Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań zupełnie poza zasięgiem. Całkowite załamanie opłacalności nieruchomości

|
selectedselectedselected

Standardowe mieszkanie jest obecnie poza zasięgiem typowej amerykańskiej rodziny, wynika z danych. Amerykanie zarabiają zbyt mało by pozwolić sobie na rekordowo drogie domy. Okazuje się, że zarobki przeciętnego gospodarstwa domowego mogą być nawet o 30% za niskie.

Kryzys opłacalności na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań zupełnie poza zasięgiem.
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co jest powodem kryzysu przystępności cenowej domów w USA?
  • Ile musi zarabiać Amerykanin, by pozwolić sobie na kupno domu?
  • Ile wynosi obecnie mediana ceny sprzedaży domu w Stanach Zjednoczonych?

 

Kryzys przystępności cenowej mieszkań i domów w USA

Potencjalni nabywcy mieszkań i domów w USA muszą obecnie zarabiać ponad 113,5 tys. 520 USD rocznie, aby pozwolić sobie na standardowy dom w USA. 

To o 35% więcej niż typowe gospodarstwo domowe zarabia rocznie (około 84 tys. USD), wynika z nowej analizy przeprowadzonej przez Redfin, firmy analitycznej rynku nieruchomości.

Już ponad trzy lata trwa okres, w którym typowe amerykańskie gospodarstwo (otrzymany na podstawie mediany), nie ma wystarczających funduszy na wydatek rzędu mediany cen domów w Stanach Zjednoczonych. Po raz ostatni roczny dochód gospodarstwa domowego w USA był wyższy niż kwota uważana przez ekonomistów za potrzebną do kupna mieszkania w lutym 2021 roki.

Reklama

Jak uzyskana jest ta kwota? Amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast ustanawia standard przystępności cenowej na poziomie około 30% dochodu gospodarstwa domowego.

Zatem, według szacunków Redfin w lutym przeciętnemu gospodarstwu domowemu brakowało 29,5 tys. USD rocznego dochodu, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania. 

To zatrważająco wysoka kwota, ale nie jest rekordowa. W październiku 2023 roku amerykańskim gospodarstwom domowym brakowało 40,8 tys. USD. 

 

Czytaj również: Ceny domów w USA rosły 2,4 razy szybciej niż inflacja przez ostatnie 60 lat

 

Reklama

Powodem było między innymi najwyższe od 23 lat oprocentowanie kredytów hipotecznych, które jesienią sięgało blisko 8%, wynika z danych Freddie Mac. Wówczas, kupujący potrzebowali średniego dochodu w wysokości 120 500 USD, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania.

 

Wykres: Przeciętne oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych w USA.

ceny mieszkan zupelnie poza zasiegiem calkowite zalamanie oplacalnosci nieruchomosci grafika numer 1ceny mieszkan zupelnie poza zasiegiem calkowite zalamanie oplacalnosci nieruchomosci grafika numer 1

Źródło: Freddie Mac, FRED.

Reklama

 

Ceny mieszkań i domów w USA od kilku miesięcy utrzymują w pobliżu rekordowo wysokiego poziomu. W lutym 2024 roku mediana ceny sprzedaży domu w USA wyniosła niecałe 413 tys. USD, wynika z danych Redfin. Powodem jest niewystarczająca podaż i niedobory zapasu wybudowanych domów.

 

Zobacz także: Ile kosztuje mieszkanie nad morzem? Ceny w polskich kurortach mogą szokować

 

Wykres: Mediana ceny sprzedaży domu w USA przekracza 400 tys. USD

Reklama

ceny mieszkan zupelnie poza zasiegiem calkowite zalamanie oplacalnosci nieruchomosci grafika numer 2ceny mieszkan zupelnie poza zasiegiem calkowite zalamanie oplacalnosci nieruchomosci grafika numer 2

Źródło: RedFin.

 

Ten deficyt przystępności cenowej mieszkań zmniejszył się, ponieważ przeciętne oprocentowanie kredytów spadło. Obecnie, wynosi ono mniej niż 7%, szacuje Freddie Mac.

Trzeba jednak pamiętać również o tym, że ceny domów w USA zwykle spadają w miesiącach zimowych. Niedawne głośne zwolnienia w branży technologicznej wpłynęły również na postawy potencjalnych klientów. Nawet jeśli zwolnienie nie dotyczyło konkretnych osób, to wielu z nich stało się bardziej ostrożnymi.

Reklama

Potencjalny nabywca powinien zarabiać około 76 tys. USD rocznie, aby pozwolić sobie na dość ubogi dom, czyli ten z grupy jednej trzeciej tańszych i najmniejszych domów, według Redfin.

Jednak popularność małych i skromnych domów w USA w ostatnich latach była bardzo niska. Nie budowano ich dużo przez co ich podaż jest ograniczona.

 

Zobacz również: Kryzys nieruchomości wpłynie na banki i sektor finansowy - ostrzega agencja Fitch. Powtórka z 2007?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama