Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena gazu ziemnego może wystrzelić o 50%. Nowy rozdział kryzysu energetycznego

|
selectedselectedselected

Cena gazu może tej zimy wystrzelić o nawet 50%, ostrzegają eksperci. Nadchodzi chłodna zima, a Rosja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa na geopolitycznej arenie. Czy nadchodzi nowa faza drożyzny?

Cena gazu ziemnego może wystrzelić o 50%. Nowy rozdział kryzysu energetycznego
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jaka jest rola Moskwy na rynku gazu ziemnego?
  • Czy Europa uniezależniła się od Rosji w kwestii gazu?
  • Jakie są prognozy dla ceny gazu ziemnego?

 

Gaz może znów sporo podrożeć

Cena gazu ziemnego TTF wzrosła w Europie o 45% od lutego. Eksperci ostrzegają jednak, że kurs surowca może znów wzrosnąć o nawet połowę do kolejnej zimy.

Niższe ceny gazu pod koniec ostatniej zimy w Europie są efektem łagodniejszej pogody niż zwykle. Cieplejsze temperatury sprawiły, że popyt w sezonie grzewczym był ograniczony.

Popyt na gaz ziemny w Europie był wyjątkowo niski w pierwszej połowie 2024, utrzymując się poniżej zakresu 2016-21 przez większość tego okresu. Ograniczyło to presję na wzrost cen gazu ziemnego TTF. - zauważyli analitycy rynku surowcowego banku UniCredit.

Reklama

Ostatnie zjawiska pogodowe sugerują, że zbliżająca się zima może być wyraźnie chłodniejsza. To może oznaczać, że cena gazu będzie mogła znacznie wzrosnąć.

Perspektywy na przyszłą zimę ponownie wyglądają niekorzystnie, a poziomy magazynowania mogą osiągnąć 100% w Europie na przełomie września i października. - stwierdzili eksperci z banku UniCredit.

 

Zobacz również: Cena gazu o 320% większa w 2024? Ostrzeżenie ekspertów

 

Reklama

Jeśli zima będzie chłodniejsza, a magazyny będą pełne, to cena gazu może wzrosnąć nawet do 50 EUR za MWh, szacuje UniCredit. Obecnie, notowania gazu TTF są na poziomie 32 EUR. Zatem, może ona zwiększyć się o nawet ponad 50%.

Obecnie, ceny gazu ziemnego trzyma w ryzach polityka europejska w kwestii dywersyfikacji dostaw gazu z dala od zależności od Rosji. To może ulec zmianie.

Jednym ze źródeł niepewności po stronie popytu jest zmiana pogodowa z El Niño na La Niña, która może przynieść temperatury niższe niż w ubiegłym roku i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. - czytamy w analizie UniCredit.

Ceny gazu mogą zostać jednak ograniczone przez trend zielonej transformacji i stopniowego odchodzenia od gazu.

W wyniku zielonej transformacji, która prowadzi do ciągłej ekspansji odnawialnych źródeł energii w Europie, zużycie gazu ziemnego na energię prawdopodobnie będzie nadal spadać. Część tego spadku popytu zostanie zrekompensowana przez stopniowe wycofywanie elektrowni węglowych, szczególnie w Niemczech. - czytamy w raporcie UniCredit.

Reklama

 

Czytaj także: Manipulacje na rynku gazu ziemnego. Kto ustala ceny gazu? Wyjaśniamy kontrowersje

 

Rosja kluczowa dla cen gazu ziemnego

UE nadal planuje zakazać rosyjskiego gazu rurociągowego i LNG. W międzyczasie Moskwa próbuje znaleźć alternatywne rynki i od kilku miesięcy prowadzi rozmowy z Chinami na temat perspektyw budowy gazociągu o nazwie Power of Siberia 2 przez Mongolię.

Pekin, ze swoim zdywersyfikowanym portfelem importowym, nie jest zainteresowany znacznym zwiększeniem dostaw rosyjskim szlakiem. W związku z tym od dłuższego czasu brak jest postępów dyplomatycznych w tym zakresie. - stwierdzili eksperci UniCredit.

Zapotrzebowanie na LNG w Europie spadło o 12% ostatniej zimy w wyniku słabego popytu i stałego przepływu gazu rurociągowego. Z kolei Indie i Chiny odnotowały szybki wzrost popytu na LNG i oczekuje się, że w drugiej połowie 2024 utrzymają wiodącą pozycję na rynku pod tym względem. - czytamy dalej.

Rosja produkuje około 45 mld metrów sześciennych LNG rocznie. Z tego prawie połowa jest nadal eksportowana do Europy, pomimo zamiarów ograniczenia tego eksportu.

Moskwa planuje zwiększyć moce produkcyjne LNG i produkować ponad 100 mld m3 do 2030 roku. Dzięki większej zdolności skraplania, Rosja będzie mogła wysyłać swój gaz na cały świat, omijając ograniczenia geograficzne stwarzane przez rurociągi łączące kraj z sąsiednimi klientami.

 

Wykres: Cena gazu ziemnego TTF w ostatnich kilkunastu miesiącach

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Istnieje jednak kilka przeszkód w zwiększaniu mocy LNG, zwrócili uwagę analitycy UniCredit.

Po pierwsze, jest to ograniczony dostęp do zachodniej technologii skraplania. Po drugie, są to sankcje USA wobec rosyjskich podmiotów. Po trzecie, to kwestie logistyczne związane z transportem, zwłaszcza w regionach arktycznych.

W scenariuszu ryzyka zakładamy, że popyt na gaz ziemny wyniesie 450 mld m3, poniżej 480 mld m3 odnotowanych w 2021 roku. W tym scenariuszu magazynowanie zbliżyłoby się do zera. Można jednak założyć, że LNG może wypełnić tę lukę. - stwierdzili analitycy UniCredit.

W tym scenariuszu cena TTF prawdopodobnie skoczyłaby powyżej 40-50 EUR/MWh. - podsumowali.

 

Czytaj również: Złoto na czele wielkiej hossy. Jak daleko sięgną wzrosty tego metalu?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama