Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tańsze domy znikają z rynku. Nowe realia rynku nieruchomości i giełdy

|
selectedselectedselected

Ciekawe dane płyną z amerykańskiego rynku. Duża część obywateli USA zgromadziła spory majątek. Aktualnie odsetek populacji posiadający portfele akcji o wartości ponad 0,5 miliona dolarów jest na rekordowym poziomie. Jednocześnie domy o wartości poniżej 100 000 USD stają się coraz bardziej nieosiągalne.

Tańsze domy znikają z rynku. Nowa realia rynku nieruchomości i giełdy
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rekordowy odsetek Amerykanów posiada papiery wartościowe.
  • Ceny domów ciągle rosną, coraz mniej nieruchomości poniżej 100 000 USD.

 

Amerykanie inwestują w akcje

Inwestowanie na giełdzie staje się coraz bardziej popularne, a spora część Amerykanów zgromadziła znaczny majątek. Badanie nastrojów konsumentów przeprowadzone przez Uniwersytet Michigan ujawnia, że rekordowe 30% populacji posiada akcje o wartości przekraczającej 500 000 dolarów. Liczba ta jest prawie dwukrotnie większa niż we wrześniu 2022 r., kiedy obserwowaliśmy pogorszenia koniunktury na rynku. Od tego czasu fundusz SPDR S&P 500 ETF Trust (ETF inwestujący w akcje wchodzące w skład indeksu giełdowego S&P 500) wzrósł o ponad 40%, co bezpośrednio przełożyło się na wartość portfeli inwestycyjnych.

 

Rekordowa liczba 30% populacji posiada portfel giełdowy o wartości ponad 500 000 dolarów

tansze domy znikaja z rynku nowe realia rynku nieruchomosci i gieldy grafika numer 1tansze domy znikaja z rynku nowe realia rynku nieruchomosci i gieldy grafika numer 1

Źródło: University of Michigan, Haver Analytics, Apollo Chief Economist

Reklama

 

Z drugiej strony, odsetek obywateli mających portfel akcji przekraczający 10 000 dolarów pozostaje na poziomie około 10%, co oznacza spadek w porównaniu do 2003 roku. To wskazuje na rosnące nierówności w rozkładzie majątku.

 

Sprawdź także: Hossa na giełdzie dobiega końca? Analizujemy możliwe scenariusze

 

Domy coraz droższe

Równocześnie wartość domów i koszty z nimi związane gwałtownie wzrosły. Obecnie aż 37% respondentów posiada dom o wartości ponad 500 000 dolarów. Mniej niż 10% posiada dom o wartości mniejszej niż 100 000 dolarów.

Reklama

 

37% populacji ma dom wart ponad 500 000 dolarów

tansze domy znikaja z rynku nowe realia rynku nieruchomosci i gieldy grafika numer 2tansze domy znikaja z rynku nowe realia rynku nieruchomosci i gieldy grafika numer 2

Źródło: University of Michigan, Haver Analytics, Apollo Chief Economist

 

Obecnie bardzo trudne znaleźć ofertę zakupu domu poniżej 100 tysięcy dolarów. Mediana ogólnokrajowej ceny sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym w USA osiągnęła w czerwcu 426,9 tys. USD, według danych National Association of Realtors (NAR). To oznacza wzrost o 4,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym i drugi miesiąc z rzędu z rekordowo wysoką ceną. To tylko potwierdza, że dostępne są już praktycznie tylko nieruchomości w wyższych przedziałach cenowych, a domy w cenie 100 tys. dolarów, które były dostępne dla wielu osób, zniknęły z rynku.

Amerykanie zgromadzili znaczny majątek od czasu pandemii Covid-19, ale duża jego część została przeznaczona na wyższe koszty utrzymania. Z danych Redfin wynika, że najemcy w USA muszą zarabiać 66 000 dolarów rocznie, aby pozwolić sobie na wynajem przeciętnego mieszkania. 

Reklama

 

Sprawdź także: Zawrotne ceny nieruchomości? 2,5 tys. za mkw według oświadczeń posłów

 

Ulica rzuciła się na akcje? 

Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w akcje jest coraz bardziej widoczne. W ostatnich latach gospodarstwa domowe alokowały większą część swojego majątku na giełdzie. Z danych Rezerwy Federalnej wynika, że w pierwszym kwartale 2024 roku 42% aktywów finansowych amerykańskich gospodarstw domowych było ulokowanych w akcjach. Obecnie Amerykanie kupują akcje niemal na rekordowym poziomie, z wartościami zbliżonymi do tych z końca 2021 roku.

Głównym i jednocześnie najbardziej oczywistym powodem, dla którego gospodarstwa domowe coraz chętniej inwestują na giełdzie, są rosnące wyceny na rynku akcji. Od marcowego dołka w 2009 roku, indeks Nasdaq wzrósł o ponad 1700%, a indeks S&P 500 o około 700%. Tylko od października 2023 roku, kluczowe amerykańskie indeksy wzrosły o 46% i 36%. Hossa trwa w najlepsze.

Więcej przeczytasz tutaj: Ulica rzuciła się na akcje. Czy to sygnał ostrzegawczy?

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama