Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szaleńcza zmienność na amerykańskich indeksach trwa! (S&P 500, NASDAQ) - nowe warianty koronawirusa manipulują rynkami finansowymi…

|
selectedselectedselected
Szaleńcza zmienność na amerykańskich indeksach trwa! (S&P 500, NASDAQ) - nowe warianty koronawirusa manipulują rynkami finansowymi… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

To, co rozpoczęło się w dniu św. Mikołaja z całą mocą było kontynuowane we wtorek. Wtedy to wszystkie czynniki z poniedziałku zostały już przetrawione i zatriumfowała pora roku, czyli jego końcówka jakże często dla akcji korzystana. To, a nie ruch do 6. grudnia, jest tak naprawdę rajdem świętego Mikołaja.

Przypomnijmy, co we wtorek pomagało obozowi byków. Anthony Fauci, główny doradca medyczny Białego Domu, już w poniedziałek powiedział, że wariant Omicron wirusa wydaje się być mniej zjadliwy, mniej niebezpieczny niż Delta. Powiedział w poniedziałek, ale pełny wymiar oświadczenia znalazł się we wtorek. Poza tym GlaxoSmithKline poinformował, że przedkliniczne badania pokazują, iż jego lek, sotrovimab, zatrzymuje działanie Omicrona. Nadal pomagała też poniedziałkowa decyzja Chin, która obniżyła rezerwy finansowe dla banków, w celu pomocy gospodarce.

Jak widać niewiele było tych nowych czynników, ale indeksy w Europie i w USA błyskawicznie rosły. We Francji i w Niemczech zyskiwały prawie trzy procent, a w USA sesja rozpoczęła się od ponad dwuprocentowych zwyżek indeksów. Tym razem na północ prowadziły indeksy spółki z NASDAQ – rosło to, co najmocniej spadło. Zakończenie sesji sygnalizowało, że strach przed Omicronem zniknął – S&P 500 zyskał 2% (już blisko rekordu wszech czasów), a NASDAQ aż 3%.

Umocnił się dolar (to nowy test optymizmu – odwrotny od ogólnie przyjętego) i wzrosły rentowności obligacji. Nadal szybko drożała ropa wracając nad 72 USD za baryłkę WTI. Wszystkie rynki sygnalizowały, że nastroje drastycznie się zmieniły. Z ucieczki z wszystkich rynków na potężny optymizm.

Reklama

Już w środę jednak w Europie panowało wyczekiwanie i niepewność, co zaowocowało niewielkim spadkiem indeksów. Prawdę mówiąc po dwóch mocnych dniach trudno się było dziwić takiemu obrotowi sprawy. Nieco dziwić mogło to, że szybko rósł kurs EUR/USD, ale od biedy można było to uzasadnić tym, że Luis de Guindos, wiceprezes ECB, powiedział, iż inflacja dłużej niż oczekiwano będzie się utrzymywała nad poziomem będącym celem banku (92%).

W USA też nowych impulsów rynek nie otrzymał, więc sesja rozpoczęła się neutralnie. Przeciąganie liny trwało mniej więcej połowę sesji, po czym indeksy (napędzane nadal przez NASDAQ, ruszyły na północ i zakończyły sesję zwyżkami. S&P 500 zyskał 0,3% i znalazł się tuż pod szczytem, a NASDAQ zyskał 0,6%. Zwracał uwagę pięcioprocentowy wzrost ceny miedzi – rok się kończy, a Chiny miały sprzedawać miedź z zapasów strategicznych do końca roku…

W czwartek indeksy w Europie trzymały się tuż pod poziomem neutralnym i tam dzień zakończyły. Widać już było chęć poczekania na dane o amerykańskiej inflacji CPI (piątek 10.12) i na przyszło tygodniowe decyzje Fed i ECB. Ponownie rozpoczęły sesję indeksy w USA, ale oczywiste było, że to końcówka sesji zadecyduje o tym, czy nadal obowiązywać będzie zasada kupowania spadków. Widać było, że spada przede wszystkim NASDAQ, który wcześniej najmocniej zyskiwał. Można powiedzieć, że inwestorzy znowu stali się ostrożni.

Widać było, że spada przede wszystkim NASDAQ, który wcześniej najmocniej zyskiwał. Końcówka sesji była słaba. S&P 500 stracił 0,72%, a NASDAQ aż 1,71%. Można powiedzieć, że inwestorzy znowu stali się bardzo ostrożni, co oczywiście nie wyklucza kontynuacji hossy, ale to już zależy od Fed.

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Tematy

indeksy giełdowe indeks NASDAQ światowe indeksy giełdowe notowania indeksów notowania indeksów giełdowych indeks giełdowy s&p 500 indeks giełdowy nasdaq polskie indeksy giełdowe indeksy giełdowe na świecie chińskie indeksy giełdowe europejskie indeksy giełdowe amerykańskie indeksy giełdowe indeks S&P 500 wiadomości nasdaq indeks gpw notowania indeksów indeksy giełdowe usa indeksy giełdowe światowe indeksy giełdowe rodzaje indeksy giełdowe gpw indeksy giełdowe turcja notowania indeksów gpw notowania indeksów zagranicznych www notowania wszystkich akcji i indeksów jak czytać indeksy giełdoweInformacje indeks nasdaq 100 indeks nasdaq composite indeksy giełdowe notowania indeksy giełdowe w polsce gpw indeksy giełdowe główne indeksy giełdowe notowania światowych indeksów giełdowych notowania indeksów światowych notowania światowych indeksów notowania indeksów świat notowania indeksów ftse notowania indeksów usa notowania indeksów na gpw ing bsk indeks s&p 500 opinie s&p 500 indeks indeks s&p 500 wykres największe indeksy giełdowe na świecie indeksy giełdowe świata online co to są indeksy giełdowe najważniejsze indeksy giełdowe na świecie wybrane indeksy giełdowe notowania giełdowe świat indeksy główne indeksy giełdowe na świecie indeksy giełdowe wig indeksy giełdowe na świecie on line indeksy giełdowe definicja wpisz w odpowiednie miejsca tabeli podane indeksy giełdowe na gpw turcja indeksy giełdowe indeksy giełdowe na gpw inwestowanie w indeksy giełdowe kontrakty na indeksy giełdowe podstawowe indeksy giełdowe indeksy giełdowe wikipedia indeksy giełdowe polska wyjaśnij w jakim celu zostały stworzone indeksy giełdowe wyjaśnij w jakim celu zostały stworzone indeksy giełdowe i dlaczego warto śledzić ich zmiany najważniejsze indeksy giełdowe ing bsk indeks s&p 500 usa indeksy giełdowe główne indeksy giełdowe w polsce indeksy giełdowe dane historyczne indeksy giełdowe co to indeksy giełdowe bankier indeksy giełdowe azja indeksy giełdowe csr indeksy giełdowe wgpw notowania indeksów giełd światowych pokemon omicorn s&p 500 indeks dochodowy amundi indeks s&p 500 omicorn indeksy giełdowe handel
Reklama
Reklama