Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: zobacz, na które akcje warto zwrócić uwagę [20-24.02.2023]

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: zobacz, na które akcje warto zwrócić uwagę [20-24.02.2023] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczy inwestorów mogą w nadchodzącym tygodniu być zwrócone na kluczowe wskaźniki makroekonomiczne z Unii Europejskiej, w szczególności z Niemiec, największej gospodarki regionu.

 

Wtorek 21.02. 08:30 GMT, Wskaźnik PMI dla sektora przemysłu w Niemczech (luty)

Wskaźnik PMI stanowi wgląd w poziom aktywności w przemyśle budowlanym. Powstaje na podstawie informacji podawanych przez managerów ds. zakupów. Ta miara pozwala zrozumieć stan przemysłu budowlanego, ponieważ zakłada się, że menedżerowie ds. zakupów mają dostęp do danych z pierwszej ręki na temat wydajności ich firm.  

Odczyt powyżej 50 pkt wskazuje na ekspansję, podczas gdy odczyt poniżej 50 pkt wskazuje na kurczenie się sektora przemysłu. Ostatni raz PMI niemieckiego przemysłu produkcyjnego był powyżej 50 pkt w czerwcu 2022 r. Wstępny odczyt za luty 2023 r. jest prognozowany na 47,9 pkt. Spadająca aktywność fabryk związana jest z niższymi zamówieniami w obliczu słabszego popytu zarówno ze strony klientów krajowych, jak i zagranicznych, zwłaszcza chińskich, ze względu na wysokie zapasy, podwyższone ceny i spowalniającą aktywność inwestycyjną.

Reklama

Wyższy od oczekiwanego odczyt może mieć charakter byczy dla Euro, natomiast niższy od oczekiwanego może być niedźwiedzi dla kursu Euro. 

Wpływ: Euro

 

Wtorek 21.02. 10:00 GMT, ZEW, wskaźnik nastrojów gospodarczych w Niemczech (luty) 

ZEW Economic Sentiment jest jednym z głównych wskaźników ekonomicznych dla Niemiec. Jest tworzony na podstawie wywiadów z ekspertami z banków i innych sektorów na temat ich oczekiwań dotyczących stóp procentowych, inflacji, kursów walutowych, rynków akcji i innych miar, takich jak rozwój gospodarczy głównych gospodarek świata. Dane są zbierane w celu opracowania sentymentu dla niemieckiej gospodarki na następne sześć miesięcy.

Wskaźnik Sentymentu Gospodarczego ZEW jest obliczany poprzez porównanie liczby ekspertów z pozytywnym i negatywnym sentymentem. Na przykład, jeśli 30% ma pozytywny sentyment, 20% ma neutralny sentyment, a 50% ma negatywny sentyment, wskaźnik ZEW wyniesie minus 20%.

Reklama

Styczniowy wskaźnik ZEW był pozytywny po raz pierwszy od lutego 2022 r., co sugeruje, że niemieccy eksperci mogą odwrócić się od negatywnego sentymentu. Jeśli dane z lutego również będą pozytywne, mogłoby to potwierdzić powyższe stwierdzenie. Byłaby to jednak poprawa oczekiwań, gdyż obecna prognoza dla ZEW Economic Sentiment w tym miesiącu wynosi minus 15%. 

Pozytywny lub mniej negatywny wynik od prognozy może być postrzegany jako byczy dla EUR, natomiast niższy (bardziej negatywny) jako niedźwiedzi dla Euro.

Wpływ: Euro

 

Środa, 22.02. 07:00 GMT, Inflacja CPI w Niemczech (ujęcie roczne, styczeń)

Podczas gdy wskaźnik produkcji PMI i nastroje gospodarcze ZEW dostarczą pierwszych wskazówek dotyczących siły gospodarczej, CPI w dalszej części tygodnia pokaże, czy w Niemczech jastrzębia polityka EBC odnosi sukcesy w walce z inflacją. 

Reklama

CPI mierzy zmiany w cenach płaconych przez konsumentów za dany koszyk dóbr i usług w określonym czasie. Informacja ta pokazuje zmiany w porównaniu do roku poprzedniego. CPI jest główną miarą inflacji – wyższy indeks oznacza wyższą inflację.

Wstępne dane o styczniowej inflacji pokazały jej lekki wzrost w stosunku do grudnia 2022 r. (8,7% wobec 8,6%), co pokazuje, że presja inflacyjna może się nie skończyć. Ekonomiści sugerują, że szeroko zakrojone rządowe programy wsparcia w Niemczech mogą przedłużać presję inflacyjną, choć na niższym poziomie. 

Wyższe od oczekiwań dane mogą mieć byczy wpływ na Euro i niedźwiedzi wpływ na rynek akcji, natomiast niższe od oczekiwań dane mogą mieć niedźwiedzi wpływ na EUR i byczy wpływ na rynek akcji. 

Wpływ: Euro, DAX

 

Czwartek, 23.02. 10:00 GMT, UE CPI (ujęcie roczne, styczeń)

Reklama

Wstępny wynik danych dotyczących CPI w UE za styczeń obniżył się z 9,2 do 8,5% pomimo wzrostu niemieckiej inflacji o 1%. Możliwe, że wyższe dane z Niemiec mogą być powodem, dla którego oczekuje się, że unijny CPI za styczeń wyniesie 9,2%, czyli o 0,7 pkt proc. wyżej niż wstępny wynik.

Prognozy dotyczące inflacji w strefie euro i w Niemczech wydają się być pod wpływem dwóch przeciwstawnych czynników. Z jednej strony niższe od prognozowanych ceny energii mogą spowodować szybszy spadek inflacji, niż wcześniej sądzono. Z drugiej strony presja związana z przenoszeniem się inflacji cen energii i towarów na koszty produkcji jeszcze się nie skończyła, co utrzymuje ogólną inflację na wysokim poziomie. Ponadto, ponieważ sytuacja geopolityczna w Europie nie ulega poprawie, trwające negocjacje cenowe w sektorze rolnym mogą skutkować wyższymi, niż oczekiwano cenami, co dodatkowo wpłynie na wzrost inflacji. 

Wyższe od oczekiwanych dane mogą mieć byczy wpływ na Euro i niedźwiedzi wpływ na rynek akcji, natomiast niższe od oczekiwanych dane mogą mieć niedźwiedzi wpływ na Euro i byczy wpływ na rynek akcji. 

Wpływ: Euro, DAX, STOXX

 

Akcje, które warto obserwować

Reklama

Walmart (WMT) ogłasza wyniki finansowe za I kw. 2023 r. Prognoza EPS: 1,51. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków wystąpiła w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 21 lutego, przed otwarciem rynku.

Home Depot (HD) ogłasza wyniki finansowe za I kw. 2023 r. Prognoza EPS: 3,29. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków wystąpiła w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 21 lutego, przed otwarciem rynku.

NVIDIA (NVDA) ogłasza wyniki finansowe za I kw. 2023 r. Prognoza: 0,8102. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków wystąpiła w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 22 lutego, po zamknięciu rynku.

Alibaba (BABA) ogłasza wyniki finansowe za IV kw. 2022 r. Prognoza: 16,63. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków wystąpiła w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 23 lutego, przed otwarciem rynku.

Dell Technologies (DELL) ogłasza wyniki finansowe za I kw 2023 r. Prognoza: 1,65. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków wystąpiła w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 24 lutego, 21:30 GMT.

Reklama



Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama