Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania gazu ziemnego na giełdzie o ile wzrośnie cena gazu

21 marca podczas bilateralnych rozmów rosyjsko-chińskich Władimir Putin poinformował o uzgodnieniu ze stroną chińską „praktycznie wszystkich parametrów” dotyczących planowanego gazociągu Siła Syberii-2. Informacja została przekazana przez rosyjskie media po spotkaniu prezydenta Rosji z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowy odbyły się w ramach trzydniowej wizyty chińskiej delegacji w Moskwie. Strona chińska oficjalnie nie odniosła się do wypowiedzi prezydenta FR.

Według słów Putina biegnące z Rosji do Chin przez Mongolię nowe połączenie gazowe ma mieć przepustowość 50 mld m3 rocznie. Wiążące umowy dotyczące projektu miałyby, jak stwierdził wicepremier FR Aleksandr Nowak po rosyjsko-chińskich negocjacjach, zostać podpisane jeszcze w tym roku. Wcześniej Rosjanie zapowiadali rozpoczęcie prac nad szlakiem w 2024 r., a jego eksploatacja miała się zacząć przed 2030 r.

W trakcie spotkania Putin przypomniał także o planach zwiększenia, m.in. dzięki Sile Syberii-2, eksportu do Chin – łącznie do 98 mld msurowca rocznie do 2030 r. Przesył miałby być realizowany za pośrednictwem trzech szlaków transportowych: omawianym połączeniem Siła Syberii-2, istniejącą Siłą Syberii-1 oraz projektowanym tzw. szlakiem dalekowschodnim (nazywanym również Siłą Syberii-3). Dodatkowo do ChRL trafiać miałoby, według założeń rosyjskich, także do 100 mln ton LNG.

Obecnie eksport gazu z Rosji do Chin możliwy jest jedynie za pośrednictwem Siły Syberii-1. W tym roku Rosjanie planują za pomocą tego gazociągu wysłać do ChRL 22 mld m3 surowca (w ub.r. – 15,5 mld m3). Według zapewnień Kremla do 2025 r. połączenie to ma osiągnąć pełną moc przepustową, co umożliwi eksport nim do 38 mld m3 rocznie. Dodatkowo w lutym 2022 r. Chińczycy podpisali z Rosją kontrakt na dostawy kolejnych 10 mld m3 gazu rocznie, które najprawdopodobniej będą przesyłane tzw. szlakiem dalekowschodnim z obwodu sachalińskiego za pomocą gazociągu Sachalin–Chabarowsk–Władywostok (szerzej zob. Nowy chiński kontrakt Gazpromu). Do tej pory jednak nie określono, kiedy te dostawy miałyby ruszyć, a sam przesył transgraniczny nie jest jeszcze możliwy z przyczyn infrastrukturalnych. W sierpniu 2022 r. szef Gazpromu Aleksiej Miller informował o rozpoczęciu prac projektowych nad przedłużeniem gazociągu z myślą o eksporcie do Chin. Obecnie koncern prowadzi m.in. prace nad zwiększeniem wydajności ww. połączenia po rosyjskiej stronie, a także prace przygotowawcze na złożach wydobywczych.

 

Reklama

 

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z notowania gazu ziemnego na giełdzie o ile wzrośnie cena gazu