Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?

|
selectedselectedselected
Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W obecnym sezonie zimowym Europa prawdopodobnie uniknęła czarnego scenariusza rozwoju kryzysu energetycznego, w którym ograniczenie dostaw gazu z Rosji spowodowałoby drastyczne braki surowca i wymusiło jego racjonowanie. Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) zwraca jednak uwagę, że ryzyko takich poważnych zaburzeń w kolejnych latach nie zostało zażegnane.

MAE ocenia w swoim raporcie, że popyt na gaz w UE w 2022 najprawdopodobniej będzie o 10% niższy niż w 2021. Potwierdzeniem tej tendencji są dane Eurostat za styczeń-listopad 2022, według których zużycie gazu ziemnego w UE było o 10,6% niższe, niż przeciętne dla pierwszych 11 miesięcy roku w okresie 2017-2021. Dane te wskazują na znaczne odchylenie konsumpcji od wzorca dopiero w drugiej połowie roku. Również zapełnienie magazynów gazu w Europie odchyla się pozytywnie od średniookresowej średniej.

Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 1Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 1

 

 

Reklama

Większym wyzwaniem niż 2022 wydaje się rok 2023. MAE szacuje, że z tegorocznego spadku popytu na gaz o ok. 50 mld m3, mniej więcej 10 mld m3 jest wynikiem ograniczenia produkcji, a nie przeniesienia się na inne paliwa lub poprawy efektywności. Dodatkowo, w całym 2023 transport rurociągowy gazu z Rosji będzie najpewniej znacznie niższy niż 60 mld m3 dostarczone w tym roku. Niewykluczone, że transport tą drogą spadnie do zera. W 2023 dostawy LNG mogą być bardziej problematyczne niż w 2022, kiedy Europa korzystała z podaży uwolnionej przez borykające się z lockdownami i spowolnieniem gospodarczym Chiny. W 2022 UE zwiększyła import LNG o ok. 40 mld m3, w całym 2023, przy najpewniej odradzającym się popycie na gaz z Chin, dodatkowa podaż LNG wyniesie najprawdopodobniej ok. 20 mld m3. W 2022 przełom jesieni i zimy charakteryzował się nietypowo wysokimi temperaturami, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 10 mld m3 gazu ziemnego. Nie mamy gwarancji powtórki tego scenariusza w 2023.

Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 2Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 2

 

 

Przy założeniu popytu na LNG z Chin na poziomie z 2021 oraz braku importu rurociągowego z Rosji, w 2023 UE może zabraknąć 57 mld m3 gazu ziemnego. Z szacowanej luki podaży ok. 30 mld m3 może być pokryte przez działania już zainicjowane na poziomie unijnym i krajowym, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw. Obok poprawy efektywności i instalacji nowych źródeł energii odnawialnej zmniejszeniu luki będzie sprzyjał wzrost produkcji energii atomowej i pochodzącej z elektrowni wodnych, która w 2022 spadła do poziomów najniższych od dekady.

Domknięcie pozostałej luki (27 mld m3) gazu ziemnego wymaga podjęcia dodatkowych działań. Sytuacja na rynku energii w 2023 najpewniej będzie więc nadal napięta, co będzie skutkowało znaczącymi wahaniami cen i ich ogólnym wysokim poziomem. Warto przy tym pamiętać, że niwelowanie skutków wzrostu cen gazu i energii wymagało w tym roku znaczącej interwencji fiskalnej, na którą w takiej skali w kolejnych latach nie będzie już miejsca.

Reklama

Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 3Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 3

 

 

Roczne wskaźniki makroekonomiczne

Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 4Kiedy może dojść do kryzysu gazowego? Czarny scenariusz na pewno poszedł w zapomnienie?  - 4

 

 

Reklama

 


***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: "Kwartalnik Ekonomiczny 4q22", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama