Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nieruchomości jak w 2007? Banki źle oceniają ryzyko kredytowe, ostrzegają eksperci

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości może być znacznie poważniejszym problemem dla amerykańskich banków niż do tej pory sądzono, wynika z opinii ekspertów Uniwersytetu w Nowym Jorku. Kryzys w jednym z segmentów rynku ma fatalne skutki dla funduszy inwestycyjnych. Jak poważne są kłopoty?

Rynek nieruchomości jak w 2007? Banki źle oceniają ryzyko kredytowe, ostrzegają eksperci
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak mocno niedoszacowane jest ryzyko kredytowe?
  • Jakie kredyty związane z rynkiem nieruchomości są potencjalnym zagrożeniem?
  • Jaki segment rynku nieruchomości w USA jest w kryzysie?


 

Nieruchomości komercyjne większym zagrożeniem? Zła ocena ryzyka dla banków, oceniają ekonomiści

Okazuje się, że ryzyko związane z ekspozycją banków na nieruchomości komercyjne w USA może być niewłaściwie oszacowane. Gdy uwzględni się pomijany w obliczeniach udział pośrednich kredytów dla funduszy inwestycyjnych w nieruchomości (REIT), wzrasta ono aż o 40%.

Niewłaściwa ocena ryzyka kredytów na nieruchomości dla sektora finansowego była jedną z głównych przyczyn Globalnego Kryzysu Finansowego w latach 2007-2009.

Wówczas, z jednej strony banki zbyt często udzielały pożyczek osobom, które nie miały realnych możliwości ich spłaty. Powstałe z tego powodu "złe kredyty" narastały, obciążając bilanse finansowe tych instytucji.

Reklama

Z drugiej strony, agencje oceniające produkty inwestycyjne opartych na tych kredytach dokonywały niewłaściwej oceny ryzyka. W rezultacie, instrument z wysoką oceną miał tak naprawdę wartość “śmieciową”.

Teraz, ekonomiści ostrzegają, że ponownie sektor finansowy niedoszacowuje ryzyka związanego z sektorem nieruchomości. Tym razem, problemy ma segment komercyjny, czyli nieruchomości biurowe, hotelowe czy lokale usługowe.

 

Kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych w USA

Rynek nieruchomości komercyjnych, zwany również “CRE”, mierzy się z poważną zapaścią. Trend pracy zdalnej z domu powoduje, że biura w USA pozostają w dużej mierze puste. W rezultacie, spada popyt na hotele przez mniejszą liczbę podróży służbowych czy zmniejsza się zainteresowanie restauracjami w pobliżu biurowców.

Według nowego badania, duże amerykańskie banki mogą być bardziej narażone na nieruchomości komercyjne niż oceniają to organy regulacyjne z powodu linii kredytowych i pożyczek terminowych, które udzielają funduszom inwestycyjnym na rynku nieruchomości.

Wszyscy koncentrują się na kredytach bilansowych udzielanych przez banki. - stwierdził badacz z Uniwersytetu w Nowym Jorku. - Nie powinniśmy dać się złapać w ślepy zaułek, że duże banki mają stosunkowo mniejszą ekspozycję niż mniejsze banki.

Inwestorzy wycofują środki z funduszy inwestujących w nieruchomości. Głośna jest sprawa dużego funduszu REIT Starwood Capital, który stara się uniemożliwić wycofanie środków przez inwestorów: Duży fundusz nieruchomości bliski upadku. Wielkie długi i ucieczka inwestorów

Tymczasem, REIT są zobowiązane do corocznych wypłat wysokich dywidend. Problem w tym, że nie mają gotówki, bo muszą spłacać pożyczki zaciągnięte pod inwestycje. Niestety, te przedsięwzięcia przyniosły duże straty. W rezultacie inwestorzy wycofują środki, a to sprawia, że gotówki jest coraz mniej.

Według ekonomistów z Uniwersytetu w Nowym Jorku, może to spowodować nagłe obciążenie dla płynności tych dużych funduszy inwestycyjnych. Możliwe, że kredyty nie zostaną spłacone i ucierpią banki, które ich udzieliły.

Naukowcy apelują, by organy regulacyjne lepiej uwzględniały ekspozycję banków na kredyty dla funduszy inwestycyjnych w nieruchomości podczas oceny ryzyka. Potencjalne zagrożenie dla banków jest ich zdaniem niedoszacowane.

Szkody uboczne dla największych banków wynikające z intensywnych wypłat linii kredytowych oznaczają, że ryzyko systemowe wynikające z całkowitej ekspozycji na rynek nieruchomości komercyjnych jest prawdopodobnie znacznie większe, niż gdyby spojrzeć tylko na bezpośrednią ekspozycję. - czytamy w raporcie.

 

Zobacz również: Kredyt na Start zachwalany przez armię botów. Czy tak ma wyglądać promocja rządowych dopłat?

 

Ponad 3 razy większa pośrednia ekspozycja banków na nieruchomości komercyjne niż 9 lat temu

Według raportu, spośród pięciu największych amerykańskich banków pod względem kapitalizacji rynkowej, Morgan Stanley ma najwyższy odsetek własnych linii kredytowych zaangażowanych w fundusze REIT.

Reklama

Rezerwa Federalna bada ekspozycję banków na fundusze REIT oraz śledzi powiązania zadłużenia między nimi. W swoim kwietniowym raporcie na temat stabilności finansowej stwierdziła, że zobowiązania kredytowe banków wobec REIT spadły z roku na rok.

Jednak według badaczy z Uniwesytetu w Nowym Jorku, linie kredytowe dla funduszy inwestujących w nieruchomości wzrosły w ostatnich latach znacznie szybciej niż dla innych pożyczkobiorców. Według nich, banki powinny pobierać wyższe opłaty za produkty, aby zrekompensować ryzyko, które podejmują.

Jak wynika z analizy, duże amerykańskie banki miały 345 mld USD pośredniej ekspozycji na nieruchomości komercyjne w IV kwartale 2022 roku. To wzrost ze 109 mld USD w tym samym okresie w 2013 roku, czyli o ponad 200% w 9 lat.

Pomimo tego, wskaźniki dźwigni finansowej dla funduszy REIT z USA pozostają na niskim poziomie. Zatem, ich zadłużenie według statystyk nie jest jeszcze poważne.

Według National Association of Real Estate Investment Trusts (NAREIT), wskaźnik zadłużenia do aktywów rynkowych wyniósł 33,8% na koniec I kwartału 2024 roku. 

Reklama

Obecnie, sytuacja jest spokojna, ale chodzi o ryzyko potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia dla rynków finansowych. Według badaczy z Uniwersytetu w Nowym Jorku, środki uruchomione przez Fed po pandemii zapewniły bankom wystarczającą płynność, aby sprostać wymaganiom. Ekonomiści ostrzegają, że pomocy może kiedyś zabraknąć, a impuls problemów może okazać się nagły.

 

Czytaj również: Darmowe działki pod budowę domu? Ta gmina w Szwecji sprzedaje grunty za bezcen

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama