Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka monetarna

Co to jest polityka monetarna?

Polityka monetarna to całokształt polityki państwa realizowanej w sferze ekonomicznej. Ma najsilniejszy i bezpośredni wpływ na kształtowanie się sytuacji dobrostanu w społeczeństwie lub jego braku. W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej polityka monetarna (czy też: polityka pieniężna) realizowana jest przez Narodowy Bank Polski (NBP), czyli państwowy bank centralny. Głównym decydentem w zakresie określania kierunku rozwoju ekonomicznego i ustalania polityki pieniężnej jest Rada Polityki Pieniężnej – organ wchodzący w skład NBP, składający się z dziewięciu członków, dwóch wiceprzewodniczących i przewodniczącego (który jednocześnie jest prezesem NBP), posiadający swe sesje plenarne dwadzieścia cztery razy do roku (dwa razy na miesiąc za wyjątkiem lipca i sierpnia).

Narzędzia polityki monetarnej

Bank centralny posiada wiele sposób kreowania danej polityki pieniężnej. Posiada uprawnienia do decydowania o wysokości stóp procentowych oraz wysokości rezerw bankowych. Dba o odpowiedni poziom inflacji (2,5%) tak, by nie był on ani zbyt niski, ani za wysoki. Dba o odpowiednią podaż pieniądza cotygodniowo sprawdzając, ile pieniądza jest w gospodarce. Po sprawdzeniach Narodowy Bank Polski dodrukowuje pieniądze, co wynika z dwóch powodów. Po pierwsze w ten sposób realizuje wyznaczone przez siebie cele polityki inflacyjnej, po drugie – z przyczyn niezwiązanych w ogóle z polityką liczba pieniądza w rynku minimalnie, lecz regularnie maleje.

Ekspansywna polityka monetarna

W zależności od rodzaju celu polityki pieniężnej wyróżnić możemy wiele strategii jej formowania. Jedną z takich strategii jest prowadzenie przez bank centralny ekspansywnej polityki monetarnej, która zwana jest również polityką miękką. Polega na zwiększaniu podaży pieniądze. Idąc w tym kierunku, bank dokonuje zakupów papierów wartościowych na otwartym rynku. Popularne jest też obniżanie stóp procentowych, które ma zachęcić inwestorów do częstszych inwestycji w państwie.