Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

alibaba akcje prognozy

We wtorek przy dużym wsparciu otoczenia zewnętrznego mogliśmy obserwować na GPW solidną sesję wzrostową. WIG20 zakończył ostatecznie dzień ze wzrostem o 1,4%, z kolei indeksy mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio 0,8% i 0,6%. Podobnie krajobraz rynkowy wyglądał w pozostałej części Starego Kontynentu, gdzie dominowały ponad 1-proc. zwyżki. W kontekście polskiego parkietu warto zwrócić uwagę na wczorajszą wypowiedź ministra rozwoju i technologii P. Nowaka, który poinformował, że „lada chwila” Komisja Europejska powinna zatwierdzić Krajowy Plan Odbudowy. Niewątpliwie uruchomienie dla Polski środków z Funduszu Odbudowy byłoby wydarzeniem ważnym i szczególne sprzyjającym dla naszej waluty.

Wśród polskich blue chipów najmocniej zyskały we wtorek akcje JSW (+4,3%), jednak największa aktywność była skoncentrowana na walorach CD Projektu. Polski producent gier ogłosił w poniedziałek, że pracuje nad kolejną odsłoną Wiedźmina. Oprócz tego spółka podała w komunikacie, że zawarła z Epic Games umowę licencyjną na korzystanie w przyszłych projektach z silnika Unreal Engine. Według ekspertów z branży gamingowej zmiana ta jest dobrą informacją, ponieważ autorski silnik REDengine sprawiał wiele problemów, o czym mogliśmy przekonać się chociażby przy okazji premiery Cyberpunka. Początkowo akcje CD Projektu drożały po otwarciu notowań nawet o 9%, jednak wraz z upływem kolejnych godzin entuzjazm wyraźnie malał, co w ostatecznym rozrachunku dało na zamknięciu wzrost o 1,7%.

Tymczasem za oceanem inwestorzy nie przestraszyli się „jastrzębiego” tonu J. Powella i kontynuowali rozpoczęte w ubiegłym tygodniu odbicie. Indeksu S&P50 i Nasdaq zyskały ostatecznie 1,1% oraz 2%. Przypomnijmy, że kilka dni po pierwszej podwyżce stóp procentowych szef Fed postanowił pójść o krok dalej i w wyraźnie „jastrzębi” sposób ogłosić, że jeżeli będzie to konieczne, Fed nie zawaha się przyspieszyć tempa zacieśniania polityki pieniężnej. W praktyce oznacza to rosnące prawdopodobieństwo przyspieszenia cyklu podwyżek, które według analityków Goldman Sachs mogą w maju i czerwcu wynieść 50 pb. Warto zauważyć, że podczas wtorkowej sesji szczególnie mocne były banki, które w środowisku wyższych stóp procentowych zwiększają swoją rentowność. Jednak w gronie rosnących spółek nie brakowało też firm z branży technologicznej, które teoretycznie powinny reagować negatywnie na poniedziałkowe słowa szefa Fed. Zjawisko to sugeruje, że trwająca od listopada korekta w amerykańskiej technologii zdążyła już sporo uwzględnić w wycenach spółek.

Reklama

Od kilku dni szczególnie duże wzrosty obserwowane są również wśród chińskich spółek technologicznych. Odbicie zainicjowały ubiegłotygodniowe doniesienia o gotowości rady państwa do stabilizacji chińskiego rynku akcyjnego. Ponadto w ostatnich dniach spółki Alibaba oraz Xiaomi ogłosiły rozpoczęcie ogromnych programów skupu akcji własnych. Spektakularny zwrot wydarzeń po ubiegłotygodniowym załamaniu może być przełomowy dla chińskich spółek technologicznych, które w ubiegłym roku ze względu na ryzyka regulacyjne nie cieszyły się dużym powodzeniem. Obecnie ich wyceny wskaźnikowe są nieporównywalnie niższe względem amerykańskich spółek technologicznych.

 

Czytaj więcej