Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB w dół, a inflacja w górę - EBC zapowiada cykl łagodnych podwyżek

|
selectedselectedselected
PKB w dół, a inflacja w górę - EBC zapowiada cykl łagodnych podwyżek | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejski Bank Centralny obniżył prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, podwyższył z kolei szacunki dotyczące inflacji, której jednak nie zamierza tłamsić w sposób zdecydowany, tylko łagodny. 

Notowania euro wobec dolara spadły wczoraj o ponad 0,6 proc., z 1,077 do ok. 1,065 USD, gdy władze Europejskiego Banku Centralnego odkryły swoje karty z planami umiarkowanego zacieśniania polityki monetarnej.

 

PKB w dół, inflacja w górę

EBC zdecydował o zakończeniu skupu aktywów netto i zasygnalizował podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w lipcu, pozostawiając otwartą furtkę dla większej podwyżki we wrześniu (w sierpniu EBC nie obraduje). 

Bank obniżył jednocześnie swoje szacunki wobec rozwoju gospodarki strefy euro. Roczny wzrost realnego PKB ma w bieżącym roku wynieść 2,8 proc., by w 2023 r. spaść do 2,1 proc. w 2023 r. i na takim samym poziomie utrzymać się także w 2024 r. 

Reklama

Jeśli chodzi o ceny, nowe prognozy, które zostały skorygowane w górę, przewidują, że roczna inflacja wyniesie 6,8 proc. w 2022 r., a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2023 r. oraz do 2,1 proc. w 2024 r. 

Prognozy mogą wskazywać, że wkrótce gospodarka strefy euro dojdzie do miejsca sprzed epidemii, gdy wzrost gospodarczy także tracił dynamikę, nie towarzyszyła temu jednak rosnąca ponad skalę oczekiwań inflacja. Dlatego obecnie sytuacja wydaje się znacznie trudniejsza. Dochodzą bowiem czynniki ryzyka, które mogą wpływać ujemnie na wzrost PKB i dodatnio na inflację, prowadząc do stagflacji. 

 

Amerykanie podwyższają z większą werwą

EBC to poza Bankiem Szwajcarii i Japonii ostatni z głównych banków centralnych, który ruszy z podwyżkami stóp procentowych. Zakłada się, że do wiosny przyszłego roku mogą one wzrosnąć o 2 pkt proc. Tym samym stopa depozytowa z obecnego poziomu minus 0,5 proc. mogłaby wzrosnąć do 1,5 proc.

Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku, gdzie najnowsze dane o inflacji poznamy dziś o godz. 14:30, Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe już od marca, doprowadzając je do poziomu 0-75-1 proc. Na posiedzeniach w czerwcu i lipcu Fed może ogłosić kolejne ruchy po 0,5 pkt proc. w górę. 

 

Reklama

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama