Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co będzie wpływać na kurs złotego (PLN)? Inflacyjny problem i gołębia polityka monetarna w USA

|
selectedselectedselected

Letnie miesiące to czas, kiedy kurs złotego staje się przedmiotem zainteresowania dla wielu inwestorów i obserwatorów rynków finansowych. W tym artykule przyjrzymy się, jakie czynniki mogą wpłynąć na wartość polskiej waluty w najbliższym czasie.

Wakacyjne kursy walut. Czy warto teraz kupować euro (EUR), dolara (USD) i funta (GBP) na wakacje?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co wpływać będzie na kształtowanie się kursu złotego w okresie wakacyjnym?

Złoty pozostaje pod wpływem mieszanki pozytywnych czynników, zarówno zewnętrzych jak i wewnętrznych. Odpływ kapitału od dolara sprzyja walutom krajów rynków wschodzących, a w ramach koszyka tych walut złotemu mogą dodatkowo sprzyjać czynniki wewnętrzne. W dalszym ciągu utrzymuje się optymizm związany z uruchomieniem wypłat środków z unijnych funduszy, które dodatkowo rzucają pozytywne światło na i tak silną polską gospodarkę.

Najnowsze prognozy Reutersa odnośnie przyszłej dynamiki polskiego PKB rysują jeszcze bardziej optymistyczny obraz, niż przedstawione w połowie maja szacunki Komisji Europejskiej. Dodatkowo w perspektywie najbliższych dni istotna może być również sytuacja techniczna na wykresach głównych walut względem złotego – EUR/PLN walczy obecnie o zejście poniżej 4,25 na poziomy z lutego 2020, a USD/PLN jest bliski przebicia dołków z końca grudnia ubiegłego roku i zejścia na najniższe poziomy od września 2021.

 

Zobacz także: Notowania hrywny UAH – prognozy dla ukraińskiej waluty

 

Reklama

 

Czy inflacja w Polsce ponownie stanie się problemem?

Po okresie spadku inflacji w okolice celu inflacyjnego w kwietniu nastąpił spodziewany odwrót, a narastająca obecnie presja inflacyjna napędzana wygaszaniem tarcz antyinflacyjnych i silnym rynkiem pracy nie daje nadziei na szybki powrót do celu. Z perspektywy siły polskiego złotego nie jest to jednak jednoznacznie negatywna informacja – przy takiej presji inflacyjnej Rada Polityki Pieniężnej nie powinna się bowiem zdecydować na obniżkę stóp, a konsument mimo wszystko pozostaje silny.

Tym samym rozbieżność pomiędzy poziomem stóp procentowych w Polsce, Strefie Euro i Stanach Zjednoczonych będzie się zwiększać, a dynamika PKB Polski pozostanie niezachwiana. Stanowi to w krótkim terminie pozytywny czynnik dla siły naszej waluty.

 

Zobacz także: Walutowa choroba Skandynawii. Kurs korony norweskiej, szwedzkiej i duńskiej po potężnych spadkach

 

Jak bardziej gołębia polityka monetarna w USA może przełożyć się na kurs złotego?

Reklama

Oczekiwania względem obniżek stóp w Stanach Zjednoczonych powinny sprzyjać odpływowi kapitału od dolara i wzmacniać złotego. Wiele zależy jednak od tego jaka będzie skala działań Rezerwy Federalnej – paradoksalnie zbyt agresywne obniżanie stóp procentowych mogłoby wywołać niepokój inwestorów o stan amerykańskiej gospodarki, a tym samym spowodować odwrót od ryzykownych aktywów. Biorąc jednak pod uwagę stonowane podejście Fed do kwestii obniżek stóp, nie spodziewam się, aby taki negatywny scenariusz miał się zrealizować.

 

Zobacz także: Kto poczuje potężny ból, gdy kurs euro (EUR) potanieje? Polski złoty może pójść jeszcze wyżej!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Leściorz

Maciej Leściorz

Dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w CMC Markets

Pełni funkcję dyrektora ds. sprzedaży i edukacji w polskim oddziale firmy CMC Markets, w organizowaniu którego brał czynny udział. Jest odpowiedzialny za kształtowanie oferty CMC Markets w Polsce, zarządza obsługą klienta, a także realizuje programy edukacyjne dla inwestorów. Posiada wieloletnie doświadczenie trenerskie w zakresie instrumentów pochodnych oraz analizy rynków. Regularnie występuje w mediach poruszających tematykę giełdową i inwestycyjn

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama