Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja czy kupować euro

ŚWIAT: Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów potępiło rosyjską inwazję na Ukrainę. Na froncie wojennym Rosjanie odnoszą tylko nieznaczne postępy, a Ukraińcy po raz pierwszy od początku wojny przeszli do kontrataku. Liczba uchodźców z Ukrainy w ciągu niespełna tygodnia wzrosła do miliona, z czego ponad połowa trafiła do Polski. Prawdopodobnie dziś na terenie Białorusi odbędzie się druga tura rozmów między Ukrainą a Rosją.

UE przedstawiła listę 7 rosyjskich banków, które zostaną wyłączone z systemu SWIFT. Sankcje obowiązywać będą po 10 dniowym okresie przejściowym, służącym operacyjnemu dostosowaniu się banków europejskich. Sankcje nie obejmują Sberbanku oraz Gazprombanku, które są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do UE. Według francuskiego ministra finansów B.Le Maire UE planuje również włączyć kryptowaluty na listę sankcji, tak aby Rosja w ten sposób nie mogła omijać dotychczasowych ograniczeń. UE nałożyła kolejne sankcje na Białoruś w związku z uczestnictwem tego państwa w agresji na Ukrainę. Sankcje obejmują m.in. zakaz importu wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, bitumicznych i gazowych produktów węglowodorów, potażu, drewna i cementu. Zakazany będzie też eksport na Białoruś dóbr i technologii podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) oraz zaawansowanych towarów i technologii. Wieczorem kolejne sankcje ogłosiły USA. Obejmują one m.in. działania rozszerzające ograniczenia w eksporcie do Białorusi, rozszerzenie wcześniej nałożonych sankcji na przemysł rafineryjny oraz 22 podmioty, które uznano za istotne ze względu na ich współpracę z rosyjską armią. Agencje Fitch oraz Moody’s, podobnie jak wcześniej S&P, obniżyły wczoraj rating Rosji do śmieciowego poziomu. Na londyńskiej giełdzie w dalszym ciągu spadają kursy akcji rosyjskich spółek. Rosja wypłaciła wczoraj kupon obligacji skarbowych, ale zagraniczni inwestorzy nie mają możliwości wypłaty tych środków. Nie jest jasne, czy oznacza to techniczną niewypłacalność Rosji. Dziś czwartą sesję z rzędu wstrzymany będzie handel na rosyjskich giełdach. Według doradcy prezydenta Ukrainy 4 marca w Rosji może zostać wprowadzony stan wojenny, co pozwoliłoby władzom na zdławienie protestów społecznych związanych z konsekwencjami zachodnich sankcji.

POL:

Wczoraj NBP drugi dzień z rzędu interweniował na rynku walutowym w celu umocnienia złotego. Ministerstwo Finansów poinformowało, że środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji będą wymieniane przede wszystkim na rynku walutowym, a nie jak to miało miejsce dotychczas w NBP. Wymiana napływających z UE do Polski funduszy na rynku walutowym będzie wspierała złotego.

USA:

Prezes Fed J.Powell podczas przesłuchania przed Komisją ds. Usług Finansowych powiedział, że jego zdaniem na marcowym posiedzeniu Fed właściwa byłaby decyzja o podwyżce stóp procentowych o 25pb, a sam proces normalizacji polityki pieniężnej powinien być prowadzony „rozsądnie”. Zdaniem Powella, FOMC powinien podnosić stopy z ostrożnością i dostosowywać się do nadchodzących danych i zmieniającego się otoczenia. Jeżeli inflacja utrzymywałaby się na podwyższonym poziomie również w kolejnych miesiącach, to możliwe byłyby podwyżki o 50pb. Według niego, redukcja bilansu Fed zacznie się po rozpoczęciu podwyżek stóp, a proces ten będzie przebiegać w przewidywalny sposób, głównie przez dostosowania skali reinwestycji. Prezes Fed podkreślał, że rynek pracy pozostaje „ekstremalnie napięty”, co przyczynia się do nasilenia presji inflacyjnej. Pomimo tego, Powell oczekuje spadku inflacji w trakcie tego roku wraz z osłabieniem ograniczeń podażowych, a także zmniejszeniem presji popytowej ze względu na wygasanie impulsu fiskalnego. Prezes Fed uważa, że krótkoterminowe skutki inwazji Rosji na Ukrainę pozostają wysoce niepewne, co wymusza elastyczne reagowanie na sytuację.

USA:

Szef St. Louis Fed, J.Bullard, wczoraj po raz kolejny nawoływał do szybkiego wycofania się z akomodacyjnej polityki pieniężnej, ponieważ gospodarka z naddatkiem odrobiła straty po pandemii, a wysoka inflacja uderza w wiarygodność banku centralnego. Z kolei prezes Fed z Chicago, Ch.Evans, powiedział, że jego zdaniem wskazane byłoby rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp od trzech ruchów po 25pb na najbliższych posiedzeniach, tak aby nie przestrzelić lub nie dać rynkowi błędnego sygnału. Jednocześnie, jeśli byłoby to koniecznie, Evans pozostaje otwarty na większe podwyżki stóp od czerwca, kiedy rozjaśni się sytuacja geopolityczna.

EUR:

Reklama

Inflacja HICP w strefie euro w lutym trzeci miesiąc z rzędu wzrosła zdecydowanie silniej od prognoz, do 5,8% r/r (kons. 5,3% r/r) wobec 5,1% r/r w styczniu. Głównym źródłem wyższej inflacji są ceny energii, które w ciągu miesiąca wzrosły aż o 3,3% m/m, a w skali roku o 31,7% r/r. Presja inflacyjna staje się jednak coraz szersza i obejmuje również pozostałe kategorie, przede wszystkim żywność nieprzetworzoną (6,1% r/r), nieenergetyczne dobra przemysłowe (3,0% r/r) oraz w mniejszym stopniu usługi (2,5% r/r). Dlatego zdecydowanie mocniej od oczekiwań wzrosła też w lutym inflacja bazowa, do 2,7% r/r wobec 2,3% r/r w styczniu. Coraz bardziej zróżnicowane stają się procesy inflacyjne w poszczególnych państwach. Na Litwie i w Estonii inflacja HICP znacznie przekracza 10% r/r, podczas gdy we Francji czy Finlandii inflacja wynosi „tylko” ok. 4%. EBC ma coraz poważniejsze dylematy, związane m.in. z ryzykiem stagflacji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w strefie euro; Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA; Stopa bezrobocia w Niemczech  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w strefie euro; Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA; Stopa bezrobocia w Niemczech  - 1

Z jednej strony ścieżka inflacji jest istotnie wyższa niż wcześniejsze oczekiwania banku, a perspektywy kolejnych podwyżek cen ropy i gazu ze względu na agresję Rosji na Ukrainę sprawiają, że inflacja zapewne dłużej pozostanie na podwyższonych poziomach. Wymuszałoby to silniejsze zacieśnienie monetarne. Z drugiej strony, konieczność dokonania szybkiej transformacji energetycznej i straty gospodarcze wynikające z sankcji istotnie zwiększają ryzyko stagnacji lub recesji, co oddala w czasie możliwość normalizacji polityki pieniężnej EBC. Bank centralny z Frankfurtu musi dbać również o zachowanie stabilności systemu finansowego. Najbliższe posiedzenie 10 marca może wyjaśnić, który z kierunków działania obierze EBC. Opublikowane zostaną wtedy nowe projekcje PKB i inflacji, uwzględniające wpływ wojny na Ukrainie m.in. na ceny surowców i zaburzenia łańcuchów dostaw. Prezes Ch.Lagarde powinna również zaktualizować przedstawiony wcześniej harmonogram procesu normalizacji polityki pieniężnej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w strefie euro; Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA; Stopa bezrobocia w Niemczech  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w strefie euro; Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA; Stopa bezrobocia w Niemczech  - 2

USA:

Według raportu ADP zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym w lutym wzrosło o 475 tys. (kons. 320 tys.). Aż o 810 tys. zrewidowano w górę wynik za styczeń, w którym wg wstępnych danych za spadek zatrudnienia o 310 tys. miały odpowiadać m.in. zwolnienia chorobowe związane z Covid-19. W lutym o 57 tys. wzrosło zatrudnienie w sektorze przemysłowym, aż o 417 tys. w usługach. Wzrost zatrudnienia był skumulowany przede wszystkim w „branżach covidowych” – HoReCa (170 tys.), handlu i transporcie (98 tys.) oraz usługach zdrowotnych (38 tys.). Wzrosty obserwowane były przede wszystkim u dużych pracodawców przy spadku zatrudnienia w małych firmach. Ze względu na znaczne rewizje oraz prawdopodobne problemy z odsezonowaniem danych, trudno jest wyciągać jednoznaczne wnioski z ADP odnośnie do wysokości piątkowego odczytu NFP za luty.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w strefie euro; Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA; Stopa bezrobocia w Niemczech  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w strefie euro; Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA; Stopa bezrobocia w Niemczech  - 3

GER:

Reklama

Stopa bezrobocia (odsezonowana) w lutym spadła do 5,0% z 5,1% w styczniu. Kontynuowane jest więc ożywienie na rynku pracy wynikające z poprawy ogólnego klimatu gospodarczego.

ŚWIAT:

Państwa OPEC+ zgodziły się w środę utrzymać dotychczasową strategię tylko stopniowego zwiększania podaży ropy (o 400 tys. baryłek dziennie co miesiąc). Oznacza to, że w kwietniu podaż zostanie zwiększona właśnie tylko o 400 tys. baryłek dziennie, pomimo cen ropy najwyższych od 2014.

EUR:

Główny ekonomista EBC, P.Lane, powiedział, że EBC zaimplementuje wdrożone przez UE sankcje oraz będzie dostarczał odpowiednią ilość płynności oraz zrobi wszystko co konieczne, aby zapewnić stabilność finansową w strefie euro. P.Lane osadził bieżącą debatę w kontekście strategii polityki pieniężnej EBC. Przypomniał, że nowych informacji i oceny bieżącej sytuacji należy oczekiwać na posiedzeniu Rady Prezesów w przyszłym tygodniu i w nowych projekcjach. Poza przypomnieniem strategii i forward guidance, P.Lane podkreślił znaczenie elastyczności w prowadzonej polityce (również w doborze instrumentów) oraz dopuszczalności krótkoterminowych odchyleń inflacji od celu przy stabilizacji inflacji w średnim okresie.

POL:

Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje, że ze względu na powszechną mobilizację na Ukrainie oraz powroty Ukraińców w celu obrony państwa możliwe są opóźnienia na polskich budowach. W 2021 w budownictwie (wg oficjalnych danych) pracowało 373 tys. Ukraińców. Skutkiem wojny na Ukrainie będzie wzrost cen materiałów na rynku budowlanym oraz problemy z płynnością dostaw (przede wszystkim w przypadku kruszyw, cementu, drewna, metali).

Czytaj więcej