Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne kupują złoto tonami! Kto został największym nabywcą?

|
selectedselectedselected
Banki centralne kupują złoto tonami! Kto został największym nabywcą? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pod względem zakupów złota przez banki centralne rok 2022 był drugim najlepszym rokiem od roku 1967. Zakupy banków wyniosły 1135,7 tony, co było wzrostem o 152% względem roku ubiegłego (450,1 tony).

Zobacz także: Złoto inwestycyjne coraz modniejsze – popyt na sztabki w Europie dawno nie był tak wysoki

 

Warto podkreślić, że w tym roku oficjalne dane, raportowane do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wyjątkowo mocno rozmijają się z danymi prezentowanymi przez Światową Radę Złota. W nocie metodologicznej instytucja ta podkreśla, że swoje informacje czerpie z trzech źródeł: Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z analizy danych dotyczących przepływów handlowych oraz z informacji poufnych, dotyczących nierejestrowanych zakupów i sprzedaży (przede wszystkim chodzi o nierejestrowaną sprzedaż złota Chinom przez Federację Rosyjską).

Wśród największych nabywców złota w 2022 roku wg oficjalnych danych prym wiodła Turcja, która zakupiła 148 ton. Swoje zakupy wznowił bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej, który nabył (oficjalnie) 62,2 tony złota. Kolejnymi nabywcami były kraje arabskie: Egipt – 44,6 tony, Katar – 35 ton oraz Irak – 33,9 tony.

Największym sprzedającym (oficjalnie) był Kazachstan, który w 2022 roku sprzedał 50,7 tony ze swoich rezerw.

Reklama

Banki centralne kupują złoto tonami! Kto został największym nabywcą? - 1Banki centralne kupują złoto tonami! Kto został największym nabywcą? - 1

 

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama