Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Recesja a inflacja

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Recesja a inflacja | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Ch.Lagarde powiedziała w wystąpieniu, że inflacja w strefie euro, która w październiku osiągnęła poziom dwucyfrowy, jest zdecydowanie za wysoka, a ryzyko recesji znacznie wzrosło. Jednocześnie, historyczne dane wskazują, że recesja prawdopodobnie nie obniży inflacji w sposób znaczący, zwłaszcza w krótkim terminie. W takim otoczeniu EBC chce pokazać determinację w dążeniu do celu inflacyjnego, aby zapobiec odkotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych oraz wystąpieniu efektów drugiej rundy. Szefowa EBC wyjaśniła, że właśnie dlatego stopy w strefie euro zostały podniesione w rekordowym tempie – o 200pb podczas trzech posiedzeń. Te podwyżki powalają szybciej wycofać wsparcie dla popytu i są jasnym sygnałem determinacji władz monetarnych. Ch.Lagarde spodziewa się, że stopy będą nadal podnoszone, a samo wycofanie akomodacji może okazać się niewystarczające. Skala i tempo przyszłych ruchów będą jednak zależały od perspektyw inflacji.

 

EUR:

J.Nagel (Bundesbank) uważa, iż Europejski Bank Centralny poczynił ważne kroki na ścieżce normalizacji polityki pieniężnej, jednak nie może na tym poprzestać. W ocenie jednego z bardziej jastrzębich przedstawicieli EBC błędem byłoby wstrzymywanie się z dalszymi decydującymi krokami z obawy przed pogorszeniem koniunktury. Jego zdaniem brak zdecydowanych działań teraz rodzi ryzyko jeszcze głębszego zacieśnienia w przyszłości, gdy inflacja utrwali się na podwyższonym poziomie. Prezes Bundesbanku wyraził też poparcie dla szybkiego rozpoczęcia programu QT. Jego zdaniem na początku przyszłego roku EBC powinien zacząć zmniejszać posiadany portfel obligacji, nie reinwestując w pełni zapadających papierów.

 

EUR:

Reklama

EBC poinformował w piątek, że 23 listopada banki dokonają wcześniejszego zwrotu 296,3 mld EUR pożyczek udzielonych w ramach TLTRO III, czyli 14% wartości całego programu. Wcześniejsza spłata pożyczek jest możliwa po decyzji Rady Prezesów EBC z 27 października. I.Schnabel oceniła, że te znaczne przedterminowe spłaty zmniejszają bilans Eurosystemu, co przyczynia się do normalizacji polityki pieniężnej, która jest konieczna dla przywrócenia inflacji do celu w średnim okresie.

 

EUR:

Największy niemiecki związek zawodowy IG Metall poinformował w piątek, że wynegocjował porozumienie płacowe w Badenii-Wirtembergii, które podniesie płace o 5,2% w 2023 oraz o 3,3% w 2024. Dodatkowo pracownicy otrzymają jednorazowo 3000 EUR nieopodatkowanej premii antyinflacyjnej. Porozumienie obejmujące 3,9 mln pracowników niemieckiego sektora przemysłowego ma rekompensować gwałtownie rosnące koszty utrzymania, ale wynegocjowany wzrost wynagrodzeń jest znacznie niższy niż inflacja. Z punktu widzenia EBC porozumienie oznacza, że efekty drugiej rundy są osłabione, ale jednocześnie presja inflacyjna może trwać dłużej - wzrost płac zapowiedziany na 2024 jest wyższy od celu EBC.

 

POL:

C.Kochalski z RPP ocenił, że w scenariuszu bazowym obecny poziom stóp jest właściwy. Jednocześnie wyższa ścieżka inflacji, która zarysowała się w ostatnich miesiącach, coraz mocniej oddala dywagacje o obniżkach stóp. Członek RPP, podobnie jak cała Rada, nie deklaruje, że cykl podwyżek definitywnie się zakończył, natomiast nastąpiła pauza w cyklu. Dodał, że gdyby inflacja w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej nie zbiegała do celu, to stopy należałoby dalej podwyższać – niekoniecznie na posiedzeniu z nową projekcją. Według C.Kochalskiego brak w komunikatach po posiedzeniach w październiku i listopadzie wzmianki o zbyt wysokich oczekiwaniach inflacyjnych w żadnym stopniu nie oznacza, że RPP nie bierze ich pod uwagę w swoich decyzjach. Rada je analizuje i obserwuje, ale na pierwszym planie bardzo mocno uwidoczniły się czynniki dezinflacyjne. Zdaniem członka RPP wydłużenie horyzontu projekcji lepiej pokazuje oddziaływanie polityki pieniężnej.

Reklama

 

POL:

NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP na 2023, z którego wynika, że posiedzenia decyzyjne w przyszłym roku będą dwudniowe.

 

UE:

Według danych Eurostat, w Polsce w latach 2018-2020 jedynie 35% przedsiębiorstw angażowało się w działalność innowacyjną. Był to jeden z niższych wyników wśród badanych państw UE, niższe odsetki notowano tylko w Hiszpanii (33%), na Łotwie (32%) oraz w Rumunii (11%, por. wykres na pierwszej stronie). Najwyższy odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw odnotowano w Grecji (73%), Belgii (71%) oraz w Niemczech i Finlandii (po 69%). Termin innowacja odnosi się do szerokiego zakresu działań, które przedsiębiorstwa podejmują w celu wdrożenia procesów innowacyjnych, opracowania nowych towarów lub usług oraz wprowadzenia ich na rynek. Prezentowane badanie Community Innovation Survey (CIS) pokazuje dwa rodzaje innowacji: innowacje produktowe i innowacje procesów biznesowych.

 

USA:

Reklama

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA spadła w październiku do 4,43 mln w ujęciu rocznym z 4,71 mln miesiąc wcześniej, była jednak wyższa od oczekiwań. Spadek sprzedaży o 5,9% w październiku nastąpił po spadku o 1,5% we wrześniu, a okres spadku wydłużył się do rekordowych 9 miesięcy. Podwyżki stóp procentowych spowodowały gwałtowny wzrost kosztów kredytów hipotecznych, co przyczyniło się do spadku popytu na mieszkania i obniżenia ich dostępności.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Recesja nie obniży inflacji? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Recesja nie obniży inflacji? - 1

 

POL:

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec października przekroczyła 1,06 mln wobec 1,045 mln na koniec września i była o 21,6% wyższa niż przed rokiem. Liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem zdrowotnym przekroczyła z kolei 1,13 mln. ZUS nie podał jeszcze liczby Ukraińców objętych ubezpieczeniem w październiku – w ostatnich miesiącach jej tempo wzrostu było słabsze niż w przypadku obcokrajowców ogółem, ale nadal Ukraińcy stanowili zdecydowaną większość (ponad 71%) ubezpieczonych obcokrajowców.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Recesja nie obniży inflacji? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Recesja nie obniży inflacji? - 2

Reklama

 

POL:

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2021 wahało się od 4884,89 PLN w woj. warmińsko-mazurskim do 6735,13 PLN w woj. mazowieckim. Woj. mazowieckie jest wciąż liderem wysokości wynagrodzeń, ale reszta Polski je goni, chociaż różnice pozostają znaczące. W 2021 w żadnym województwie płace nie dogoniły poziomu płac z mazowieckiego z 2019.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Recesja nie obniży inflacji? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Recesja nie obniży inflacji? - 3

 

POL:

Wiceminister finansów A.Soboń powiedział, że modyfikacja tarczy antyinflacyjnej zostanie przedstawiona niebawem, być może w najbliższym tygodniu. Wicepremier i minister aktywów państwowych J.Sasin poinformował w niedzielę, że rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także paliw i nawozów, może za to utrzymać zerowy VAT na żywność.

Reklama

 

USA:

Prezydent J.Biden wezwał Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, aby zniósł nakaz federalnego sądu apelacyjnego, który obecnie blokuje program umorzenia kredytów studenckich.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama