Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wielka hossa ogromnych spółek. Czy coś ją przerwie? Te akcje zdominują giełdę

|
selectedselectedselected

Bardzo wysoki udział kilku wielkich spółek w amerykańskiej giełdzie budzi obawy wielu inwestorów. Czy słusznie? Podobna historia miała już miejsce.

Wielka hossa ogromnych spółek. Czy coś ją przerwie? Te akcje zdominują giełdę
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy wysoka koncentracja jest zła dla giełdy?
  • Jakie spółki grają pierwsze skrzypce na rynku akcji w USA?
  • Czy astronomiczne wyceny wielkich firm są uzasadnione? Czy czeka je korekta notowań?

____Baranowicz - akcje - Tickmill____

Koncentracja giełdy w USA największa od lat

Amerykańska giełda pnie się w górę zdobywając kolejne rekordowe szczyty. Indeks S&P 500 zamknął pierwszy kwartał roku zwyżką o 10% po wzroście o 24% w 2023 roku.

Trudno nie dostrzec roli, jaką odgrywa grono wielkich spółek, zwłaszcza tak zwana “Wspaniała Siódemka”. Rynek akcji wykazuje niemal ekstremalną koncentrację w Stanach Zjednoczonych, gdzie te 7 największych spółek odpowiada obecnie za ponad 30% wartości S&P 500.

 

Reklama

wielka hossa ogromnych spolek czy cos ja przerwie te akcje zdominuja gielde grafika numer 1wielka hossa ogromnych spolek czy cos ja przerwie te akcje zdominuja gielde grafika numer 1

Źródło: Bank of America.

 

Koncentracja rynku w tak wąskim gronie jest w rezultacie ogromna i największa od blisko 50 lat. To oznacza, że wyniki kilku spółek mogą szybko wywrzeć znaczący wpływ na ogólne wyniki indeksu. W przypadku Nasdaq-100, akcje “Wspaniałej Siódemki” stanowią już blisko 60% indeksu.

“Koncentracja rynku akcji gwałtownie wzrosła i przybrała trzy szerokie formy: wzrost udziału amerykańskiego rynku akcji na świecie, wzrost udziału sektora technologicznego oraz wzrost dominacji największych spółek w większości regionów” - zauważyli analitycy Goldman Sachs.

Reklama

 

Czytaj również: Akcje znanej spółki z GPW podrożeją o 126%? Świetne wyniki finansowe i wysoka dywidenda

 

Czy tak wysoka koncentracja jest zła? Niekoniecznie.

“Dominacja rynkowa nie jest zjawiskiem bezprecedensowym. Stanowi problem tylko wtedy, gdy nie jest poparta fundamentami. (...) Dominujące spółki rzadko osiągają najlepsze wyniki przez długi czas” - ostrzegają eksperci z Goldman Sachs.

Amerykański rynek akcji odnotował pokaźny wzrost w ciągu ostatnich lat. Udział giełdy USA w globalnym rynku akcji to już około 50%. Jest to wysoki wynik jak na standardy historyczne, choć nie jest on wyjątkowy.

Giełda amerykańska miała wyższy udział w globalnych rynkach niż obecnie na początku lat 70. Wówczas, siedem największych spółek należało do sektora naftowego (Exxon i Mobil), sektora motoryzacyjnego (Ford, GM i Chrysler) oraz technologicznego (General Electric i IBM).

Reklama

Przez kolejne 50 lat amerykański rynek akcji był największym na świecie (oprócz końcówki lat 80., gdy przez 2 lata japońska giełda była większa). Długoterminowy wzrost wielkości amerykańskiego rynku akcji odzwierciedla dominację amerykańskiej gospodarki.

“Choć lubimy rynek amerykański i uważamy, że jego względny wzrost opiera się na silnych fundamentach, uważamy również, że uzasadniona jest zwiększona dywersyfikacja geograficzna” - skomentowali analitycy Goldman Sachs.

W porównaniu z resztą rynku, akcje “Wspaniałej Siódemki” są dziś tańsze niż kilka lat temu, sugerują wskaźniki.

“Wspaniała Siódemka charakteryzuje się 12-miesięczną przyszłą stopą zwrotu z kapitału własnego (ROE) na poziomie 32. Uważamy jednak, że jest to uzasadnione imponującą rentownością” - stwierdzili analitycy HSBC.

 

Reklama

Wykres: Porównanie marż netto spółek z grona “Wspaniałej Siódemki” oraz reszty komponentów S&P 500.

wielka hossa ogromnych spolek czy cos ja przerwie te akcje zdominuja gielde grafika numer 2wielka hossa ogromnych spolek czy cos ja przerwie te akcje zdominuja gielde grafika numer 2

Źródło: HSBC.


“W porównaniu z okresem bańki internetowej, wyceny wyglądają na znacznie niższe. W 2000 roku największe spółki technologiczne były notowane na poziomie wskaźnika sięgającej 80. Ponadto sezon wyników za IV kwartał 2023 roku podkreślił potencjał monetyzacji, jaki te spółki mają dzięki sztucznej inteligencji.

“W przypadku ‘Magnificent 7’ wskaźnik zysku na akcję (EPS) wzrósł średnio o około 50% rok do roku, przewyższając konsensus oczekiwań średnio o 8 punktów procentowych” - podkreślają analitycy HSBC.

Reklama

Według JP Morgan, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, wysoka koncentracja rynku akcji nie ulegnie zmianie jeszcze przez dłuższy czas.

“Uważamy, że ta, ostatecznie niezdrowa, wysoka koncentracja oraz wąskie grono liderów rynku utrzymają się jeszcze przez jakiś czas” - podsumowali eksperci z JP Morgan.

 

Zobacz również: Jeśli masz akcje, to uważaj! Notowania giełdowe runą o 20%. Ostrzeżenie od JP Morgan

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama