Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena metalu wystrzeli o 30% po silnych wzrostach. Ta spółka z GPW może na tym skorzystać

|
selectedselectedselected

Ten kluczowy metal ma za sobą zwyżkę o 16% w 2 miesiące, a ekonomiści głoszą, że możliwe jest kolejne 30%. Jego niezbędna rola w globalnej gospodarce generuje wysoki popyt, a to z kolei ma przełożenie na zwyżkę notowań znanej spółki z GPW. Co czeka cenę tego metalu?

Cena metalu wystrzeli o 30% po silnych wzrostach. Ta spółka z GPW może na tym skorzystać
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rozwój sztucznej inteligencji, centrów danych i OZE będzie generować coraz większy popyt na kluczowy surowiec
  • Akcje KGHM gwałtownie podrożały w reakcji na zwyżkę ceny metalu
  • Jakie są prognozy dla ceny miedzi?

 

Miedź gwałtownie drożeje - cena metalu wzrosła o 16% w 2 miesiące

Cena miedzi w kontraktach terminowych na COMEX wynosi 9440 USD za tonę. To ponad 16% więcej niż na początku lutego, gdy cena metalu sięgnęła dołka przy 8115 USD za tonę. Z kolei w odniesieniu od dna z 2023 roku, miedź podrożała w pół roku o niecałe 21%.

“W marcu ceny miedzi kontynuowały wzrostową trajektorię, napędzaną ograniczeniem podaży miedzi i optymizmem co do perspektyw popytu, który został wzmocniony przez zachęcające dane fabryczne z Chin i USA” - stwierdzili ekonomiści UniCredit.

 

Reklama

Wykres: Cena kontraktów terminowych na miedź na COMEX

COMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHARTCOMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Jednym z powodów zwyżki cen metalu jest ograniczenie dostępności koncentratu miedzi. Niedobór ten wynika między innymi z zamknięcia kopalni miedzi Cobre Panama i zmniejszonej produkcji w kluczowych krajach produkujący metal.

Reklama

Czynniki takie jak spadek jakości rudy, protesty górników, wypadki w kopalniach i ekstremalne zjawiska pogodowe przyczyniły się do obciążenia podaży i jednocześnie wzrost ceny metalu.

“Podobnie jak kilka innych dużych firm wydobywczych, Anglo American zmaga się ze spadkiem jakości rudy. W Los Bronces twardość rudy doprowadziła do zamknięcia jednego z dwóch zakładów przetwórczych. Inne czynniki, w tym ograniczenia geotechniczne, kwestie środowiskowe, wypadki, ekstremalne zjawiska pogodowe i opóźnienia w uruchomieniu, wywarły większy wpływ na podaż niż wcześniej prognozowano” - skomentowali eksperci rynku towarowego z banku UniCredit.

Dodatkowo, opóźnienia w budowie i rozruchu kilku nowych kopalń pogłębiły ograniczenia wydobycia. Spodziewane jest uruchomienie nowych hut w Indonezji, Indiach i Demokratycznej Republice Konga.

“Nowe moce produkcyjne, które mają rozpocząć działalność w 2024 roku, obejmują Tucumã w Brazylii, Al Hadeetha w Omanie, Musonoi w Demokratycznej Republice Konga i koncentrator Mantoverde w Chile. Tymczasem już uruchomione nowe moce produkcyjne będą nadal zwiększały się, takie jak QB2 w Chile, Quellaveco w Peru, Udokan w Rosji, Motheo w Botswanie i Kamoa-Kakula w Demokratycznej Republice Konga. Oczekuje się, że projekty rozbudowy, takie jak podziemna kopalnia Oyu Tolgoi w Mongolii, podziemna kopalnia Chuquicamata i Los Pelambres w Chile, Kanshi w Zambii i Salobo III w Brazylii, również przyczynią się do zwiększenia mocy produkcyjnych” - czytamy w analizie UniCredit.

 

Zobacz także: Cena pszenicy w 2 lata spadła o ponad 50%. Jakie są opinie ekspertów?

Reklama

 

Prognozy dla kursu miedzi. Czy cena metalu wzrośnie?

Miedź mocno drożeje, ale możliwe, że główna część zwyżki jest dopiero przed rynkiem. Cena metalu może wzrosnąć jeszcze o blisko 30% w 12 miesięcy, sugerują eksperci z Goldman Sachs.

"Przy utrzymującym się silnym globalnym wzroście gospodarczym, rynek miedzi wchodzi w II kwartał na swoich maksimach od początku roku (...). Patrząc w przyszłość, spodziewamy się deficytu na rynku miedzi w drugiej połowie 2024 roku i nadal skłaniamy się ku pozycji długiej” - skomentowali analitycy Goldman Sachs.

Prognoza Goldman Sachs zakłada, że miedź może podrożeć do 9750 USD za tonę w przeciągu 6 miesięcy. Jednak zasadnicza część zwyżki ceny metalu spodziewana jest nieco później.

Przewidywania Goldman Sachs szacują, że notowania miedzi mogą dobić do 12 tys. USD za tonę za 12 miesięcy, czyli wiosną 2025 roku. To około 28% więcej niż obecna cena metalu.

Reklama

Eksperci z JP Morgan, innego banku inwestycyjnego rodem z USA, spodziewają się wzrostu znaczenia miedzi w globalnym ekosystemie. Za tym może pójść zwyżka jej kursu.

“Wykładniczy wzrost mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji będzie wymagał wyjątkowego wzrostu globalnej mocy energetycznej i powiązanej infrastruktury. Kluczową zmienną, która wpłynie na wzrost popytu na miedź, jest tempo wzrostu mocy centrów danych”- zauważyli ekonomiści z JP Morgan.

“Prognozujemy globalną lukę podażową w wysokości około 4 mln ton miedzi rafinowanej w 2030 roku ze względu na prognoz związane z samochodami elektrycznymi czy energią odnawialną” - dodali.

“Nowy impuls popytowy ze strony sztucznej inteligencji może potencjalnie nieść ze sobą ryzyko wzrostu prognozowanych deficytów miedzi w perspektywie długoterminowej, co może mieć wpływ na wzrost cen metalu” - czytamy dalej.

Jednak bezpośrednie prognozy dla miedzi od ekspertów z JP Morgan nie są tak optymistyczne jak w przypadku Goldman Sachs. Zakładają one tylko niewielki wzrost ceny metalu w perspektywie kolejnych 12 miesięcy, bo do 9700 USD za tonę.

Reklama

 

Czytaj również: Wysokie prognozy dla ceny palladu - to kluczowy metal w motoryzacji

 

Spółka z GPW korzysta na rajdzie cen miedzi i srebra

Wzrost cen miedzi, a także srebra, wywołał gwałtowny rajd kursu KGHM. Polska spółka z GPW jest jednym z największym producentów tych metali na świecie.

Notowania KGHM zyskały 30% w niecałe dwa tygodnie niesione w górę zwyżką cen miedzi o 16% w dwa miesiące.

 

Reklama

Wykres: Kurs akcji KGHM

cena metalu wystrzeli o 30 po silnych wzrostach ta spolka z gpw moze na tym skorzystac grafika numer 1cena metalu wystrzeli o 30 po silnych wzrostach ta spolka z gpw moze na tym skorzystac grafika numer 1

Źródło: tradingview.com

 

Więcej o sytuacji KGHM i wpływie cen metalu na poziom notowań polskiej spółki pisaliśmy w tym artykule: Akcje spółki z WIG20 wystrzeliły o 30%! Nowa rekomendacja “Kupuj” od wielkiego banku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama