Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena gazu ziemnego 2023

Rewolucja łupkowa w USA sprawiła, że Stany Zjednoczone nie tylko zrezygnowały z węgla na rzecz gazu, ale również stały się eksporterem netto tego surowca. W 2021 roku eksport gazu osiągnął rekordowe poziomy i był to piąty rok, kiedy USA eksportują więc tego surowca niż go importują. Amerykański LNG był dostarczany przede wszystkim do krajów azjatyckich, ale napięta sytuacja w Europie doprowadziła do zmiany tej sytuacji. USA dostarcza gaz także do Kanady i Meksyku za pomocą gazociągów.

 

 

Dlaczego warto obserwować dane dotyczące obrotu gazem w Stanach Zjednoczonych?

Większy popyt na tani amerykański gaz generowany przez kraje Europy powoduje mniejszą dostępność surowca w kraju i wolniejszy wzrost zapasów, co z kolei prowadzi do rosnącej niepewności przed sezonem zimowym. Ceny gazu w Europie są 7-krotnie wyższe niż w USA, a ostatnio także w Azji. Przy postępującym rozwoju infrastruktury LNG, sytuacja w USA może stać się jeszcze bardziej napięta i doprowadzić do zmniejszenia różnicy pomiędzy cenami gazu w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Jak inwestować w surowce - gaz ziemny. Import i eksport gazu ziemnego oraz krzywa terminowa - 1Jak inwestować w surowce - gaz ziemny. Import i eksport gazu ziemnego oraz krzywa terminowa - 1

Reklama

 

Krzywa terminowa

Tak jak w przypadku innych surowców, większość handlu na rynku gazu ziemnego odbywa się za pomocą kontraktów terminowych. Kontrakty na surowce energetyczne ze względu na różne zapotrzebowanie w ciągu roku dzielą się na kontrakty miesięczne. Ze względu na sezonowość, różnice w cenie w trakcie jednego roku mogą być naprawdę duże. W przypadku gazu ziemnego, najwyższe ceny notowane są w okresie grzewczym, natomiast najniższe są obserwowane tuż po okresie większego zużycia.

Inwestorzy muszą mieć na uwadzę zmiany serii kontraktów, czyli tzw. rolowania, gdyż różnice w wycenie poszczególnych serii mogą być naprawdę duże. Różnica wynikająca ze zmian kontraktów jest naliczana za pomocą punktów swapowych. Warto zwrócić uwagę na tzw. “widowmaker spread”, czyli różnicę między marcową i kwietniową serią kontraktów (koniec okresu grzewczego). Potrafi ona być naprawdę duża, dlatego w handlu na rynku gazu ziemnego ważne jest dostosowanie wielkości pozycji oraz poziomy “take profit” i “stop loss.

Jak inwestować w surowce - gaz ziemny. Import i eksport gazu ziemnego oraz krzywa terminowa - 2Jak inwestować w surowce - gaz ziemny. Import i eksport gazu ziemnego oraz krzywa terminowa - 2

 

 

Reklama

Odbierz bezpłatny ebook

Czytaj więcej