Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

„Przejściowa” inflacja w USA ponownie zaskakuje - najgłębsza od ponad miesiąca przecena indeksu Nasdaq, najwyższe poziomy dolara (USD) w tym roku

|
selectedselectedselected
„Przejściowa” inflacja w USA ponownie zaskakuje - najgłębsza od ponad miesiąca przecena indeksu Nasdaq, najwyższe poziomy dolara (USD) w tym roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas czwartkowej sesji za oceanem nastroje inwestorów nadal pozostawały pod presją wysokiego odczytu inflacyjnego za październik, który poznaliśmy w środę. Indeks Dow Jones Industrial zakończył ostatecznie notowania ze spadkiem o 0,4%, z kolei S&P500 zamknęło dzień na neutralnym poziomie. Przypomnijmy, że amerykański CPI znalazł się wyraźnie powyżej konsensusu i wyniósł w poprzednim miesiącu 6,2% r/r. Wiadomość ta zaniepokoiła Wall Street, prowadząc w środę do najgłębszej od ponad miesiąca przeceny indeksu Nasdaq (-1,7%).

Najsilniejsza od ponad trzydziestu lat inflacja wyraźnie umocniła przy tym dolara, sprowadzając kurs EURUSD do tegorocznych minimów. Kolejne pozytywne zaskoczenie inflacyjne w USA sprzyja podważaniu tezy o przejściowym charakterze wzrostu cen i trudno się temu dziwić zważywszy na fakt, że zakres wzrostu jest bardzo szeroki – 80% z wszystkich kategorii koszyka inflacyjnego odnotowało dynamikę wyższą niż 2% r/r. Tymczasem rynek coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że pierwsza podwyżka głównej stopy procentowej przez Fed nastąpi tuż po zakończeniu zapowiedzianego w ubiegłym tygodniu taperingu. Obecnie rynek kontraktów terminowych zakłada, że pierwsza podwyżka kosztu pieniądza za oceanem mogłaby nastąpić już w lipcu przyszłego roku.

W takim otoczeniu dość wymownie zachowywało się złoto

Cena „królewskiego kruszcu” po serii sześciu sesji wzrostowych dotarła w czwartek do najwyższego poziomu od połowy czerwca. Towarzyszyła temu wspomniana aprecjacja dolara oraz wzrost rentowności amerykańskich skarbówek, czyli zjawiska, które teoretycznie powinny szkodzić wycenom metalu. Mogłoby się zdawać, że zachowanie rynku złota potwierdza, że nawet przy założeniu rozpoczęcia przez Fed cyklu podwyżek w drugiej połowie 2022 r., dłuższa perspektywa ujemnych realnych rentowności pozostanie nieunikniona.

Powracając jeszcze do wczorajszej sesji na Wall Street, warto wspomnieć o sprzedaży 3-proc. pakietu akcji Tesli przez jej założyciela E. Muska

Jest to pierwsze zmniejszenie udziału przez szefa amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych od 2016 r. Co ciekawe, kilka dni temu ekscentryczny miliarder przeprowadził na swoim koncie twitterowym ankietę, w której poprosił o ocenę pomysłu sprzedaży 10-proc. pakietu akcji Tesli. Wygląda na to, że E. Musk posłuchał swoich obserwujących, nawet pomimo faktu, że od szczytu z początku listopada akcje spółki przeceniły się o ponad 13%.

Tymczasem na krajowym podwórku w środę obserwowaliśmy kolejną relatywnie słabą sesję, w trakcie której warszawskie indeksy wyróżniały się negatywnie na tle otoczenia europejskiego

Reklama

WIG20 stracił ostatecznie 1,2%, mWIG40 0,8% a sWIG80 0,9%. W przypadku polskiego indeksu blue chipów trzecia z rzędu sesja spadkowa doprowadziła do przełamania istotnego wsparcia na poziomie 2 400 pkt. Dziś aktywność na GPW ze względu na trwający dla wielu długi weekend powinna być ograniczona, co w naturalny sposób zaniża wartość prognostyczną ewentualnych zmian, które będą miały miejsce w trakcie notowań.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Patryk Pyka

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie Analizy danych – big data na tejże uczelni. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związany od 2016, od czterech lat pełni rolę analityka rynków finansowych, a także analityka biznesowego w obszarze rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN


Reklama
Reklama