i reszcie świata powinno pozostać stabilne. Odczyty PMI z Europy i USA sugerują co prawda spowolnienie gospodarcze, niemniej spadające wskaźniki inflacji i perspektywa rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w głównych gospodarkach wraz z rządowym wsparciem chińskiego sektora przemysłowego i budowlanego powinno ustabilizować rynki. Perspektywy dla cen pozostają stabilne z sentymentem wzrostowym, jednak powrót cen do szczytów z 2021 roku może być trudne” - stwierdził Bogusz Kasowski z portalu Surowcowe.info w komentarzu dla FXMAG.

 

Zobacz również: Cena kawy wzrosła o 40% w 2 miesiące! Zapasy najniższe od 24 lat

Czytaj więcej