Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krach na akcjach XTB. Jak wyglądają prognozy na najbliższe dni?

|
selectedselectedselected

Akcje XTB mocno tanieją drugi dzień z rzędu, a dwudniowa korekta sięga 18%. Co o gwałtownej zniżce sądzą eksperci rynku akcji? Jakie są ich prognozy dla notowań XTB?

Krach na akcjach XTB. Jak wyglądają prognozy na najbliższe dni?
XTB
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Decyzja jednego z regulatorów może uderzyć w działalność XTB
  • Reakcja rynku może być przesadzona, uważają niektórzy eksperci
  • Inni ostrzegają przed wykorzystywaniem korekty notowań spółki

 

Gwałtowna korekta notowań XTB

Akcje XTB we wtorek spadają o 6,5% do 59,80 PLN. W porywach zakres wtorkowej korekty sięgał blisko 9%.

Przecena w drugim dniu tygodniu to kontynuacja silnych spadków z poniedziałku. Wówczas, notowania XTB runęły o 11,8% do 64,02 PLN na zamknięciu.

Co jest powodem przeceny? Eksperci polskiego rynku akcji są zgodni, że zniżka kursu akcji XTB jest pokłosiem kroku hiszpańskiego regulatora.

Reklama

 

Wykres: Kurs akcji XTB.

GPW_DLY:XTB Chart Image by FXMAG-CHARTGPW_DLY:XTB Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: TradingView.

 

Hiszpański nadzór opublikował wytyczne interpretacyjne odnośnie zeszłorocznej decyzji o zakazie reklamowania instrumentów CFD. - zauważył Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities w komentarzu dla FXMAG.

W konsekwencji firmy inwestycyjne mające w ofercie CFD nie mogą w praktyce reklamować ani innych swoich produktów ani nawet eksponować własnej marki. - dodał ekspert Noble.

Również strona internetowa nie może zawierać jakiejkolwiek formy promocji handlu CFD. - zauważył Konrad Konefał, zarządzający w Quercus TFI.

To poważny cios dla XTB, ponieważ spółka posiada w swojej ofercie kontrakty CFD. Firma podjęła już działania.

XTB zdecydował o kontynuowaniu działalności w Hiszpanii, natomiast w trybie natychmiastowym wstrzyma wszelkie działania marketingowe i zoptymalizuje koszty. - podkreślił Mateusz Chrzanowski z Noble Securities.

Reklama

Problem z jakim mierzy się XTB dokładnie wytłumaczył Aleksander Borzęcki, analityk FXMAG:

Zgodnie z najnowszą interpretacją prawną, spółki mające w swojej ofercie kontrakty CFD nie mogą reklamować swoich usług w żadnym zakresie. Nie oznacza to jednak „banu" na handel kontraktami różnicowymi. Problemem jest jednak to, że większość inwestujących na CFD traci swoje pieniądze w długim terminie, co oznacza, że stale potrzebny jest „nowy narybek". Ten pozyskuje się głównie za pośrednictwem rozbudowanego marketingu. 

Aleksander Borzęcki, analityk rynku akcji FXMAG, zwrócił uwagę, że decyzja hiszpańskiego organu regulacyjnego niekoniecznie jest negatywna dla polskiej spółki. Wręcz przeciwnie, może okazać się pozytywna:

Z drugiej strony, regulacja może spowodować „cementowanie rynku". Nowym graczom będzie trudniej wejść na rynek hiszpański, co jest korzystne dla XTB. - zaznaczył Aleksander Borzęcki.

W przypadku negatywnego scenariusza możliwe są podobne praktyki na innych europejskich rynkach, co jeszcze mocniej uderzy w przychody spółki. Tego widocznie obawia się rynek. - dodał.

Reklama

 

Zobacz również: Nadchodzi wielka hossa? Dane pokazują, że nastąpiła wielka zmiana na giełdach

 

Spadek kursu akcji XTB - czy jest przesadzony?

Dwudniowa korekta notowań XTB sprawiła, że kurs akcji skasował cały zakres zwyżki wypracowanej przez ponad dwa miesiące. W rezultacie, notowania wrócił na poziomy obserwowane po raz ostatni pod koniec kwietnia 2024 roku.

Ekspert Quercus TFI, Konrad Konefał ostrzega przed próbami wykorzystania przeceny akcji XTB:

Regulacje są kluczowym ryzykiem dla prognoz XTB. Wolumen podczas sesji gdy rynek dyskontował informację był zauważalnie wyższy, należy zachować ostrożność przed wykorzystaniem tej korekty. - podkreślił Konrad Konefał, zarządzający w Quercus TFI w komentarzu dla FXMAG.

Z kolei Mateusz Chrzanowski z Noble Securities uważa, że reakcja rynku na walorach XTB jest niewspółmierna: 

Naszym zdaniem reakcja rynku jest niewspółmierna. - stwierdził ekspert Noble.

Należy pamiętać, że tamtejsi inwestorzy nie przestaną z dnia na dzień handlować instrumentami CFD, a zatem te przychody nie znikną. Uważamy, że wpływ na najbliższe wyniki kwartalne będzie marginalny. W długim terminie oczywiście ograniczy to tempo przyrostu nowych klientów, natomiast pamiętajmy, że w 2023 roku dwie trzecie nowych klientów swoją pierwszą transakcje zawierało na instrumentach innych niż kontrakty CFD, których wpływ na wyniki pozostaje niezauważalny. - skomentował dla FXMAG Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.

Według Jakuba Bentke, zarządzającego portfelami AgioFunds TFI, reakcja rynku jest przesadzona:

Nie wpłynie to w perspektywie kilku kwartałów na wyniki firmy, a jedynie zmniejszy oczekiwane wzrosty na rynku, który stanowił 11% przychodów firmy w ubiegłym roku. - stwierdził dla FXMAG zarządzający portfelami w AgioFunds, Jakub Bentke.

Reakcja rynku wydaje się przesadzona. Plus500 handlowany w Londynie w ogóle nie zareagował, chociaż jest również obecny w Hiszpanii, a prawie połowa jego przychodów pochodzi z Europy. Wydaje się, że od jakiegoś czasu krajowy rynek jest pod presją korekcyjną i mocno przereagowuje jakiekolwiek, nawet tylko nieznacznie negatywne informacje (vide Benefit). - dodał ekspert AgioFunds.

 

Czytaj również: Giełda jak po krachu z 1929 roku. Alarmujące dane

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama