Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stop na ropie po drastycznych wzrostach. Co teraz? Będą spadki?

|
selectedselectedselected

Ceny ropy naftowej na rynkach światowych wykazują zmienność w obliczu napięć geopolitycznych i niepewności co do przyszłości podaży. Ostatnie wahania cen wynikają zarówno z eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jak i potencjalnych przerw w produkcji w Libii. Sytuacja ta wywołuje obawy wśród inwestorów, którzy uważnie obserwują rozwój wydarzeń, szukając wskazówek co do przyszłych trendów na rynku ropy.

Stop na ropie po drastycznych wzrostach. Co teraz? Będą spadki?
freepik.com | Stop na ropie po drastycznych wzrostach. Co teraz? Będą spadki?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej wykazują zmienne tendencje na rynkach międzynarodowych.

Cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na październik na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku minimalnie spadła o 0,01%, osiągając 77,41 USD.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Z kolei ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE zanotowała wzrost o 0,11%, do poziomu 81,48 USD za baryłkę.

 

>> Zobacz też: Czy nadciąga globalny deficyt i eksplozja cen miedzi? Miedź mocno rośnie we wtorek, 27 sierpnia

 

Przestój po ostatnich gwałtownych wzrostach

Analitycy wskazują, że dzisiejsze niewielkie wahania cen mogą sugerować chwilowy przestój po ostatnich gwałtownych wzrostach. Te wzrosty były napędzane przez rosnące napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz przerwy w produkcji w Libii. Jak zauważa strateg rynkowy Yeap Jun Rong, uczestnicy rynku oczekują na dalszy rozwój sytuacji.

Na rynkach ropy obserwowano znaczące wzrosty w trzech ostatnich sesjach, spowodowane m.in. oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych w USA, które mogą pobudzić popyt na paliwo, oraz eskalacją konfliktu między Izraelem a Hezbollahem w Libanie. Obawy o destabilizację regionu oraz możliwe zamknięcie produkcji w Libii dodatkowo podsycają niepewność.

Reklama

 

Libia może wkrótce wstrzymać niemal całą produkcję ropy naftowej

Libia może wkrótce wstrzymać niemal całą produkcję ropy naftowej z powodu zaostrzenia konfliktu wokół zarządzania bankiem centralnym. Administracja wschodniej Libii zapowiedziała zamknięcie pól naftowych, jednak brak potwierdzenia ze strony międzynarodowo uznawanego rządu w Trypolisie oraz National Oil Corp (NOC) zwiększa niepewność co do rzeczywistych skutków tego sporu.

Na ceny ropy wpływają także globalne czynniki popytu, zwłaszcza z Chin. Analitycy, w tym Serena Huang z Vortexa, podkreślają, że chiński popyt ma kluczowe znaczenie dla cen ropy, a ewentualne zamknięcie libijskich pól naftowych może ograniczyć podaż i zahamować dalsze spadki cen.

Ponadto eskalacja konfliktu między Izraelem a Hezbollahem, z wymianą ognia między stronami, utrzymuje rynki w stanie napięcia. Chociaż amerykański generał ocenił, że ryzyko szerszej wojny nieco zmalało, zagrożenie atakiem Iranu na Izrael pozostaje.

 

>> Czytaj także: I euro (EUR/PLN) i dolar (USD/PLN) będą droższe. Glapiński może to zatrzymać

Reklama

 

Prognoza cen ropy 

Prognozy cenowe dużych banków, takich jak Goldman Sachs i Morgan Stanley, sugerują, że w nadchodzących latach ropa Brent może utrzymać się poniżej 80 USD za baryłkę.

Obie instytucje przewidują nadwyżkę na rynku ropy i dalsze spadki cen w perspektywie 12 miesięcy. OPEC+ może zmienić swoje podejście do cięć podaży, co może wpłynąć na ceny.

Ostatnie miesiące przyniosły spadki cen ropy, wynikające z obaw o spowolnienie popytu w Chinach, rosnące dostawy spoza OPEC+ oraz plany złagodzenia ograniczeń wydobycia przez grupę.

Analitycy Morgan Stanley przewidują, że do końca 2024 r. rynek może wrócić do równowagi, a w 2025 r. pojawi się nadwyżka.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama