Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak kształtowały się ceny złota

Pogodowe określenie „w marcu jak w garncu” w tym roku świetnie oddaje rzeczywistość na globalnych rynkach finansowych. Kryzys w sektorze bankowym doprowadził do diametralnej zmiany nastrojów wśród inwestorów. Wysoki poziom awersji do ryzyka sprawił, że dominującym trendem było poszukiwanie „bezpiecznych przystani”. Oprócz obligacji skarbowych notujących silne wzrosty, beneficjentem panującego sentymentu stały się złoto i bitcoin.

 

Złoto zbliża się do szczytów

Inwestorzy niejednokrotnie złoto traktują z przymrużeniem oka, przypominając sobie dopiero o jego zaletach w trakcie pojawienia się „czarnego łabędzia” bądź pogorszenia koniunktury na rynkach giełdowych. Nie inaczej było w ostatnich dwóch tygodniach, kiedy kryzys bankowy i wzrost ryzyka uwypukliły korzyści płynące z posiadania złota w portfelu. Metal ten świetnie sprawdza się jako element dywersyfikacyjny portfela, chroniąc go przed nadmiernymi spadkami w momencie załamania rynkowego.

Korelacja złota z rynkiem akcyjnym zmienia się w czasie, a biorąc pod uwagę okres od początku 2020 r., współczynnik ten osiąga wartość 0.16. Przez większość czasu, 14-sesyjny współczynnik korelacji wskazuje na podobny kierunek zmian cen złota i akcji. Natomiast w momencie wystąpienia nadzwyczajnych wydarzeń sytuacja ta ulega zmianie, a współczynnik korelacji przyjmuje wartości silnie ujemne. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia wraz z pojawieniem się pierwszych doniesień o pandemii koronawirusa w 2020 r. czy też po wybuchu wojny na Ukrainie. Podobny trend zaobserwować można w ostatnich dniach. 8 marca wskaźnik wskazywał na dodatni związek (0.58) między akcjami i złotem, natomiast po upublicznieniu wiadomości o problemach Silicon Valley Bank, nastąpił wyraźny zwrot i po raz kolejny pojawiła się ujemna korelacja.

Reklama

 

Wykres 1 14-sesyjna korelacja złota i indeksu S&P 500

Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 1Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 1

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Stooq.pl

 

Reklama

Złoto na przestrzeni kilku sesji wzrosło o ok. 10%, zbliżając się do psychologicznej bariery 2000 USD/oz (20.03.2023 r. nastąpiło naruszenie tego poziomu). Wydarzenia ostatniego tygodnia pokazują wartość płynącą z uwzględniania złota w portfelach inwestycyjnych. Ostatni ruch cenowy wywindował metal szlachetny blisko rekordowych poziomów (szczyt z sierpnia 2020 r. to 2075.11 USD/oz).

 

Wykres 2 Notowania złota i indeksu S&P 500 od początku 2023 r.

Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 2Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 2

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Stooq.pl

Reklama

 

Wykupienie techniczne jak i istotny opór w strefie między 2000-2050 USD/oz sprawiają, że w krótkim terminie nie należy wykluczać korekty rynkowej, co może być dobrą okazją do wejścia na rynek dla spóźnionych inwestorów. Z drugiej strony istnieje ryzyko wyznaczenia przez złoto scenariusza potrójnego szczytu, a dalszy kierunek w dużej mierze zależny będzie od rozwoju zdarzeń w globalnej gospodarce i skutków działań związanych z ratowaniem sytuacji w sektorze bankowym.

Wysoka cena złota sprawia, że dla przeciętnego inwestora kupno złota w postaci fizycznej może być nie lada wyzwaniem. Wartość monety zawierającej uncję złota to blisko 10 000 złotych, co niejako czyni tę inwestycję sporym wydatkiem. Jeżeli nie posiadamy wystarczających środków, z pomocą przychodzą nam instrumenty finansowe, a przede wszystkim ETP. W ramach tej grupy można znaleźć produkty, których zadaniem jest naśladowanie cen złota przy relatywnie niewielkich kosztach zarządzania. Skuteczność w odwzorowaniu cen złota odzwierciedlają notowania WisdomTree Physical Gold czy iShares Physical Gold ETC. Wartość jednego tytułu uczestnictwa to raptem równowartość kilkudziesięciu złotych, co czyni tę inwestycję o wiele bardziej przystępną.

 

Wykres 3 Notowania WisdomTree Physical Gold i iShares Physical Gold na tle cen złota

Reklama

Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 3Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 3

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Stooq.pl

 

Osoby cechujące się większą skłonnością do ryzyka mogą uzyskać ekspozycję na kruszec przez inwestowanie w spółki zajmujące się wydobyciem złota. Notowania cen akcji tych emitentów charakteryzują się większą zmiennością, a stopy zwrotu w krótkim terminie mogą być nawet 2 razy wyższe/niższe, co pokazują notowania z ostatnich 5 miesięcy. Podobnie jak w przypadku inwestycji w fizyczne złoto, ekspozycję można uzyskać za pośrednictwem dostępnych ETFów jak np. VanEck Gold Miners ETF bądź VanEck Junior Gold Miners ETF.

 

Reklama

Wykres 4 Notowania VanEck Gold Miners ETF i VanEck Junior Gold Miners na tle cen złota

Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 4Diametralna zmiana nastrojów wśród inwestorów. Złoto odzyskuje blask - 4

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Stooq.pl

Czytaj więcej