Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszkania w Polsce są zbyt ciasne i za małe. Jesteśmy w tyle za Europą

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości w Polsce charakteryzują ostatnio bardzo szybko drożejące mieszkania. Okazuje się, że na dodatek zbyt ciasne, za małe i stare. Żyjemy w znacznie gorszych warunkach niż reszta Europy. Czy to się zmieni?

Mieszkania w Polsce są zbyt ciasne i za małe. Jesteśmy w tyle za Europą
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Polska wypada fatalnie w wielu statystykach
  • Nasze mieszkania są skrajnie przeludnione
  • Ponad dwie trzecie dorosłych do 34 roku życia wciąż mieszka z rodzicami
  • To jeden z najgorszych wyników w Europie

 

Tragiczny obraz mieszkania w Polsce

W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej mamy bardzo małe mieszkania. Powierzchnia na mieszkańca jest fatalnie niska, a wskaźniki przeludnienia są jednymi z najgorszych w Europie.

Przeciętny Polak dysponuje najmniejszą liczbą pomieszczeń w Unii Europejskiej. Podobnie fatalna sytuacja jest w Rumunii czy na Słowacji. Z kolei w Holandii, Belgii czy Irlandii średnio pokoi na obywatela jest dwukrotnie więcej niż w polskim mieszkaniu.

 

Wykres: Przeciętna liczba pomieszczeń na osobę w krajach Unii Europejskiej.

Reklama

fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 1fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 1

Źródło: CBRE, Eurostat 2022.

 

Wskaźnik przeludnienia dla Polski ma czwartą najwyższą wartość w Europie. Mniej korzystna sytuacja jest tylko na Łotwie, w Rumunii czy w Bułgarii. Według Eurostat, wskaźnik przeludnienia w 2022 roku w naszym kraju wyniósł 36%.

 

Wykres: Wskaźnik przeludnienia w krajach Unii Europejskiej.

Reklama

fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 2fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 2

Źródło: Eurostat, CBRE.

 

Narzędzie to odzwierciedla ilość gospodarstw domowych, w których dostępna przestrzeń jest uważana za niewystarczającą. Wskaźnik przeludnienia Eurostatu mierzy, ile osób mieszka w domach, w których nie ma wystarczającej liczby pokoi dla wszystkich, w oparciu o określone kryteria, takie jak jeden pokój na parę lub samotnego dorosłego. W przypadku Polski, wskaźnik ten wygląda źle.

Niekorzystnie wygląda także statystyka pokazująca jak wiele młodych ludzi dzieli mieszkania ze swoimi rodzicami. Jak podał Eurostat, w Polsce aż 67,5% osób w wieku od 18 do 34 lat żyje w ten sposób. Gorzej jest tylko w krajach, które kojarzone są z wysokim bezrobociem wśród młodych, czyli między innymi na Chorwacji, w Grecji, Portugalii, w Hiszpanii czy we Włoszech.

“Wskaźniki przeludnienia i odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami (65,7% w 2022 r.) plasują Polskę wśród krajów Unii Europejskiej o najsłabiej zaspokojonych potrzebach mieszkaniowych, pomimo bardzo dobrych wyników budownictwa mieszkaniowego” - stwierdzili eksperci CBRE.

Reklama

Dla porównania, w Szwecji, FInlandii i Danii mniej niż 20% osób w tym wieku wciąż mieszka wspólnie z rodzicami, wynika z danych Eurostat.

 

Wykres: Liczba osób w wieku 18-34 lat mieszkająca z rodzicami w podziale na kraje.

fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 3fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 3

Źródło: Eurostat, CBRE.

 

Reklama

Pocieszające są jednak dane na temat tego, ile nowych nieruchomości oddawanych jest w Polsce w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W tym przypadku nasz kraj jest w europejskiej czołówce.

Jak szacuje CBRE, jest to około 580 mieszkań na 1000 Polaków. Pod względem tej statystyki jesteśmy na szóstym miejscu w Europie, wynika z danych OECD. 

 

Wykres: Liczba nowych mieszkań na 1000 mieszkańców.

fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 4fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 4

Źródło: OECD, CBRE.

Reklama

 

Najwięcej takich mieszkań oddawanych jest w Austrii czy Islandii, gdzie jest to odpowiednio około 640 oraz 630 nowych nieruchomości.

 

Czytaj także: Załamanie rynku nieruchomości w Polsce. Tak puste biura nie były jeszcze nigdy

 

W dużych polskich miastach będzie jeszcze gorzej

Trendy demograficzne mogą pomóc zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce. Przede wszystkim, pomóc ma w tym spodziewane zmniejszenie się populacji naszego kraju.

Reklama

“Prognozy przewidują spadek liczby ludności Polski w najbliższych dekadach. Oznacza to osłabienie jednego z podstawowych czynników determinujących wielkość popytu (na mieszkania)” - stwierdzili eksperci z firmy CBRE.

Jak prognozuje ONZ, liczba mieszkańców Polski spadnie do 37,29 mln osób do 2030 roku oraz do 35,29 mln ludzi w 2040 roku. Z kolei w 2050 roku w naszym kraju żyć będzie już tylko 32,9 mln ludzi.

 

Wykres: Prognozowana zmiana liczby ludności w Polsce do 2100 roku.

fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 5fatalny stan polskich mieszkan jestesmy na koncu europy grafika numer 5

Źródło: United Nations, DESA, Population Division. World Population Prospects

Reklama

 

Jednak zmiany w przemieszczaniu się ludności sprawią, że popyt na mieszkania w dużych miastach Polski wcale nie spadnie. Wręcz przeciwnie, spodziewany jest jego wzrost.

“W aglomeracjach największych miast spodziewany jest jednak wzrost liczby ludności. W połączeniu ze zmianami społecznymi (malejąca wielkość gospodarstw domowych i rosnąca mobilność mieszkańców) będzie to skutkować jeszcze większą presją na rynek mieszkaniowy” - czytamy w raporcie CBRE.

 

Zobacz również: Inwestowanie w nieruchomości przestaje się opłacać

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama