Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

skąd cena gazu

Ostatnie dni dały nam nadzieję na kontynuację umocnień polskiej waluty. Znów jednak wracamy w okolice 4,70 zł za euro. W tle mamy kolejne dowody nieskuteczności rosyjskiego szantażu energetycznego.

 

Optymistyczne dane zza oceanu

Piątek rozpoczął się słabszymi danymi z Europy, dlatego inwestorzy czekali na popołudniowe dane z USA, by potwierdzić, czy to element większej tendencji, czy kolejny powód do ruchów na głównej parze walutowej. Dane z USA okazały się lepsze od oczekiwań. Mowa tutaj zarówno o indeksie ISM dla usług, jak i PMI. Problem w tym, że pomimo tych danych inwestorzy uznali, że i tak wolą lokować swoje środki w Europie niż w USA. Część komentatorów zwraca uwagę, że powodem zmiany nastawienia są oczekiwania względem stóp procentowych. Znowu spada bowiem szansa na wzrost o 0,5% na marcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dodatkowo przynajmniej po danych o liczbie odwiertów widać, że rynek przygotowuje się na spowolnienie gospodarcze, co również nie napawa optymizmem.

 

Kolejne minima cen gazu

Reklama

Pomimo śniegu za oknem w wielu polskich miastach na rynku gazu obserwowaliśmy kolejne minima. Po raz pierwszy od sierpnia 2021 roku cena megawatogodziny spadła poniżej 45 euro. Poprzednie minima w lutym znajdowały się powyżej 46 euro. Tak niskie ceny są spowodowane między innymi dużo wyższymi stanami rezerw, niż zakładano na początku sezonu. Jest to najbardziej mierzalny wskaźnik tego, jak bardzo rosyjski szantaż energetyczny okazał się nieskuteczny. 

 

W Turcji znów spada inflacja

Pomimo złośliwości analityków względem sytuacji ekonomicznej w Turcji, szczególnie dotyczących tamtejszej polityki monetarnej, widać poprawę sytuacji. Należy jednak pamiętać, że spadek tempa wzrostu cen do 55,2% to owszem poprawa, ale nadal daleko do jakiejkolwiek stabilizacji. Największą zmianę widać natomiast w cenach producenckich. Jeszcze w październiku rosły one w skali roku o ponad 150%. W lutym było to już „zaledwie” 76%. Waluta Turcji w dalszym ciągu jest kontrolowana administracyjnie, więc niemal od linijki traci względem dolara na wartości.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 - USA - zamówienie na dobra.
Czytaj więcej