Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka USA mocno zaskoczyła - takich danych nie było od ponad 2 lat!

|
selectedselectedselected
PILNE! Gospodarka USA mocno zaskoczyła - takich danych nie było od ponad 2 lat! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas gdy w strefie euro obawy o recesję nie ustają, gospodarka Stanów Zjednoczonych coraz bardziej oddala się od czarnego scenariusza. Wstępne dane za trzeci kwartał są zaskakująco dobre - PKB USA nie rosło w tak szybkim tempie od ponad dwóch lat.

 

Na skróty:

  • Pierwszy szacunkowy odczyt PKB USA za trzeci kwartał okazał się lepszy od oczekiwań i zbliżony do prognoz Fedu z Atlanty
  • PKB w ujęciu annualizowanym rósł w Q3 najmocniej od końca 2021 roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Fenomenalne dane z gospodarki USA

W czwartek Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało pierwszy szacunkowy odczyt tempa wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych za trzeci kwartał 2023 roku. Wstępne dane okazały się zauważalnie lepsze od oczekiwań i znacznie bardziej optymistyczne niż w drugim kwartale. Wskaźnik PKB w ujęciu annualizowanym wyniósł bowiem aż 4,9 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 4,3 proc.  Dla porównania - finalny odczyt dynamiki wzrostu gospodarczego USA w drugim kwartale wyniósł 2,1 proc.

Dane za trzeci kwartał są najlepszym odczytem PKB Stanów Zjednoczonych od ostatniego kwartału 2021 roku, kiedy tempo wzrostu gospodarczego wyrosło 6,9 proc. Co ciekawe, prognozy Fed z Atlanty były bliżej odczytu niż rynkowy konsensus - zakładały one bowiem wzrost gospodarczy w trzecim kwartale na poziomie 5,4 proc.

 

Zobacz także: Polski miliarder może mieć stacje benzynowe. Walczy o rentowność swojego biznesu

Reklama

 

Jeśli chodzi zaś o deflator PKB, czyli wskaźnik pokazujący jak duża część wzrostu gospodarczego bierze się z samego wzrostu cen (inflacji), to w trzecim kwartale wyniósł on 3,5 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, wobec oczekiwanych przez analityków 2,5 proc. k/k.

W drugim kwartale deflator PKB wyniósł natomiast 1,7 proc. k/k.

Wskaźnik PCE Core, czyli zmiany bazowych wydatków konsumentów (bez uwzględnienia żywności i energii), wyniósł w trzecim kwartale zaledwie 2,4 proc. w ujęciu kwartalnym i był tym samym nieznacznie niższy od oczekiwań rynku. Dla porównania, w drugim kwartale PCE Core wyniósł aż 3,7 proc. Wskaźnik bazowych wydatków konsumentów jest uważnie obserwowany przez rezerwę federalną, która na jego podstawie ocenia skuteczność prowadzonej przez siebie polityki monetarnej.

 

Czytaj również: Inflacja w USA znów zrobiła niemiłą niespodziankę! Dolar dostaje wiatru w żagle

Reklama

 

 

Jeśli chodzi zaś o konsumpcję prywatną, to w trzecim kwartale zanotowała ona wzrost o 4 proc. w ujęciu annualizowanym, wobec 0,8 proc. odnotowanych w poprzednim kwartale.

 

Reklama

  

Największy udział w mocnym odczycie PKB za czwarty kwartał miała konsumpcja, która dodała 2,69 pp. do wskaźnika w ujęciu annualizowanym. Zmiana zapasów odpowiadała zaś za 1,32 pp., natomiast wydatki na poziomie federalnym niecałe 0,8 proc. Słabo wypadły inwestycje, które w trzecim kwartale dodały zaledwie 0,15 pp. do annualizowanego PKB. 

W odpowiedzi na zaskakująco mocne dane z amerykańskiej gospodarki kurs dolara zanotował zauważalne osłabienie, choć warto zauważyć, ze zaledwie kwadrans wcześniej Europejski Bank Centralny zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Notowania EUR/USD wzrosły do poziomu 1,0559

Kolejny (drugi) szacunkowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za trzeci kwartał poznamy za lekko ponad miesiąc, w czwartek 29 listopada.

 

Zobacz także: USA znów odjeżdża Europie - recesja w Stanach przestała straszyć. Kurs dolara w górę 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama