Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

domy w usa

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych przybierały rekordowe wartości w czerwcu 2022 r. Od początku bieżącego roku kontynuowały spadek, obecnie jednak sytuacja powoli wraca do względnej normalności, o czym świadczą najnowsze odczyty indeksów nieruchomościowych. 

 

  • Ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości postępuje. 
  • 20 głównych rynków ponownie odnotowało wzrost cen m/m, przy czym wzrost przyspieszył w 12 regionach.
  • Według ekonomistów sytuacja na rynku wynika z korekty stóp procentowych.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Amerykański rynek nieruchomości normalizuje się 

Duży skok oprocentowania kredytów hipotecznych latem ubiegłego roku spowodował wzrost cen. Obecnie stawki są nadal wysokie, ale nabywcy domów wydają się dostosowywać do nowej normy. Popyt widocznie się wzmacnia.

S&P CoreLogic Case-Shiller to kluczowa miara zmian cenowych. Indeks odnotował w kwietniu roczny spadek o -0,2%, w porównaniu ze wzrostem o 0,7% w poprzednim miesiącu.

Reklama

“Rynek mieszkaniowy w USA w kwietniu 2023 r. nadal się umacniał. Ceny domów osiągnęły szczyt w czerwcu 2022 r., spadały do stycznia 2023 r., a następnie zaczęły rosnąć. National Composite wzrósł w kwietniu o 1,3% (powtarzając wyniki z marca), a obecnie jest tylko o 2,4% poniżej szczytu z czerwca 2022 r. Nasze 10- i 20-City Composites zyskały w kwietniu 1,7%” - powiedział Craig J. Lazzara, dyrektor zarządzający w S&P DJI. 

Zobacz również: W USA zażegnano recesję w nieruchomościach? Klienci wracają na rynek

 

Indeks S&P CoreLogic Case-Shiller - 1 rok

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics 

 

Zanim dokonano korekt sezonowych, ceny wzrosły w kwietniu we wszystkich 20 miastach, podobnie jak w marcu. Po wyrównaniu miary, dane pokazały wzrost cen w 19 miastach w kwietniu (wobec 14 w marcu).  

Reklama

Z kolei według Federalnej Agencji Finansowania Mieszkalnictwa ceny domów w USA wzrosły w kwietniu o 0,7% w ujęciu miesięcznym. Odczyt ten nastąpił po wzroście o 0,5% odnotowanym w marcu i był lepszy od oczekiwań rynku na poziomie 0,3%.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: VettaFi

 

Reklama

W tym miesiącu wszystkie trzy indeksy odnotowały najmniejszą nominalną roczną zmianę od połowy 2012 roku. Jeszcze rok temu rynek był bliski przegrzania, po tym jak Fed rozpoczął cykl zacieśniania polityki pieniężnej w maju, a ceny nieruchomości kontynuowały gorącą passę w trzech kolejnych miesiącach ze wzrostami przekraczającymi 20%.  

Zobacz również: Wzrost zdolności kredytowej niemal o 40%! Już za kilka dni startuje Bezpieczny Kredyt 2%!

 

Ceny domów w USA - będzie tylko lepiej?

Największy wzrost cen odnotowano w przypadku Miami, Chicago i Atlanty. W porównaniu z rokiem ubiegłym spadki cen były większe w kwietniu niż w marcu w 17 z 20 największych miast indeksu.

Według Danielle Hale, głównej ekonomistki portalu Realtor.com, trendy cenowe na amerykańskim rynku nieruchomości to tak naprawdę “przeciąganie liny” pomiędzy rozciągniętymi budżetami konsumentów a ograniczonymi zapasami wymuszającymi konkurencję, pomimo obniżonej przystępności cenowej. Jej zdaniem bieżąca sytuacja ekonomiczna powstrzymuje 1 na 7 właścicieli nieruchomości przed sprzedażą. To natomiast działa na niekorzyść podaży rynkowej. Dodała również, że indeks cen domów „wzmocnił pogląd, że ceny reagują na korekty stóp procentowych Fed”.

Kwietniowe dane z rynku nieruchomości udowadniają, że spadek cen domów był przejściowy, rozpoczynając się w czerwcu 2022 r. i kończąc w styczniu 2023 r. Dalszym wsparciem dla prognoz rynku nieruchomości będzie odpowiedź na bieżące wyzwania, w tym oprocentowanie kredytów hipotecznych i ciągła możliwość osłabienia gospodarki.

Zobacz również: Prezes jednej z największych spółek deweloperskich komentuje sytuację na rynku nieruchomości

Czytaj więcej