Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeksy amerykańskie na historycznych szczytach! S&P500, Nasdaq, Dow Jones

|
selectedselectedselected
Indeksy amerykańskie na historycznych szczytach! S&P500, Nasdaq, Dow Jones
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miniony tydzień główne rynki bazowe kończyły z umiarkowanymi wzrostami, co wpisuje się w tendencje całego października. Główne indeksy kontynuują wzrosty, a w przypadku indeksów w USA było to już czwarty tydzień na plusie. W październiku S&P 500 i Nasdaq zyskały ponad 6%, a Dow Jones ponad 5%, co we wszystkich trzech przypadkach przełożyło się na osiągnięcie nowego historycznego szczytu. Dla pierwszych dwóch indeksów to był najlepszy miesiąc od listopada 2020 roku.

indeksy amerykanskie na historycznych szczytach sp500 nasdaq dow jones grafika numer 1indeksy amerykanskie na historycznych szczytach sp500 nasdaq dow jones grafika numer 1

Sentyment na rynkach finansowych wspiera uspokojenie obaw o sytuację w Chinach,

a także pozytywny jak do tej pory, przebieg sezonu wyników spółek w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas wyniki opublikowało ponad 280 spółek z indeksu S&P500. Średni wzrost przychodów wyniósł blisko 18% r/r natomiast, średnio zysk netto wzrósł o blisko 40% r/r. Powyższe dynamiki okazały się zaskoczeniem dla rynku, w szczególności pod kątem wyników netto, które okazują się o ponad 9,0% wyższe od konsensusu. Największe zaskoczenia pojawiły się w sektorze energetycznym, finansowym oraz ochrony zdrowia. Nieco słabiej wypadły notowania w Europie, jednak tydzień kończył się mimo wszystko na plusie. W drugiej części tygodnia notowaniom ciążyło słabsze zachowanie indeksów w Azji, co również odbiło się negatywnie na notowaniach miedzi – powrót obaw o kondycję gospodarki Chin, jaki i ropy naftowej której dodatkowo ciążył wyższy odczyt od oczekiwań dotyczący zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie wpływ na notowania na Starym Kontynencie mogło mieć posiedzenie EBC, gdzie z jednej strony prezes EBC zaznaczyła, że spodziewa się, iż Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP) zakończy się zgodnie z planem w marcu przyszłego roku. Natomiast nie wspomniała czy bank centralny strefy euro planuje wprowadzić w to miejsce nowy program, tak jak wcześniej było wspomniane. Z drugiej strony prezes Lagarde odsunęła perspektywę podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku wskazując, iż EBC ma obecnie ograniczone możliwości walki z wzrostem inflacji, chociaż właśnie to inflacja aktualne znajduje się w centrum uwagi banku centralnego. W poprzednim tygodniu krajowy rynek okazał się relatywnie słabszy na tle indeksów zagranicznych.

Może to być jednak swego rodzaju korekta relatywnej siły m.in. WIG20 z września oraz pierwszej części października - w ujęciu 3 miesięcy krajowe blue chipy odnotowują zdecydowanie wyższą stopę zwrotu od rynków bazowych. W skali tygodnia WIG20 stracił 0,50%, niemniej kluczowy poziom wsparcia w okolicy 2400 pkt. wyznaczony przez lokalny wrześniowy szczyt pozostaje aktualny. Zdecydowanie pozytywnie wyróżniał się w minionym tygodniu mWIG40, który zyskał ponad 1,50%, i tym samym poprawił maksima z 2007 roku. Pomogły w tym notowania banków, które mają relatywnie spory udział w grupie średnich podmiotów. Sektorowo w skali tygodnia słabiej zachowywał się WIG Górnictwo oraz WIG Games. Na drugim biegunie znalazły się media oraz ponownie sektor bankowy, który korzysta na rosnących oczekiwaniach co do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Kolejny wysoki odczyt inflacji konsumenckiej zwiększył prawdopodobieństwo kolejnego ruchu już na listopadowym posiedzeniu RPP – aktualnie rynek oczekuje podwyżki o 0,50% na środowym posiedzeniu do 1,0% a w perspektywie końca 2022 roku jest to już poziom 2,5%. Powyższe negatywnie przekłada się na notowania obligacji skarbowych, tym samym rentowności obligacji 10-letnich kontynuowały tendencję wzrostową i przekroczyły w minionym tygodniu poziom 2,80% - znajdują się najwyżej od czerwca 2019 roku.

W minionym tygodniu najwyższą średnią stopę zwrotu osiągnęli zarządzający funduszami rynku surowców (0,48%)

Reklama

W szczególności pozytywnie wyróżniały się fundusze metali szlachetnych z średnią stopą zwrotu na poziomie 0,73%. Dobrze relatywnie radziły sobie ponadto fundusze akcji zagranicznych (0,18%). W powyższej grupie najwyższe stopy zwrotu realizowali zarządzający funduszowami akcji europejskich rynków rozwiniętych (1,19%) oraz ogólnie funduszami akcji globalnych rynków rozwiniętych (0,55%). Na drugim biegunie znaleźli się zarządzający funduszami akcji polskich, którzy średnio ponieśli stratę na poziomie 0,31%. Dla funduszy dłużnych ostatni tydzień był kolejnym ciężkim okresem. Średnio fundusze dłużne PLN straciły 0,19%, a najgorszą grupą w całym segmencie były fundusze dłużne polskich papierów skarbowych długoterminowe z średnią stopą zwrotu na poziomie 0,53%. Relatywnie najlepszą grupą funduszy dłużnych PLN była natomiast grupa funduszy dłużnych polskich korporacyjnych z wynikiem -0,03%.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Tematy

indeksy giełdowe indeksy giełdowe światowe indeksy giełdowe indeksy GPW indeksy światowe polskie indeksy giełdowe indeksy giełdowe na świecie europejskie indeksy giełdowe amerykańskie indeksy giełdowe amerykańskie indeksy gpw indeksy indeksy światowe online giełda indeksy światowe indeksy giełdowe usa indeksy giełdowe światowe indeksy giełdowe rodzaje indeksy giełdowe gpw indeksy giełdowe turcja kontrakty na indeksy amerykańskie indeksy prędkości opon jak czytać indeksy giełdowe indeksy giełdowe notowania indeksy giełdowe w polsce gpw indeksy giełdowe główne indeksy giełdowe indeksy giełdowe świata online co to są indeksy giełdowe najważniejsze indeksy giełdowe na świecie wybrane indeksy giełdowe notowania giełdowe świat indeksy główne indeksy giełdowe na świecie indeksy giełdowe wig indeksy giełdowe na świecie on line indeksy giełdowe definicja turcja indeksy giełdowe indeksy giełdowe na gpw inwestowanie w indeksy giełdowe kontrakty na indeksy giełdowe podstawowe indeksy giełdowe indeksy giełdowe wikipedia indeksy giełdowe polska wyjaśnij w jakim celu zostały stworzone indeksy giełdowe i dlaczego warto śledzić ich zmiany indeksy giełdowe analiza indeksy giełdowe na świecie onet międzynarodowe indeksy giełdowe indeksy giełdowe na świecie onet.pl indeksy giełdowe w polsce i na świecie co wpływa na indeksy giełdowe indeksy giełdowe londyn indeksy giełdowe europejskie scharakteryzuj indeksy giełdowe indeksy giełdowe dax indeksy giełdowe gpw warszawa najważniejsze indeksy giełdowe usa indeksy giełdowe przyjrzyj się tabeli przedstawiającej indeksy giełdowe indeksy giełdowe opis jakie są indeksy giełdowe indeksy giełdowe w nieszablonowym ujęciu gdzie mogę kupić opcje na amerykańskie indeksy główne indeksy giełdowe w polsce indeksy giełdowe dane historyczne indeksy giełdowe amerykańskie opcje na indeksy giełdowe główne indeksy giełdowe na gpw indeksy giełdowe cenowe i dochodowe w jakim celu zostały stworzone indeksy giełdowe indeksy giełdowe wykresy indeksy giełdowe wig20 indeksy giełdowe przykłady azja indeksy giełdowe indeksy i wskaźniki giełdowe regresyjne indeksy giełdowe najpopularniejsze indeksy giełdowe indeksy giełdowe papierów wartościowych w warszawie
Reklama
Reklama