Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UWAGA - niesamowita sytuacja na Wall Street. Absolutna dominacja!

|
selectedselectedselected
UWAGA - niesamowita sytuacja na Wall Street. Absolutna dominacja!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Amerykańska giełda to ponad 6 tysięcy spółek. Każda z dwóch największych z nich, Apple i Microsoft, jest warta więcej niż 2 tysiące najmniejszych. Koncentracja rynku może wzbudzać obawy, zwracają uwagę eksperci.

 

  • Zaledwie siedem największych spółek w USA stanowi ćwierć indeksu S&P 500
  • Wycena indeksu może być przez to zaburzona
  • Jakie konsekwencje może mieć dominacja kilku spółek wobec całego rynku?

 

Reklama

 

Giełda w USA napędzana przez kilka wielkich firm

Dominacja spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie jest niepodważalna. Dwie największe z nich, Microsoft i Apple, stanowią obecnie blisko 15% całego indeksu S&P 500. Spoglądając na ostatnie 44 lata, to najwyższa wartość w tym okresie:

 

Wykres: udział dwóch największych spółek w indeksie S&P500 (lata 1980-2023).

uwaga niesamowita sytuacja na wall street absolutna dominacja grafika numer 1uwaga niesamowita sytuacja na wall street absolutna dominacja grafika numer 1 

Źródło: S&P Dow Jones, Creative Planning.

Reklama

 

“Myślę, że tak duży udział 7 wielkich spółek, powoduje zniekształcenia samego indeksu i stanowi zagrożenie” - skomentował dla FXMAG Łukasz Klufczyński, analityk rynków finansowych.

“Dominacja technologii w ostatnich miesiącach stała się oszałamiająca; zaledwie 5 z tych spółek technologicznych ma ponad 25% kapitalizacji całego indeksu” - dodał.

“Na przykład Apple, (...) nie tylko ma największą wagę w indeksie S&P 500, ale jest warte więcej niż łączna wartość wszystkich 2000 spółek w całym indeksie Russell 2000” - zaznaczył Łukasz Klufczyński w komentarzu dla FXMAG.

Faktycznie, od kilku miesięcy tego roku Apple może pochwalić się większą wartością rynkową niż indeks zrzeszający 2000 amerykańskich przedsiębiorstw o małej kapitalizacji. Od niedawna, większa od Russell 2000 jest także kapitalizacja rynkowa Microsoft.

Reklama

 

Zobacz także: Polska spółka z ambicjami publikuje wyniki! Jest zaskoczenie

 

 

Wykres: Porównanie kapitalizacji Apple (linia czerwona), Microsoft (linia szara) oraz indeksu Russell 2000 (linia niebieska) w bln USD.

 uwaga niesamowita sytuacja na wall street absolutna dominacja grafika numer 2uwaga niesamowita sytuacja na wall street absolutna dominacja grafika numer 2

Źródło: Bespoke Investments

Reklama

 

Według Daniela Kosteckiego, niesie to ze sobą pewne negatywne konsekwencje.

“Najważniejszą z nich jest zaburzanie wyceny całego indeksu. Dwie spółki charakteryzują się relatywnie wysokimi mnożnikami, co tworzy złudzenie, że cały indeks ma relatywnie wysoką wycenę” - podkreślił Daniel Kostecki w wypowiedzi dla FXMAG.

Inwestorzy, którzy polegają na S&P 500 jako na zdywersyfikowanym indeksie, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że są bardziej narażeni na ryzyko związane z konkretnymi firmami, niż mogliby przypuszczać oraz taka koncentracja może prowadzić do zniekształceń rynkowych, gdzie ruchy cen tych dwóch firm mają niewspółmiernie duży wpływ na ogólne zachowanie całego rynku” - dodał.

 

Czytaj również: Giełdowy gigant zaliczył idealny miesiąc. Nowe szczyty, świetne wyniki i rozwój biznesu

Reklama

 

“Nadmierna koncentracja wywołuje poważne obawy dotyczące wyceny” - zauważył z kolei Łukasz Klufczyński.

“Wydaje się, że ceny wyprzedzają przyszłe zyski, przez co liczne wyceny są oderwane od rzeczywistości. Koncentracja na jednym sektorze w tym przypadku technologicznym, nigdy nie jest dobra (...)” - dodał.

"Wspaniała siódemka" stanowi połowę wagi indeksu Nasdaq 100. Udział ten jest tak duży, że już w lipcu wzbudziło to zaniepokojenie zarządców giełdy. Dokonali oni rewizji wag poszczególnych komponentów, zmniejszając udział wielkich firm technologicznych.

Wcześniej, Nasdaq przeprowadził specjalne wyrównanie udziału spółek w indeksie tylko dwa razy w historii: w grudniu 1998 roku i maju 2011 roku.

Reklama

 

Zobacz również: Notowania spółki z GPW zyskują 30%. Nowa strategia po tragicznych wydarzeniach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama