Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza dla ceny metalu

Zapotrzebowanie na czystą energię będzie wzrastać, to pewne. Transformacja energetyczna jest nieunikniona, a to stworzy potrzebę pozyskania dużych ilości kluczowych surowców. Lit jest jednym z najważniejszych

 

  • Popyt na lit drastycznie wzrośnie w kolejnych latach
  • Zapotrzebowanie na metal będzie napędzane coraz wyższą sprzedażą pojazdów elektrycznych
  • Jaka jest prognoza dla ceny litu?

 

Cena litu w olbrzymiej korekcie

W porównaniu do innych kluczowych surowców, cena litu zaliczyła największą przecenę od początku tego roku, bo aż o 70%. Na chińskim rynkach w 2023 roku gwałtownie spadła ona poniżej 22,50 USD za tonę.

Reklama

 

Wykres: Zmiany ceny wybranych surowców i towarów od początku 2023 roku

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Źródło: Refinitiv, CRU, HSBC.

 

Reklama

Zniżka ta jest prawdopodobnie spowodowana stosunkowo słabymi perspektywami gospodarczymi dla Chin. Co więcej, znaczenie mają także nadwyżki zapasów pojazdów elektrycznych, które są spowodowane dotacjami oferowanymi przez chiński rząd w erze pandemii.

Ten coraz bardziej krytyczny dla globalnego przemysłu minerał jest uważany za kluczowy dla przeprowadzenia transformacji energetycznej. Jest niezbędny do produkcji nowoczesnych ogniw akumulatorowych.

Po spektakularnym rajdzie notowań opartym na przesadnych oczekiwaniach związanych z jego rosnącą rolą, nadszedł czas na korektę.

 

Zobacz także: Co dalej z inflacją w Polsce? Jak oceniać NBP? Czy Polska powinna przyjąć euro? Jak rozruszać GPW? Znana ekonomistka odpowiada

 

Lit - globalna układanka

Reklama

Największym producentem litu na świecie jest Australia odpowiadająca za 47% światowej produkcji surowca. Kluczowym dostawcą jest także Chile wydobywające 30% podaży. Ważne są także Chiny (14%) oraz Argentyna (5%). Globalne wydobycie wyniosło 100 tys. ton w 2021 roku.

Największe rezerwy litu posiada Boliwia: jest to 22% globalnych zasobów surowca. Na drugim miejscu jest Argentyna dysponująca 20%.

Proces rafinacji jest zdominowany przez Chiny, które odpowiadają za 70% globalnie rafinowanego produktu. Państwo to odpowiada również za około 80% globalnej produkcji baterii.

 

Czytaj również: Cena metalu zaliczyła krach - przecena sięga 60%! Prognoza zapowiada olbrzymie odbicie

 

Popyt na lit - nadchodzi gwałtowna zwyżka

Reklama

Popyt na lit gwałtownie rośnie i będzie nadal znacznie wzrastał, biorąc pod uwagę jego ważną rolę w akumulatorach i bateriach.

Niewątpliwie, globalny popyt na lit dynamicznie wzrośnie z uwagi na transformację energetyczną i zwiększającą się rolę czystej energii. W 2040 roku będzie on od 13 do 42 razy wyższy niż w 2020 roku. Tak wynika z szacunków przygotowanych przez Międzynarodową Agencję Energii.

 

Wzrost popytu na wybrane surowce ważne dla technologii czystej energii.

 grafika numer 2 grafika numer 2 

Reklama

Źródło: Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), HSBC.

 

  

Prognozowany popyt na lit do 2030 roku.

 grafika numer 3 grafika numer 3 

Reklama

Źródło: szacunki HSBC, Wood Mackenzie.

 

Prognoza dla ceny litu

Analitycy pozostają podzieleni co do długoterminowych perspektyw dla litu.

Z jednej strony, Fitch Solutions BMI nadal uważa, że globalna podaż litu wejdzie w deficyt stosunku do popytu jeszcze do 2025 roku, a ceny surowca właśnie osiągnęły dołek.

“Uważamy, że ceny litu osiągają dno, ponieważ marginalni producenci są zmuszeni reagować cięciami podaży. Jest tak ze względu na straty gotówkowe przy obecnych cenach rynkowych. Jednocześnie import netto w Chinach przesuwa się w kierunku deficytu. W przeszłości eksport pomagał ustabilizować spadki cen litu lub stymulować ożywienie w ciągu miesiąca lub dwóch po wystąpieniu deficytu” - skomentowali analitycy Fitch.

Reklama

Gdy ceny litu runęły w III kwartale 2023 roku, pozornie dobre wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych skłoniły wielu do obwiniania dodatkowej podaży.

 

Zobacz także: Polska gospodarka – w jakim jest stanie i jakie są scenariusze dla niej? Odpowiada słynna ekonomistka

 

Wykres: Cena kontraktów na lit na giełdzie COMEX.

           TradingView ChartTradingView Chart            

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Podaż litu w Chinach rzeczywiście zwiększyła się. Był to wzrost o 36% w ujęciu rocznym w III kwartale 2023 roku oraz około 19% w ujęciu kwartalnym” - stwierdzili eksperci z HSBC.

“Jednak wcześniej, w II kwartale 2023 roku pojawiły się liczne cięcia wydobycia. Pomimo gwałtownego wzrostu produkcji, nadwyżka jest na możliwym do opanowania poziomie około 5% od września 2023 roku” - dodali.

“Obniżyliśmy naszą prognozę cen litu na 2024 rok o około 10% do 26 tys. USD za tonę dla cen spot w Chinach. Nasze długoterminowe szacunki cen wynoszą około 18 tys. USD za tonę w oparciu o wycenę projektów w Chinach i Australii” - podsumowali eksperci z HSBC.

Reklama

 

Zobacz również: Iran przystąpi do wojny? Byłby chaos i rajd na surowcach

Czytaj więcej