Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w strefie euro 2022

Fed podwyższa stopy 0,25 pkt proc. i wykazuje jastrzębie nastawienie

Zgodnie z oczekiwaniami amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych zwiększając główną stopę procentową z przedziału 0,00%-0,25% do 0,25%- 0,50%, tj. o 25 pkt baz., pomimo komunikowanego znaczącego wzrostu niepewności związanej z wojną na Ukrainie. Zaskoczeniem jest natomiast przyspieszenie początku redukcji sumy bilansowej Rezerwy Federalnej na przyszłe posiedzenie w maju. Wcześniej przewodniczący FOMC sygnalizował rozpoczęcie zacieśniania ilościowego na II poł. roku.

Na marcowym posiedzeniu członkowie Fed zaktualizowali ponadto swoje oczekiwania co do docelowego poziomu stóp procentowych. I tak mediana tych prognoz wskazuje na osiągniecie przez stopy procentowe poziomu 1,75%-2,00% na koniec 2022 r. i 2,75%-3,00% do końca 2023 r., po czym w 2024 r. już koszt pieniądza ma pozostawać niezmieniony. Oznacza to kolejne 6 podwyżek o 25 pkt baz. (tj. na każdym z posiedzeń przewidzianych na ten rok) i 4 podwyżki w tej samej skali w 2023 r., co przewyższać ma stopę procentową równowagi szacowaną na 2,4%.

Jednocześnie członkowie Fed podwyższyli swoje oczekiwania co do inflacji w latach 2022-2024, obniżając przy tym prognozę wzrostu PKB na 2022 r. O ile decyzja i przedstawione oczekiwania były w dużym stopniu z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wycenianym przez rynki finansowe to przyspieszenie redukcji sumy bilansowej Fed, skala podwyższenia prognoz inflacji i utrzymanie prognoz stopy bezrobocia poniżej długookresowego poziomu równowagi (4,0%) ma raczej jastrzębią wymowę. Biorąc pod uwagę naszą ocenę, że ryzyka dla inflacji na świecie są skierowane w górę, to silniejsze od wskazywanego zacieśnianie warunków monetarnych w USA nie należałoby uznawać za nieprawdopodobne.

Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 1Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 1

Reklama

Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 2Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 2

Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro

Eurostat zrewidował dane o inflacji HICP w strefie euro w lutym do 5,9% r/r ze wstępnego szacunku wynoszącego 5,8% r/r. W styczniu wskaźnik ten wyniósł natomiast 5,1% r/r. Dane za luty to najwyższa wartość wskaźnika HICP w historii danych. Wzrost cen konsumpcyjnych silnie napędzany jest przez czynniki podażowe – ceny surowców energetyczny i żywnościowych. Wybuch wojny na Ukrainie będzie jeszcze wzmacniał ich wpływ, co wskazuje, że prognoza Europejskiego Banku Centralnego inflacji HICP w 2022 r. wynosząca 5,1% r/r wydaje się nieco za niska. Nie zmieniają się jednak jak na razie perspektywy polityki pieniężnej w strefie euro– EBC najpewniej w 3Q 2022 r. zakończy skup aktywów, co będzie torowało drogę do podwyżek stóp procentowych.

Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 3Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 3

Indeks ZEW pod silnym wpływem obaw o wpływ wojny na Ukrainie

Indeks Instytutu ZEW obrazujący oczekiwania analityków i inwestorów co do koniunktury w Niemczech załamał się w marcu do -39,3 pkt z 54,3 pkt miesiąc wcześniej, tj. do najniższego poziomu od marca 2020 r., gdy w Europie wybuchła pandemia COVID-19. Dane te okazały się dużo słabsze od oczekiwań. Tak silny spadek wskaźnika odzwierciedla znaczący wzrost obaw o aktywność gospodarczą w Niemczech, które wynikają z wojny na Ukrainie. Nie jesteśmy jednak przekonani, aby PKB tego kraju skurczył się w tym roku.

Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 4Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 4

Mocniejszy od oczekiwań początek roku w chińskiej gospodarce

Reklama

W ub. tygodniu poznaliśmy dane z gospodarki realnej w styczniu i w lutym w Chinach. Tamtejszy urząd statystyczny publikuje dane zagregowane dla pierwszych dwóch miesięcy roku, aby uniknąć wpływu Chińskiego Nowego Roku, który może wypaść zarówno w styczniu i w lutym zaburzając dane. Nakłady inwestycyjne wzrosły o 12,2% r/r po wzroście o 4,9% r/r w grudniu, znacząco przewyższając konsensus prognoz wynoszący 5,1% r/r. Pozytywną niespodzianką okazały się odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Wartość wytwórcza wzrosła w okresie styczeń- luty o 7,5% r/r wobec 4,3% r/r w grudniu, a sprzedaż w handlu detalicznym o 6,7% r/r wobec 1,7% r/r. Dane te wskazują na mocny początek roku w chińskiej gospodarce, czemu nadal sprzyja popyt zagraniczny, ale także wydatki konsumentów, mimo pojawiających się lokalnie ognisk COVID-19 związanych z wariantem omikron. W marcu pandemia uległa nasileniu, co skutkuje lockdownem miasta Shenzhen i wprowadzeniem restrykcji w Szanghaju. Nie wydaje się jednak, aby czynnik ten znalazł swoje odzwierciedlenie w chińskich danych makro, może natomiast ponownie zaburzać łańcuchy dostaw.

Innym źródłem niepewności dla chińskiej gospodarki jest wojna na Ukrainie, aczkolwiek jej wpływ na gospodarkę Chin i w tym wypadku najprawdopodobniej nie będzie znaczący. Pomimo solidnych danych za styczeń i luty oraz spodziewanego ograniczonego oddziaływania pandemii i wojny na Ukrainie wzrost PKB w Chinach w tym roku znacząco spowolni względem 2021 r., gdy wyniósł dobre 8,1%, do czego w największym stopniu będzie przyczyniała się dekoniunktura na chińskim rynku nieruchomości oraz słabszy niż w 2021 r. popyt zagraniczny.

Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 5Makro – zagranica. Najwyższa w historii danych inflacja w strefie euro. Dane z Chińskiej gospodarki zaskoczyły! - 5

Czytaj więcej