Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mikołajów i Kramatorsk ofiarami zmasowanego uderzenia artylerii rakietowej - stan po 70 dniach. Wojna na Ukrainie

|
selectedselectedselected
Mikołajów i Kramatorsk ofiarami zmasowanego uderzenia artylerii rakietowej - stan po 70 dniach. Wojna na Ukrainie
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał i bombardowania pozycji ukraińskich w rejonach walk i na ich głębokim zapleczu. Ofiarami zmasowanego uderzenia artylerii rakietowej (wieloprowadnicowe wyrzutnie o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów) padły Mikołajów i Kramatorsk. W ataku rakietowym ucierpiała m.in. infrastruktura kolejowa w Czerkasach i Dnieprze, a także obiekty w rejonie Browarów w obwodzie kijowskim oraz Kropywnyckiego. Obrońcy poinformowali o zestrzeleniu części wrogich rakiet. Opóźnienia w ruchu kilkudziesięciu składów pociągów osobowych sięgają kilkunastu godzin. Podawane przez stronę ukraińską informacje z rejonów walk są w coraz większym stopniu enigmatyczne lub – jak w przypadku sytuacji w trójkącie Izium-Barwenkowo-Słowiańsk – nie ma ich w ogóle.

 

Strona ukraińska zwraca uwagę na coraz intensywniejszy ostrzał pogranicznych rejonów obwodów czernihowskiego i sumskiego, a także rozbudowę zgrupowania rosyjskiego po przeciwnej stronie granicy. W obwodzie kurskim mają być rozwijane pododdziały 90. Dywizji Pancernej z Centralnego Okręgu Wojskowego (OW), zaś w obwodzie homelskim agresor zwiększa liczbę systemów obrony powietrznej. W kontekście zagrożenia wznowieniem wrogiej aktywności z północy przedstawiane są także rozpoczęte na Białorusi ćwiczenia sił specjalnych i pododdziałów walki radioelektronicznej. Kijów obawia się zbrojnej prowokacji w tym przygranicznym rejonie.

 

Reklama

Po blisko dwutygodniowej przerwie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił informację o problemach kadrowych agresora. Dalszego udziału w wojnie mieli odmówić żołnierze 38. Brygady Zmechanizowanej z 35. Armii Ogólnowojskowej (AO) Wschodniego OW. Z kolei pododdziały 2. Korpusu Armijnego (tzw. Ługańskiej Milicji Ludowej) Południowego OW po ukompletowaniu ich mieszkańcami najbliższych rejonowi walk miejscowości, charakteryzują się niskim stanem moralno-psychologicznym, mają duże problemy z uzbrojeniem i nie są gotowe do wykonania zadań. Według danych amerykańskich w Mariupolu pozostały dwie z dwunastu batalionowych grup taktycznych, jakie brały udział w zdobywaniu miasta (mają liczyć niespełna 2 tys. żołnierzy). Pozostałe jednostki zostały przesunięte na pogranicze obwodów zaporoskiego i donieckiego, w rejon m. Wełyka Nowosiłka.

 

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosjanie eskalują sytuację w Naddniestrzu dla stworzenia pozorów przygotowywania stacjonujących tam wojsk rosyjskich do ataku oraz dla rozproszenia i związania sił armii ukraińskiej na kolejnym kierunku. Liczebność personelu Grupy Operacyjnej Sił Rosyjskich w regionie naddniestrzańskim nie przekracza 300 osób, a łączny potencjał ludzki sił naddniestrzańskich i rosyjskich wynosi około 1400 ludzi. Potencjalnie terytorium Naddniestrza może być przydatne do ustanowienia linii zaopatrzeniowych dla wojsk rosyjskich. Warunkiem powodzenia tego planu jest utworzenie przez Rosjan korytarza lądowego przez południowe regiony Ukrainy, co – biorąc pod uwagę skuteczny opór wojsk ukraińskich – obecnie jest mało prawdopodobne,.

 

Ukraiński resort obrony poinformował, że w obwodach biełgorodzkim i kurskim oraz południowych regionach Rosji trwa niejawna mobilizacja bezrobotnych i członków organizacji kozackich. Poszukiwani są również byli wojskowi przebywający na terytorium państw poradzieckich. Mają oni dostawać propozycję zarobienia co najmniej 200 tys. rubli (3 tys. USD) miesięcznie. W ciągu ostatniej doby Państwowa Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozminowała obszar 396 ha i zneutralizowała 1592 sztuk amunicji i min. Od początku wojny zneutralizowano 92 909 sztuk amunicji i 583 kg materiałów wybuchowych, w tym 1964 bomb lotniczych na obszarze 17 tys. ha.

Reklama

 

4 maja hiszpańskie organy ścigania zatrzymały prorosyjskiego blogera Anatolija Szaryja, w wyniku wspólnej akcji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z Prokuraturą Generalną i partnerami zagranicznymi. W 2021 r. SBU postawiła Szaryjowi zarzut zdrady i działania na szkodę bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w sferze informacyjnej. Istnieją poszlaki, że współpracował on ze służbami rosyjskimi. Działalność Partii Szarija została zawieszona w marcu. W 2021 r. Litwa cofnęła mu status uchodźcy (nadany w 2012 r.)...czytaj więcej

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama