Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kontynuacja korekty. Sprawdź najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia: na to musisz zwrócić uwagę

|
selectedselectedselected
Kontynuacja korekty. Sprawdź najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia: na to musisz zwrócić uwagę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek wycena europejskich obligacji kontynuowała impuls wzrostowy, pomimo poprawy wycen na giełdowych parkietach. Nie pomógł także lepszy od oczekiwań odczyt indeksu instytutu ZEW. Wypadkowo dochodowość długu w Europie zmalała śr. o 8 pb. Najmocniej w Grecji (- 11 pb.) i we Włoszech (-11 pb.).

Niemiecka krzywa obniżyła się na całej długości śr. o 6 pb. do odpowiednio 0,17% (2Y), 1,02% (10Y) i 1,16% (30Y). Obniżka rentowności miała miejsce pomimo jastrzębiej wypowiedzi prezesa Bundesbanku, który zaapelował o podwyżkę stóp w lipcu przy braku spadku inflacji.

W Stanach kierunek podobny, aczkolwiek tylko na dalszej części krzywej. UST podniosły się o 4 pb. na 2Y, obniżyły o 7 pb. na 10Y i o 6 pb. na 30Y do odpowiednio 2,64%, 2,97% i 3,09%. Przypuszczamy, że część rynku pozycjonuje się pod niższy odczyt inflacji w USA dzisiaj.

Reklama

Dziś od rana dochodowości obligacji na bazowych rynkach spadają, pomimo zaskoczeń wyższą niż szacowano dynamiką CPI r/r w Chinach i nawoływań przedstawicieli EBC do podwyżek stóp. W tle są rosnące rynki akcji w Azji (w nadziei na złagodzenie restrykcji covidowych), informacje o planach rezygnacji z części amerykańskich ceł na chińskie produkty oraz niskie wyceny ropy naftowej. Te ostatnie z trudem próbują odrabiać wczorajsze spadki, po informacji o braku konsensusu w sprawie nałożenia sankcji na rosyjską ropę przez UE. Sądzimy, że presja na zniżki dochodowości utrzyma się do popołudnia. Publikacja danych o inflacji z USA, nawet gdyby okazała się poniżej oczekiwań, ma szansę być wyzwalaczem realizacji zysków i przeceny długu, szczególnie w sytuacji wciąż utrzymujących się obaw o podaż żywności w tym roku.

Kontynuacja korekty. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia  - 1Kontynuacja korekty. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia  - 1

 

Kalendarz publikacji makroekonomicznych

Kontynuacja korekty. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia  - 2Kontynuacja korekty. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama