Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena metalu wystrzeli o 300% w 4 lata? Prognoza rewolucji i wielkiej hossy

|
selectedselectedselected

Cena metalu kluczowego dla transformacji energetycznej może stać w obliczu wielkiej hossy. Wiele czynników wskazuje na to, że metal może mocno podrożeć. Jakie są nowe prognozy dla notowań miedzi?

Cena metalu wystrzeli o 300% w 4 lata? Prognoza rewolucji i wielkiej hossy
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co napędza popyt na miedź?
  • Czy podaż podąży za wzrostem popytu? Jak to wpłynie na ceny metalu?
  • O ile może podrożeć miedź?

 

Hossa na miedzi już trwa

Miedź może stać w obliczu wielkiej hossy. Cena metalu od lutego wzrosła o 24% i obecnie przekroczyła poziom 10 tys. USD za tonę. Wcześniej, pod koniec maja zwyżką sięgnęła nawet 11,4 tys. USD za tonę.

Eksperci wielu instytucji uważają, że to nie koniec byczego trendu notowań miedzi. Wsparciem dla hossy surowca są globalne trendy. Rozwój sektorów energii odnawialnej, samochodów elektrycznych, sztucznej inteligencji czy centrów danych wzmacniają perspektywy popytu na miedź.

 

Notowania kontraktów na miedź na COMEX w USD za tonę

Reklama

cena metalu wystrzeli o 300 w 4 lata prognoza rewolucji i wielkiej hossy grafika numer 1cena metalu wystrzeli o 300 w 4 lata prognoza rewolucji i wielkiej hossy grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

To prowadzi do wzrostu cen tego metalu, a progności wieszczą nowe rekordowe poziomy.

Zmierzamy w kierunku podwojenia wzrostu popytu na miedź ze względu na elektryfikację świata, w tym pojazdy elektryczne, panele słoneczne, farmy wiatrowe, ale także wykorzystanie wojskowe i centra danych. - stwierdził Pierre Andurand, znany trader i zarządzający funduszem inwestycyjnym w wywiadzie dla Financial Times.

Myślę, że w ciągu najbliższych czterech lat możemy dojść do 40 tys. USD za tonę. Nie twierdzę, że tak pozostanie; w końcu uzyskamy odpowiedź podaży, ale zajmie to więcej niż pięć lat.

 

Poziom 40 tys. USD to czterokrotnie więcej niż obecnie. Oznaczałoby to, że cena metalu wzrosłaby o 300%. Prognozę tę należy jednak traktować z przymrużeniem oka, bowiem Andurand ma w tym swój interes.

Reklama

 

Czytaj także: Cena metalu wzrosła o 22% w 2 miesiące. Prognoza wielkiego banku głosi kolejne 15%
 

Impuls dla zwyżki cen miedzi

W ostatnich dniach miedź mocno zyskiwała. Bezpośrednim powodem są działania Chin mające na celu pobudzenie gospodarki. Chińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło plany wyemitowania 1 bln CNY obligacji ultradługoterminowych na inwestycje w infrastrukturę.

Wywołało to gwałtowny wzrostu cen miedzi, bowiem Chiny są największym jej importerem. Kraj ten zajmuje istotne miejsce na rynku miedzi.

Oczekuje się, że ceny miedzi wzrosną w dłuższej perspektywie w wyniku transformacji czystej energii, niezależnie od dominujących krótkoterminowych obaw. - stwierdzili analitycy rynku surowcowego w S&P Global.

S&P prognozuje, że popyt na miedź wzrośnie dwukrotnie do 2035 roku osiągając poziom 50 mln ton.

Największe zapotrzebowanie będzie pochodzić z USA, Chin, Europy i Indii. - stwierdzili eksperci S&P.

Podaż miedzi znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Według Statista, całkowita produkcja miedzi w kopalniach wyniosła około 22 mln ton w 2023 roku, w porównaniu z 16 mln ton w 2010 roku.

Reklama

Szacuje się jednak, że światowa produkcja osiągnie 30 mln ton do 2036 roku. Co istotne, wzrost jest jednak znacznie niższy niż przewidywana zwyżka popytu. Zatem, zwiększony popyt może wywołać wzrost cen.

 

Zobacz także: Fizyczne złoto rozchwytywane! Ogromny popyt na sztabki i monety, ETF idą w odstawkę

 

Sztuczna inteligencja napędza wzrost popytu na miedź

Miedź może jeszcze mocno podrożeć. Ekonomiści Goldman Sachs szacują, że cena metalu na giełdzie LME może wzrosnąć o kolejne 30% w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekraczając poziom 30 tys. USD.

Ekonomiści banku argumentują to tym, że przemysł wydobywczy miedzi szykuje się do spowolnienia w nadchodzącym roku. Inwestycje w spółki wydobywcze w 2022 roku były o prawie 50% niższe niż wydatki w 2010 roku.

Reklama

Zakłócenia w kopalniach miedzi, często występujące w Ameryce Łacińskiej, mogą skutkować rosnącym deficytem podaży miedzi począwszy od 2024 roku, ocenia Goldman Sachs.

Z kolei Bank of America prognozuje, że cena metalu zwiększy się o 11% do 2026 roku.

Eksperci zwracają również uwagę na rolę sztucznej inteligencji, której rozwój przyspiesza popyt na miedź. Jak ocenia Trafigurę, cele związane z AI mogą spowodować wzrost popytu na miedź o 1 mln ton do 2030 roku.

Bank of America przewiduje, że połączenie niedoborów podaży i rosnącego popytu spowoduje wzrost cen miedzi do 5,44 USD za funt do 2026 r., co stanowi dodatkowy wzrost o 11% w stosunku do obecnej ceny.

 

Zobacz również: Złoto na czele wielkiej hossy. Jak daleko sięgną wzrosty tego metalu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama