Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja o stopach w strefie euro. Co się dzieje z kursem EUR?

|
selectedselectedselected
PILNE! Znamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego! Sprawdź ile wynosić będą stopy procentowe EBC i jak zareagowały rynki | FXMAG INWESTOR
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o zatrzymaniu procesu zacieśniania polityki pieniężnej. W czwartek 26 października Rada Prezesów EBC pozostawiła trzy główne stopy procentowe EBC na niezmienionym poziomie.

 

  • Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił stopy procentowe bez zmian
  • Przed decyzją rynki wyczekiwały takiego kroku, podobnie jak większość ekonomistów i analityków
  • Ostatnie spadkowe odczyty stopy inflacji zasadniczej CPI wskazywały na taką decyzję, ale pewności w prognozach nie było

 

EBC robi przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej

Europejski Bank Centralny zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian na posiedzeniu 26 października. W rezultacie, stopa depozytowa EBC pozostaje na poziomie 4%, stopa podstawowych operacji refinansujących na 4,50%, a stopa kredytu do 4,75%.

Reklama

 

Stopy procentowe EBC wynoszą teraz:

  • stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących (MRO): 4,50%
  • stopy kredytu: 4,75%
  • stopa depozytu w banku centralnym: 4,00%

 

Mamy zatem pauzę w cyklu zacieśniania polityki EBC po serii podwyżek na poprzednich spotkaniach Rady Prezesów. Wcześniej, we wrześniu, bank centralny zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb.

 

Stopa procentowa EBC (MRO):

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Europejski Bank Centralny po raz pierwszy stanął w tym miesiącu przed niemal oczywistym wyborem” - komentowali jeszcze przed decyzją EBC analitycy ING Think.

“(...) W ciągu ostatnich 16 miesięcy nie było lepszego momentu na przerwę w podwyżkach stóp dla EBC niż teraz” - stwierdził Carsten Brzeski, analityk ING Think.

 

 

“Gołębi ton w komunikacji EBC miał już miejsce, przynajmniej w oczach rynku, na wrześniowym posiedzeniu. Jednak w dniach po tym spotkaniu przedstawiciele EBC starali się brzmieć bardziej jastrzębio, podkreślając, że koniec podwyżek stóp niekoniecznie został osiągnięty” - dodali.

 

Zobacz także: To ostatni dzwonek na zakupy! Obligacje indeksowane inflacją coraz mniej opłacalne

 

Komentarz EBC do decyzji monetarnej

Reklama

"Rada Prezesów postanowiła dziś pozostawić trzy podstawowe stopy procentowe EBC bez zmian. Napływające informacje zasadniczo pokrywają się z jej wcześniejszą oceną średniookresowych perspektyw inflacji" - czytamy w komunikacie EBC towarzyszącym decyzji monetarnej z 26 października.

"Nadal przewiduje się, że inflacja zbyt długo będzie za wysoka, a wewnętrzna presja cenowa pozostaje silna. Jednocześnie inflacja we wrześniu wyraźnie spadła, m.in. z powodu znacznego efektu bazy, i większość wskaźników inflacji bazowej dalej się osłabiała. Wcześniejsze podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez Radę Prezesów w dalszym ciągu mocno oddziałują na warunki finansowania. To coraz bardziej osłabia popyt i w rezultacie tłumi inflację" - czytamy dalej w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego.

 

 

Reklama

"Rada Prezesów dąży do zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2% w średnim okresie. Na podstawie aktualnej oceny Rada Prezesów uważa, że podstawowe stopy procentowe EBC znajdują się na poziomach, które – przy utrzymaniu ich przez wystarczająco długi okres – istotnie przyczynią się do osiągnięcia przyjętego celu. Przyszłe decyzje Rady Prezesów zapewnią, żeby podstawowe stopy procentowe EBC były na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne" - dodano.

 

Zobacz również: Kurs złotego zdeklasował tą walutę, pomogły w tym niespodziewane wydarzenia

 

Inflacja w strefie euro - prognoza UniCredit

W przyszły wtorek Eurostat opublikuje wstępne szacunki wskaźnika inflacji HICP dla strefy euro za październik. Analitycy UniCredit prognozują, że inflacja zasadnicza znacznie spowolniła do 3,2% rdr wobec 4,3% przed miesiącem. Byłby to najniższy poziom od sierpnia 2021 roku.

"Uważamy, że ceny energii odpowiadać będą za około połowę korekty w dół inflacji zasadniczej, głównie z powodu dużego efektu bazy. Inflacja bazowa i ceny żywności prawdopodobnie będą napędzać pozostałą połowę spowolnienia, z zasadniczo podobnym wkładem" - skomentowali ekonomiści UniCredit.

Reklama

 

Stopa inflacji HICP w strefie euro w ujęciu rocznyhttps://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/charts/euro-area-inflation-cpi@2x.png?s=eccpemuy&v=202310180905V20230410https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/charts/euro-area-inflation-cpi@2x.png?s=eccpemuy&v=202310180905V20230410

Źródło: Trading Economics

 

Oczekiwane spowolnienie inflacji bazowej prognozowane przez UniCredit spadło do 4,2% rdr z 4,5%.

Reklama

"Prawdopodobnie będzie to odzwierciedlać spowolnienie cen zarówno towarów, jak i usług, zgodnie ze wskaźnikami ankietowymi wskazującymi na ochłodzenie cen produkcji firm" - zaznaczyli analitycy UniCredit.

Komentarz zapewnili także eksperci z ING:

“Inflacja we wrześniu spadła bardziej niż oczekiwano, rentowności obligacji wzrosły, a nowe źródła ryzyka geopolitycznego będą miały wpływ na perspektywy wzrostu. Wyższe ceny ropy naftowej mogą opóźnić powrót inflacji w strefie euro do 2% poza koniec 2025 r., ale jest to prawdopodobnie zmartwienie na grudzień, kiedy zostaną opublikowane nowe prognozy ekspertów” - zaznaczyli analitycy ING Think.

“Rynki w dużej mierze przyjęły przesłanie EBC, że stopy procentowe osiągnęły wystarczająco wysoki poziom, aby przywrócić inflację do celu, jeśli zostaną utrzymane dostatecznie długo” - dodali.

 

Zobacz także: Gospodarka USA mocno zaskoczyła - takich danych nie było od ponad 2 lat!

Reklama

 

Kurs euro: co dalej?

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w czwartek osuwa się w dół do 1,053 USD, choć jeszcze we wtorek sięgnął niemal 1,07 USD.

Październik okazał się przerwą w trendzie spadkowym kursu euro. Od lipca tego roku do końca września euro deprecjonowało wobec dolara o blisko 7%.

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD) - 26 października

Reklama

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

“Spodziewamy się, że kurs EUR/USD będzie oscylował wokół 1,05-1,06 USD przed i po posiedzeniu EBC. Strona dolara i wydarzenia geopolityczne mogą mieć większy wpływ na kształtowanie się krótkiego rynku” - stwierdzili analitycy ING.

W czwartek, 26 października, o 15:30 wspólnie z Danielem Kosteckim z CMC Markets skomentujemy decyzję EBC, a także dane PKB ze Stanów Zjednoczonych, na kanale FXMAG. Zapraszamy!

Reklama

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama