Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NAFTA

NAFTA definicja

NAFTA (z ang. North American Free Trade Agreement), czyli Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu bądź też Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu to organizacja o charakterze międzypaństwowym, powstała na mocy umowy pomiędzy trzema największymi państwami kontynentu Ameryki Północnej: Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Strefa ta tworzy pomiędzy tymi państwami obszar wolnego handlu gospodarczego. Chociaż pojawią się opinie, że strukturalnie przypomina Unię Europejską, postrzeganie w ten sposób organizacji jest zdecydowanie mylne. Przede wszystkim prawo stanowione przez poszczególne państwa ma charakter nadrzędny wobec ustaleń NAFTA. Po drugie, organizacja ta nie posiada tak rozbudowanych szczebli administracyjnych jak Unia Europejska (pod tym względem jest to wręcz nieporównywalne). Po trzecie z kolei: NAFTA nie ma ambicji do kierowania polityką międzynarodową w szerszym aspekcie, a np. kwestie geopolityczne czy socjalne są absolutnie poza jej zainteresowaniem. W praktyce NAFTA oznacza przede wszystkim zanik stawek celnych, występujących podczas handlu w obszarze pomiędzy trzema państwami. Rozwiązanie to przysparza każdemu z państw lepszej zdolności gospodarczej. Również polepszeniu ulega integracja międzykorporacyjna.

Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu

Główną przesłanką, która stała za utworzeniem Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu, była wspólnota interesów gospodarczych zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Kanady czy Meksyku. Państwa te bezpośrednio ze sobą sąsiadują i potrzebna jest większa integracja gospodarcza i ograniczenie polityki fiskalnej rządów celem lepszego rozwoju gospodarczego. W praktyce porozumienie to jako jeden z wielu czynników przyczyniło się do hegemonii gospodarczej Stanów Zjednoczonych, która utrzymuje się do dziś (chociaż na horyzoncie wyłania się Chińska Republika Ludowa, której wzrost gospodarczy przewyższa amerykański). Stany Zjednoczone miały być dzięki temu głównym ośrodkiem handlu i miały zdominować rynek europejski, jak i właśnie chiński, czy równie bardzo istotny – japoński. Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu powstała w 1988 na mocy wspomnianej już trójczłonowej umowy. Głównymi celami, które stawia sobie organizacja i o których przeczytać możemy na jej stronie głównej w internecie, są: dążenie do osiągnięcia coraz większego dobrobytu poprzez rozwój państw członkowskich NAFTA, wspólna polityka na rzecz ustalania cen ropy naftowej, utworzenie dogodnego i sprzyjającego inwestycjom prywatnym klimatu gospodarczego, stworzenie korzystnych warunków politycznych dla dalszego rozwoju gospodarczego państw uczestniczących.

Wpływ NAFTA na rynki finansowe

Wpływ Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu na rynki finansowe jest z pewnością nie do przecenienia. Przede wszystkim powstanie organizacji wpłynęło na kurs dolara amerykańskiego. Po tym stwierdzeniu dla wielu osób bardziej obeznanych z tematyką inwestycji, ekonomii i nauk pokrewnych, wszystko stało się jasne. Dolar amerykański jest bowiem walutą dominującą na współczesnych rynkach finansowych i pewnego rodzaju lustrem pozostałych rynków. Bardzo dobrze to widać poprzez porównanie historycznego kursu WIG20 z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych ze zmieniającym się kursem dolara amerykańskiego.

NAFTA organizacja tworząca strefę wolnego handlu

Powstały dzięki porozumieniu obszar wolnego handlu skupia ponad 364 miliony ludzi. Liczby mówią same za siebie – jest to największa tego rodzaju strefa ekonomiczna na świecie. Niemniej jednak, przyszłość Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu pozostaje zagadką. Powodem tego jest kierunek polityki obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Co więcej, sama organizacja jest pod ciągłą krytyką ze strony zewnętrznych ośrodków badawczych. Krytyka ta dotyczy między innymi wpływu na miejsca pracy i wpływu na środowisko. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że na skutek NAFTA bogactwo każdego z trójki państw założycielskich zwiększyło się.