Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryzys już trwa? Drastycznie wzrosła liczba zajęć komorniczych samochodów

|
selectedselectedselected

Coraz większa liczba Amerykanów musi pożegnać się z samochodem, bo nie jest w stanie spłacić zaciągniętego na niego kredytu. Ten drastyczny wzrost jest kolejnym symptomem kryzysu kosztów życia.

Kryzys już trwa? Drastycznie wzrosła liczba zajęć komorniczych samochodów
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Aż 23% więcej Amerykanów traci samochód, bo nie spłaca kredytu
  • Czy to już kryzys kosztów utrzymania?
  • Co jest powodem takiego wzrostu?

 

Amerykanów coraz rzadziej stać na własny samochód 

Obywatele USA coraz częściej przedwcześnie wybudzają się z amerykańskiego snu. Marzenie o własnym samochodzie jest brutalnie weryfikowane przez rzeczywistość. 

Liczba zajęć pojazdu wskutek braku spłaty kredytu jest coraz częstszym przypadkiem. Rzesza Amerykanów ma coraz większe problemy ze związaniem końca z końcem. Sprawia to, że nie nadążają ze spłacaniem pożyczki na zakup samochodu.

O 23% wzrosła liczba zajęć samochodu wskutek braku spłaty kredytu w porównaniu z poprzednim rokiem, wynika z danych Cox Automotive.

Wzrost liczby niespłaconych kredytów może być wyraźnym sygnałem nadchodzącego kryzysu. Świadczy to o problemach finansowych wielu osób, co może prowadzić do zmniejszenia konsumpcji oraz inwestycji. 

Reklama

W efekcie, spirala zadłużenia może pociągnąć za sobą inne sektory gospodarki, zagrażając stabilności systemu finansowego.

Tak duży wzrost liczby zajęć z tytułu niespłacenia pożyczki na samochód to efekt kilku czynników. Przede wszystkim, samochody w USA mocno podrożały. W trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie wzrosły również koszty ubezpieczenia pojazdu.

Oprócz tego, kredyt na zakup samochodu stał się znacznie bardziej kosztowny. Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi przeciętnie 5,4% w przypadku najwyższej grupy kredytowej (największa zdolność) oraz blisko 13% dla kredytów “Subprime” dla osób ze słabą zdolnością.

 

Wykres: Porównanie wysokości przeciętnego oprocentowania kredytu na samochód w USA w zależności od zdolności kredytowej

kryzys juz trwa drastycznie wzrosla liczba zajec komorniczych samochodow grafika numer 1kryzys juz trwa drastycznie wzrosla liczba zajec komorniczych samochodow grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Wysokie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych windują oprocentowanie kredytu na pojazd. Stopa procentowa funduszy federalnych ustalana przez amerykański bank centralny wynosi 5,25-5,50% i jest najwyższa od 23 lat.

 

Wykres: Stopa procentowa Fed na przestrzeni ostatnich lat.

kryzys juz trwa drastycznie wzrosla liczba zajec komorniczych samochodow grafika numer 2kryzys juz trwa drastycznie wzrosla liczba zajec komorniczych samochodow grafika numer 2

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Co więcej, budżety gospodarstw domowych pozostają napięte wskutek wzrostu poziomu cen. Skumulowana inflacja w USA na przestrzeni ostatnich 5 lat wyniosła 23%.

Gwałtowny wzrost cen i stóp procentowych sprawił, że łączna wartość wszystkich zajęć pojazdów jest obecnie o 14% większa niż w 2019 roku.

Zakończył się również okres środków pomocowych wprowadzonych przez kredytodawców podczas pandemii. Oprócz tego, Amerykanie korzystali z rządowych czeków wsparcia pieniężnego. Jednak wraz z powrotem do normalności pożyczkodawcy wznowili przejęcia.

W maju przeciętny amerykański nabywca nowego samochodu płacił 760 USD miesięcznie spłacając kredyt samochodowy. Z kolei 17% właścicieli samochodów zobowiązało się do miesięcznej spłaty ponad 1000 USD.

Reklama

 

Czytaj również: Gospodarka tonie w długu. Rosną obawy o rekordowe zadłużenie na kartach kredytowych Amerykanów

 

W 2020 roku liczba przejęć samochodów dramatycznie spadła, ponieważ firmy pożyczkowe stały się bardziej wyrozumiałe dla opóźnień w płatnościach, a rządowe pieniądze stymulacyjne zostały przeznaczone na opłacenie zaległych rachunków. Ten spadkowy trend przejęć utrzymywał się w latach 2021 i 2022. Wówczas odnotowano spadek o blisko 30% w porównaniu do 2019 roku.

Dopiero w 2023 roku nastąpił powrót do poziomów z 2019 roku. i rosnące koszty mieszkaniowe, również przyczyniają się do tych nieodebranych płatności. Wiele osób, które jeszcze dwa lata temu były w stanie spłacać miesięczne raty w wysokości 600 USD, obecnie nie jest w stanie tego zrobić.

Analitycy sugerują, że sytuacja ta wskazuje na kruchość amerykańskich budżetów domowych. Według danych Rezerwy Federalnej z pierwszego kwartału 2024 roku, Amerykanie są winni co najmniej 1,62 bln USD długu z tytułu kredytów samochodowych. 

Reklama

Nie jest to kwota tak wysoka, jak ponad 14 bilionów dolarów zadłużenia hipotecznego w USA, ale nie mniej niepokojące jest to, że płatności te nie są realizowane. Oznacza to bowiem, że coraz więcej Amerykanów nie stać na pojazd, choć zmuszeni są go posiadać.

Większość Amerykanów nie ma żadnych oszczędności i nie może pokryć kosztów nagłego wydatku medycznego lub naprawy samochodu.

Może okazać się, że nawet prosta regularna czynność wymagana do utrzymania samochodu będzie niemożliwa do zrealizowania, jak np. wymiana opon czy oleju. 

Tymczasem, samochód pozostaje priorytetem dla wielu osób, niezbędnym do dotarcia do pracy lub wykonywania innych niezbędnych czynności. W wielu regionach USA posiadanie samochodu jest kluczowym elementem wymaganym do prowadzenia codziennego życia.

Dane Fitch Ratings pokazują, że opóźnienia w płatnościach, szczególnie wśród kredytobiorców subprime, osiągnęły rekordowy poziom, choć ostatnio nastąpił niewielki spadek z przyczyn sezonowych.

 

Reklama

Zobacz również: Kredyt na Start zachwalany przez armię botów. Czy tak ma wyglądać promocja rządowych dopłat?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama