Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełda akcji jest zbyt droga. Niemal wszystkie wskaźniki palą się na czerwono. Idą lata marnych zysków - ostrzeżenie ekspertów

|
selectedselectedselected

Rynek akcji w USA jest drogi, wynika z nowej analizy ekspertów Bank of America. 19 na 20 wskaźników wyceny giełdy sugeruje przewartościowanie grupy wielkich spółek, czyli indeksu S&P 500. Czy to powód do obaw? To zależy.

Giełda akcji jest zbyt droga. Niemal wszystkie wskaźniki palą się na czerwono. Idą lata marnych zysków - ostrzeżenie ekspertów
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Niemal wszystkie wskaźniki rynku akcji w USA są w “czerwonym” położeniu
  • Jednak w krótkim terminie wyceny nie zawsze mają znaczenie
  • Jaka jest prognoza stopy zwrotu z inwestycji w akcje USA? Sprawdź szacunki Bank of America

 

 

Akcje w USA są zbyt drogie? Niemal wszystkie wskaźniki mówią, że tak

Giełda akcji w USA wygląda drogo. Na 20 podstawowych wskaźników, które regularnie przewijają się w cyklicznych analizach ekspertów Bank of America, w przypadku 19 zapalone jest “czerwone światło”.

“Indeks S&P 500 pozostaje statystycznie drogi pod względem niemal każdego wskaźnika. Jest statystycznie drogi w 19 z 20 śledzonych przez nas wskaźników” - czytamy w analizie Bank of America.

Reklama

Są to wskaźniki, które porównują bieżące wartości do danych historycznych z ostatnich kilkudziesięciu lat. W przypadku niektórych metryk, brane są pod uwagę nawet dane sprzed ponad 100, a nawet 190 lat.

 

Tabela: Amerykański indeks S&P 500 jest zbyt drogi według wycen 19 z 20 wskaźników, które regularnie śledzi Bank of America.

gielda akcji jest zbyt droga niemal wszystkie wskazniki pala sie na czerwono ida lata marnych zyskow ostrzezenie ekspertow grafika numer 1gielda akcji jest zbyt droga niemal wszystkie wskazniki pala sie na czerwono ida lata marnych zyskow ostrzezenie ekspertow grafika numer 1

Źródło: FactSet, Bloomberg, Bank of America, Compustat, First Call.

Reklama

 

“Indeks S&P 500 notowany jest przy wskaźniku forward P/E na poziomie 21 pkt. w porównaniu do zaledwie 14 w przypadku akcji europejskich. Stanowi to 52% premię i jest bliskie rekordowych poziomów” - czytamy.

Według Bank of America, akcje amerykańskich spółek o dużej kapitalizacji są drogie w porównaniu z indeksami z innych regionów geograficznych.

“Większość (20 z 24) branż w składzie S&P 500, reprezentujących około 80% kapitalizacji rynkowej S&P 500, notowana jest z premią w stosunku do europejskich odpowiedników”

Jednak czy to, że wysokie wartości wskaźniki wskazują na przewartościowanie S&P 500 oznacza,  że giełdę akcji w USA czeka rychły krach? Niekoniecznie. Po pierwsze, giełda mogła się zmienić. Po drugie, przewartościowanie praktycznie nie ma znaczenia w krótkim terminie, ale za to ma kolosalne w długim.

Reklama

Z analizy przeprowadzonej przez Bank of America wynika, że poziomy wycen w krótkim terminie mają marne znaczenie. Jednak w długim terminie, to jest co najmniej 10 lat, są kluczowe. Spójrzmy na wykres poniżej:

 

Zobacz także: Klimat uderzy w nasze pieniądze. Każdy z nas zapłaci 16 tys. PLN rocznie przez szkody klimatyczne

 

Wykres: “Wyceny mają niewielkie znaczenie w krótkim terminie, ale są niemal wszystkim co ma znaczenie w długim terminie” - Bank of America.

gielda akcji jest zbyt droga niemal wszystkie wskazniki pala sie na czerwono ida lata marnych zyskow ostrzezenie ekspertow grafika numer 2gielda akcji jest zbyt droga niemal wszystkie wskazniki pala sie na czerwono ida lata marnych zyskow ostrzezenie ekspertow grafika numer 2

Reklama

Źródło: Bank of America, Haver Analytics, FactSet.

 

“Wycena ma niewielkie znaczenie w perspektywie krótkoterminowej, ale jest prawie wszystkim, co ma znaczenie w perspektywie długoterminowej” - skomentowali ekonomiści z Bank of America.

 

Giełda zmienną jest. To nie ten sam S&P 500, co sprzed lat

Analitycy z Bank of America zwrócili uwagę na to, że indeks S&P 500 jest po prostu innym indeksem, innego rynku, niż jeszcze 20 lat temu.

Reklama

“Ale czy ta matematyka ma sens? Dzisiejszy indeks jest daleki od siebie samego z lat 00-tych, 90-tych czy 80-tych. Teraz, S&P 500 jest mniej lewarowany, ma mniej aktywów, wyższą marżę i mniejszą zmienność zysków” - stwierdzili eksperci z Bank of America.

“Indeks S&P 500 jest w większym stopniu skoncentrowany na technologiach, opiece zdrowotnej i innych sektorach o niewielkich aktywach, które odnotowały wyższe marże, mnożniki i większą stabilność zysków. To uzasadnia wyższe wyceny” - dodano.

Giełda akcji w USA jest “droższa” niż w Europie, bo zyski spółek są wyższe oraz wahania tych dochodów są mniejsze, uzasadniają eksperci z Bank of America.

“Stany Zjednoczone odnotowały wyższy wzrost zysków (7% rocznie w ciągu ostatnich 10 lat) niż Europa (2% rocznie), a USA mają niższą zmienność zysków niż Europa”

 

Zobacz także: Korekta na rynku nieruchomości w USA. Budynek sprzedany 91% taniej po 3 latach od kupna

Reklama

 

Prognoza dla giełdy w USA na kolejne 10 lat

Jakiej stopy zwrotu z inwestycji w amerykańską giełdę spodziewać się w kolejnych latach? Przypomnijmy, że indeks S&P 500 od momentu powstania w 1957 roku dał przeciętnie zarobić 10,26% rocznie (do 2023 roku włącznie). To pokaźna stopa zwrotu.

Martwi zatem to, że eksperci z Bank of America wieszczą, że możliwe iż nadchodzą chude lata na giełdzie akcji w USA:

“Wycena jest predyktorem długoterminowych zwrotów z inwestycji, a nasz ulubiony wskaźnik sugeruje dziś stopę zwrotu na poziomie 2% rocznie w ciągu następnej dekady”

“Czynniki krótkoterminowe, takie jak nastroje i zaskakujące zyski, mają jednak znaczenie tylko w perspektywie kolejnego kwartału/roku i prawdopodobnie w większym stopniu przyczyniły się do dotychczasowych wzrostów od początku roku” - dodali.

Reklama

O przewartościowaniu giełdy akcji w USA w odniesieniu do tła makroekonomicznego pisaliśmy tutaj powołując się analizę ekspertów z Goldman Sachs: Tak było przed wielkimi korektami - ostrzegają eksperci

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama