Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny mieszkania

Ceny mieszkań w Polsce w dużej mierze zależą od ich podaży. Świeże dane dotyczące budowy mieszkań w 2023 roku wskazują, że presja na wzrost cen na rynku mieszkaniowym może nie słabnąć.

 

  • GUS opublikował nowe dane dotyczące liczby nowych mieszkań we wrześniu i w 2023 roku
  • Spadła liczba wybudowanych mieszkań, rozpoczęło się także znacznie mniej budów lokali oraz wydano wyraźnie mniej pozwoleń
  • Jakie jeszcze dane przedstawił GUS?

 

Reklama

 

W 2023 roku spada liczba wybudowanych mieszkań

Do tej pory w 2023 roku, czyli w okresie od stycznia do końca września) wybudowano mniej mieszkań niż w podobnym okresie przed rokiem, wynika z danych GUS.

Wyraźnie spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.  Podobnie jest w przypadku liczby lokali, których budowę rozpoczęto.

“Według wstępnych danych, w okresie styczeń - wrzesień 2023 roku oddano do użytkowania 161,3 tys. mieszkań, tj. 3,4% mniej niż w analogicznym okresie roku 2022” - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

 

 

Co istotne, liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła o 15,7% w pierwszych trzech kwartałach tego roku względem 2022 roku.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia w tym okresie spadła aż o 26,6% rdr.

“Deweloperzy przekazali do eksploatacji 97,2 tys. mieszkań – o 2,4% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 61,0 tys. mieszkań, tj. o 6,5% mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,1% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 3,1 tys. mieszkań (wobec 2,2 tys. przed rokiem)” - dodano.

Reklama

“Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 14,8 mln m2, czyli o 5,4% mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 91,6 m2” - czytamy w komunikacie GUS.

 

Zobacz również: Kupno mieszkania w 2023 roku - prześledź z nami proces krok po kroku!

 

Wrzesień okazał się gorącym okresem budowy mieszkań

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu wzrosła o 20,4% w ujęciu rocznym, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 6,1%, wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. We wrześniu rozpoczęła się konstrukcja 19 tys. 92 lokali.

Z kolei wyraźnie spadła we wrześniu liczba mieszkań oddanych do użytku, o 24,7% w ujęciu rocznym oraz o 10,8% względem sierpnia. Było to 16 tys. 338 lokali.

Reklama

Istotny wzrost zanotowany został w przypadku liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, bowiem było ich o 4,2% więcej niż przed rokiem. W ujęciu miesięcznym widoczna jest spora różnica, bo aż o 15,8% więcej w tym roku.

“Miesięczny wzrost liczby mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów (o 13,2% względem sierpnia 2023 r.) można z pewnością uznać za dobry sygnał w kontekście sytuacji rynku zmagającego się z deficytem podaży” - stwierdził dla FXMAG Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

“Pamiętajmy jednak, że miesięczne dane GUS na temat aktywności inwestorów informują o wyraźnym trendzie dopiero jeśli ciągłość znaczących wzrostów lub spadków trwa co najmniej przez 3-4 miesiące. Taka sama uwaga dotyczy rocznego wzrostu liczby mieszkań rozpoczętych przez deweloperów aż o 40,1%. Poza tym porównania do września 2022 r. powinny uwzględniać fakt, że punktem odniesienia jest miesiąc z niską aktywnością deweloperów” - dodał Andrzej Prasnar.

“Jeżeli chodzi o aktywność inwestorów indywidualnych, to wrzesień 2023 r. nie przyniósł poprawy pod względem liczby rozpoczętych mieszkań (de facto - domów jednorodzinnych). Zmiana miesięczna była bowiem bliska zeru (+0,1%), a w ujęciu rocznym odnotowano spadek (-6,1%). Wrześniowe wyniki dotyczące liczby mieszkań rozpoczętych przez wszystkich inwestorów (+6,1% m/m, +20,4% r/r) to głównie efekt zmian odnotowanych w przypadku inwestorów indywidualnych i deweloperów” - zaznaczył Andrzej Prasnar, analityk rynku nieruchomości w portalu RynekPierwotny.pl w wypowiedzi dla FXMAG.

 

Czytaj także: Ile kosztuje m2 mieszkania w Warszawie 2023? Szwajcarski bank ocenia czy ceny są adekwatne

Reklama

 

Produkcja budowlano-montażowa nabiera tempa

Jak wynika z innych danych przygotowanych przez GUS, ogólna produkcja budowlano-montażowo rozpędziła się wyraźnie we wrześniu, zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym:

"Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób we wrześniu 2023 r. była wyższa o 11,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (przed rokiem wzrost o 0,2%) oraz wyższa o 11,4% w stosunku do sierpnia bieżącego roku (przed rokiem wzrost o 3,4%)" - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Reklama

 

“Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2023 r. ukształtowała się na poziomie 15,2% wyższym w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz 3,7% wyższym w porównaniu z sierpniem 2023 roku” - czytamy dalej.

Tymczasem, konsensus rynkowy zakładał 6% wzrostu produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym. Zatem, dane przedstawione przez GUS zaskoczyły w górę, bowiem była to wspomniane wcześniej zwyżka o 11,5% rdr.

 

Sprawdź również: Potężny wzrost sprzedaży mieszkań w Polsce. Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności

 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej