Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs metalu

Transformacja energetyczna jest nieunikniona, bo paliwa kopalne prędzej czy później się wyczerpią. Zapotrzebowanie na kluczowe dla niej metale będzie gwałtownie wzrastać. Jednym z nich będzie nikiel. Jednak w jego przypadku, sytuacja nie jest taka prosta, jak może się wydawać.

 

  • Ceny niklu przed dwoma laty były w centrum spekulacyjnego szału na londyńskiej giełdzie
  • Pomimo ostrej przeceny, nikiel jest wciąż prawie dwukrotnie droższy niż przed pandemią
  • W tym roku notowania tego metalu lawinowo runęły

 

Reklama

 

Szalone ceny niklu

Ceny niklu notowane na Londyńskiej Giełdzie Metali od początku tego roku spadły o 40%. Obecnie, za kontrakt na tonę tego metalu należy zapłacić około 18,6 tys. USD.

 

Wykres: Cena niklu w 2023 roku (12 października 2023)  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Notowania niklu utrzymują się niemal 75% powyżej cen sprzed wybuchu pandemii COVID. To najwięcej wśród metali przemysłowych, a także w czołówce wszystkich towarów ogółem.

 

Wykres: Zmiana cen głównych towarów względem poziomów sprzed pandemii.

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Źródło: IMF, HSBC.

Reklama

 

Niemniej, ostatnie miesiące to wyraźny spadek notowań metalu. W tym roku, był to najmocniej tracący surowiec oprócz europejskiego gazu ziemnego.

 

Wykres: Stopa wzrostu notowań poszczególnych towarów od początku 2023 roku.

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: MUFG.

 

Jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek cen niklu była słaba koniunktura w gospodarce Chin, a zwłaszcza rozczarowujące ożywienie chińskiego popytu. Najnowsze dane z Państwa Środka pokazują, że kraj ten wciąż zmaga się z rozpędzeniem gospodarki po przedłużających się ograniczeniach związanych z pandemią COVID.

Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem stali nierdzewnej odpowiadającej za 70% całkowitego zużycia niklu. W rezultacie, jest ona kluczowa dla popytu na ten metal.

Co więcej, popyt na nikiel w Chinach gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. Między 2016, a 2020 rokiem, zapotrzebowanie chińskiej gospodarki wzrosło o 23%, podczas gdy dla reszty świata o zaledwie 2%.

Reklama

 

Wykres: Chiny odpowiadały za ponad 50% globalnego zużycia rafinowanego niklu w 2020 roku

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: IMF, HSBC.

 

Reklama

Indonezja jest największym na świecie producentem niklu. Kraj ten posiada największe na świecie rezerwy tego metalu i odpowiadał za 36% globalnej podaży w 2021 roku. Jednak znaczna część produkcji Indonezji to materiał klasy 2 o niższej czystości, wykorzystywany do produkcji stali nierdzewnej.

Kolejnymi największymi producentami są Filipiny z 13% światowej produkcji oraz Rosja z 9%. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na nikiel na potrzeby czystych technologii energetycznych w 2040 roku będzie od 6 do 19 razy wyższe niż w 2020 roku. W 2021 roku wyprodukowano 2,7 mln ton niklu.

 

Nikiel to kluczowy metal dla transformacji energetycznej

Stal nierdzewna stanowiła około 64% popytu na nikiel w 2022 roku. Jednak metal ten stosowany jest również w produkcji baterii i akumulatorów, a jego wykorzystanie znacznie wzrosło w ostatnich latach. W 2021 roku około 13% globalnego zużycia niklu przypadało na katody akumulatorów, w porównaniu z mniej niż 3% zaledwie sześć lat wcześniej.

Zapotrzebowanie na nikiel z akumulatorów stanowi tylko około 15% całkowitego popytu w 2022 roku, ale nadal jest dominującym katalizatorem wzrostu. Analitycy banku HSBC szacują, że do 2027 roku będzie on stanowił 28% całkowitego popytu.

Reklama

Uważają oni także, że rynek niklu pozostanie w nadwyżce w perspektywie krótkoterminowej ze względu na silny wzrost produkcji.

“Słaby popyt i wzrost podaży nadal wpływają na ceny. Ceny półproduktów niklowych również znalazły się pod presją, podobnie jak ceny innych surowców do produkcji akumulatorów. Zapowiedź przedłużenia ulg podatkowych dla pojazdów elektrycznych w Chinach może zapewnić pewne wsparcie, ale uważamy, że zasadniczo rynek niklu będzie miał nadwyżkę ze względu na silny wzrost produkcji i uważamy, że spadek cen odzwierciedla te warunki rynkowe” - zaznaczyli analitycy HSBC.

“Spodziewamy się, że chińska produkcja stali nierdzewnej wzrośnie o około 3% rdr w 2023 roku, niżej niż wcześniej oczekiwano ze względu na wolniejszy niż oczekiwano wzrost popytu i słabe dane makroekonomiczne w ostatnich miesiącach. Prognozujemy, że chińska produkcja stali nierdzewnej będzie rosła w tempie około 4,5% rocznie w latach 2023-2027” - stwierdzili eksperci z HSBC.

“Po stronie podaży prognozujemy, że produkcja rafinowanego niklu wzrośnie o 10% rok do roku w 2023 roku, a średnia stopa wzrostu w latach 2023-2027 wyniesie 7,1%” - dodali.

 

Zobacz równieżNie do wiary co odkryto w magazynie w Rotterdamie! Notowania niklu zawieszone!

Reklama

 

 

Indonezja i Chiny będą napędzać rynek niklu

Indonezja będzie prawdopodobnie największym czynnikiem napędzającym wzrost produkcji rafinowanej niklu.

“Prognozujemy, że Indonezja będzie odpowiadała za około 50% przyrostu produkcji rafinowanej w ciągu najbliższych pięciu lat. Kolejnym motorem wzrostu podaży będą Chiny, które naszym zdaniem będą odpowiadać za około 40% przyrostu produkcji rafinowanej w ciągu najbliższych pięciu lat” - stwierdzili analitycy z HSBC

Według HSBC, na rynku niklu występuje nadwyżka, ponieważ silny wzrost podaży przewyższa wzrost popytu.

Reklama

“Jednak wraz z ciągłym wzrostem popytu ze strony pojazdów elektrycznych, po zakończeniu obecnych projektów może być wymagana większa podaż. Niemniej jednak, zdajemy sobie sprawę z ryzyka wynikającego ze zmiany składu chemicznego baterii i potencjalnego wzrostu podaży wtórnej z recyklingu baterii, co może zrównoważyć wyczerpywanie się kopalni w dłuższej perspektywie” - zaznaczyli progności z HSBC.

 

Zobacz również: Cena tego metalu była o 70% wyższa od ceny złota, teraz jest o 40% niższa. Jakie są prognozy?

 

Prognoza ceny niklu

Prognoza ING zakłada wzrost cen niklu do średnio 20 tys. USD za tonę w 2024 roku i 23 tys. USD w 2025 roku.

“Prognozujemy, że ceny niklu pozostaną pod presją w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ nadwyżka na rynku globalnym rośnie, a spowolnienie gospodarki światowej ogranicza popyt na stal nierdzewną. Przewidujemy, że ceny wyniosą średnio (...) 20 tys. USD za tonę w IV kwartale 2023 roku. Spadki będą jednak ograniczone ze względu na napiętą sytuację na rynku Londyńskiej Giełdy Metali” - stwierdzili analitycy rynku towarowego z ING.

Reklama

Ceny powinny jednak pozostać na podwyższonym poziomie w porównaniu ze średnimi cenami sprzed historycznego short squeeze cen niklu na Londyńskiej Giełdzie Metali ze względu na rolę niklu w globalnej transformacji energetycznej. Atrakcyjność metalu dla inwestorów jako kluczowego “zielonego” metalu będzie wspierać wzrost cen w dłuższej perspektywie. W akumulatorach pojazdów elektrycznych nikiel zwiększa ich gęstość energii i zwiększa zasięg jazdy” - zaznaczyli analitycy ING.

Innego zdania są analitycy z HSBC, według nich, w 2024 roku cena wyniesie średnio 19,8 tys. USD i utrzyma się na tym poziomie w 2025 roku.

Z kolei eksperci rynku towarowego z banku MUFG sądzą, że w 2024 roku zobaczymy ceny niższe niż 19 tys. USD za tonę niklu, a w 2025 roku będziemy świadkami rajdu do 23,5 tys. USD.

 

Zobacz również: Cena pszenicy 2024: zobacz, jakie są prognozy wielkiego banku

Czytaj więcej