Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w chinach 2022

Rząd ogłosił wczoraj założenia do tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. W niej m.in. czasowe zniesienie VAT na żywność i gaz. Zaglądamy do niej, korygujemy ścieżkę inflacji i opisujemy efekty, które może generować. Dziś wątek inflacyjny będzie kontynuowany, choć nie będzie to wątek krajowy. Dane o CPI spłyną z USA. Oczekiwany jest wzrost wskaźnika w porównaniu do poprzedniego miesiąca z 6,8% r/r do 7,1% r/r.

Tarcza inflacyjna 2.0 - ostatnia?

To już kolejny zbiór propozycji, które mają obniżać inflację oraz stanowić osłonę przed wysokimi cenami dla gospodarstw domowych. W pewnym sensie zazębiają się one z wcześniejszymi propozycjami wydłużając okres ich obowiązywania i zmieniając parametry. Według założeń mają obowiązywać do końca lipca, ale uważamy, że jest spora szansa na ich przedłużenie. W obecnym wariancie rządowym inflacja osiągnie średniorocznie 7,2% w 2022 roku oraz 4,5% w 2023 roku (uwzględniając efekt zmian polityki pieniężnej). Inflacja w drugiej połowie 2023 roku będzie już jednak w celu.

Więcej piszemy w osobnym komentarzu: https://makroekonomia.mbank.pl/172613-tarcza-inflacyjna-20-ostatnia

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Morawiecki (o nowelizacji ustawy budżetowej): "Gdzieś w drugiej połowie roku raczej, myślę, że to wysoce prawdopodobne, że do takiej nowelizacji może dojść. Na ten moment nie ma takiej koniczności” (cytat za PAPbiznes).

Reklama

∙ RPP: Wybór dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej przez Senat został przesunięty na posiedzenie tej izby w dn. 2-3 lutego z powodów proceduralnych - poinformował marszałek Senatu.

∙ Strefa euro: Polecamy analizę EBC o wpływie problemów z łańcuchami dostaw na produkcję przemysłową. W niej m.in. odpowiedź na pytanie za jaką część wzrostu produkcji odpowiada wzrost popytu, a ile ograniczają ją problemy podażowe.

Twitter Post

Powell (Fed): "Fed użyje swoich narzędzi, by zatrzymać inflację i nie zawaha się podnosić stóp procentowych do czasu jej zatrzymania". W trakcie wystąpienia w kongresie szef Fed mówił też, że "prawdopodobnie dopuścimy [Fed] w nadchodzącym czasie do obniżenia sumy bilansowej, możliwe, że nastąpi to jeszcze w tym roku” (cytaty za PAPbiznes). Skręt Rezerwy Federalnej jest wyraźny i rynek już łatwo nie odpuści pierwszej podwyżki stóp w marcu 2022. Co ciekawe, całe piękno obecnej retoryki polega na tym, że Powellowi udaje się przekonać rynek, że dzięki szybszym podwyżkom stóp funkcjonowanie realnej gospodarki będzie lepsze.

Twitter Post

Reklama

∙ Chiny: Inflacja za grudzień zaskoczyła lekko w dół. Zarówno CPI jak i PPI były niższe niż prognozy konsensusu. Wskaźnik dla cen konsumenckich wyniósł +1,5% r/r (oczekiwano 1,8% r/r), natomiast wskaźnik dla cen producenckich wyniósł +10,3% r/r (oczekiwano 11,1% r/r).

Garść newsów makroekonomicznych – inflacja w Chinach zaskoczyła - 1Garść newsów makroekonomicznych – inflacja w Chinach zaskoczyła - 1

Czytaj więcej