Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silny wzrost wynagrodzeń, ale firmy hamują z podwyżkami. Przemysł i budownictwo najsłabsze

|
selectedselectedselected
Silny wzrost wynagrodzeń, ale firmy hamują z podwyżkami. Przemysł i budownictwo najsłabsze
freepik.com | Silny wzrost wynagrodzeń, ale firmy hamują z podwyżkami. Przemysł i budownictwo najsłabsze
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost wynagrodzeń dalej pozostaje silny, choć dużą rolę odgrywają podwyżki płacy minimalnej. Również liczba miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw jest stabilna, choć kondycja przemysłu i budownictwa jest słabsza na tle innych gałęzi gospodarki - zauważył PIE.

Jak wskazał PIE, tempo wzrostu wynagrodzeń w lipcu pozostało wysokie. Średnia pensja wzrosła o 10,6 proc. r/r, czyli nieco mniej niż w czerwcu (11 proc.).

"Na wysokie wyniki wpłynęła m.in. podwyżka płacy minimalnej z 4242 zł do 4300 zł – obecnie najniższe wynagrodzenia są większe o 19 proc. względem ubiegłego roku. Dodatkowo wciąż mocno rosną zarobki w usługach – szczególnie w administracji, gdzie większy odsetek osób pracuje przy najniższych stawkach" - zaznaczono w komentarzu.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

 

>> zobacz także: Rynek pracy w kłopotach. Czy nadciąga fala zwolnień?

 

Jak jednak dodał PIE, coraz mniej firm planuje dalej podwyższać wynagrodzenia. "Badanie Szybki Monitoring Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że 32 proc. przedsiębiorstw rozważa podwyżki w najbliższym kwartale. To spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem" - podał PIE.

Według ekonomistów Instytutu planowane przez firmy ograniczenie wzrostu wynagrodzeń wynika z ich słabszej kondycji finansowej. "Przeciętna rentowność średnich i dużych firm wyniosła w I kw. 3,7 proc., podczas gdy średnio oscyluje blisko wokół 5,5 proc. W obliczu małego wzrostu przychodów oraz niepewności gospodarczej, firmy będą raczej wstrzymywać się z decyzjami o podwyżkach wynagrodzeń" - ocenił PIE.

 

Reklama

>> Czytaj też: Pracodawcy nie chcą zwalniać pracowników, ale nie chcą też podnosić wynagrodzeń. Co z rynkiem pracy?

 

Jak dodano, zmiany poziomu zatrudnienia były w ostatnich miesiącach niewielkie. Liczba etatów w lipcu była niższa o 0,4 proc. r/r. "Największe problemy obserwujemy w przemyśle i budownictwie. Słabsza aktywność czy ograniczenia związane np. z kosztami energii i surowców, skutkują stagnacją zatrudnienia. Kolejne miesiące powinny przynieść poprawę, choć branże te dalej będą najsłabszymi ogniwami w strukturze gospodarki" - przewiduje Instytut. (PAP)

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama