Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w co inwestować na rynku akcji w 2023

Indeksy giełdowe – szczególnie te z rynków rozwiniętych - mają za sobą udany kwartał. Jednak WIG i WIG20 zostały z tyłu. Wydaje się, że od października 2022 trwa trend wzrostowy na rynkach akcji, który przerywany jest tylko skromnymi, trwającymi maksymalnie kilka tygodni, korektami. Pierwszy kwartał był całkiem niezły dla najważniejszych indeksów: S&P500 poszedł w górę o około 7%, a DAX czy Nikkei o około 10%. Niestety, jak to często bywa, słabo spisały się polskie akcje: WIG poszedł w górę o ledwie 2%.

Czy zieleń na indeksach utrzyma się na dłużej? Czy rynek gra już pod łagodzenie polityki pieniężnej w USA? Czy polskie indeksy może podnieść fala kapitału napływającego do PPK? Zapytaliśmy, jak co miesiąc, znanych i merytorycznych analityków z poważanych instytucji finansowych.

S&P500

Jarosław Jamka (WealthSeed): “SP500 – 4 000 pkt. Oczekiwanie i niepewność związana z posiedzeniem Fed na początku maja może sprzyjać zmienności. Wpływ na rynek mogą mieć publikowane wyniki spółek za I kwartał, raczej nie należy spodziewać się ponadprzeciętnych rezultatów, co może tworzyć presję spadkową. Rynek jednak z dużym prawdopodobieństwem będzie oscylować wokół 4 000 pkt.”

Wojciech Białek (TMS Oanda): „S&P500 w styczniu br. wyłamał się w górę z trwającego od stycznia 2022 kanału trendu wzrostowego. Po trwającym do 13 marca ruchu powrotnym do poziomu przełamanego oporu, indeks wznowił wzrost. Można spekulować, że w krótkoterminowej perspektywie osiągnie okolice poziomu swego szczytu z sierpnia ub.r. (4 325 pkt.).”

Reklama

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Spadek zmienności, wyciszenie kłopotów banków oraz wzrost płynności - to może wynieść indeks S&P500 w stronę 4200 pkt.”

Sobiesław Kozłowski (dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities): „SP500 – 3 700. Wyniki za 1Q '23 oraz ocena perspektyw na 2023 wraz z ofiarami wysokich stóp procentowych będzie tzw. zimnym prysznicem.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „SP500 - wzrost. Brak informacji o dalszych problemach sektora bankowego i narastające oczekiwania na dalsze spowolnienie inflacji/potencjalne obniżki stóp procentowych mogą wspierać indeks, w szczególności mocno reprezentowany w SP500 sektor technologiczny. Tym samym amerykańskie blue chipy mogą pokusić się o ponowny atak na poziom 4 200 pkt.”

Analitycy XTB: „Główny giełdowy benchmark wobec sporej wagi banków i spółek z sektora finansowego może mieć problemy, by dogonić odjeżdżający Nasdaq. Choć decyzje regulatorów i narzędzia płynnościowe Fed oddaliły widmo głębszego kryzysu, inwestorzy wciąż z niepewnością patrzą na sektor bankowy. Byki próbują szukać okazji w spadających wycenach, ale istnieje szansa, że kwiecień zdominuje awersja do ryzyka. Niepewna sytuacja sektora bankowego może skutecznie powstrzymać S&P500 przed pokonaniem szczytów z lutego.”

Zobacz również: Kiedy kupować indeks SP500? Zysk na akcje (EPS) prawdę Ci powie...

 

Notowania S&P500 – 1 rok 

Reklama

Źródło: TradingView

 

WIG20

Jarosław Jamka (WealthSeed): „WIG20  - 1 800 pkt. Na rynku miała miejsce fala spadkowa, możliwe jest odreagowanie. Ryzyka w sektorze bankowym w dużej mierze zostały zdyskontowane. W najbliższych miesiącach możliwe zwiększone napływy z tytułu ponownego zapisu do PPK.”

Sobiesław Kozłowski (dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities): „WIG20 – 1 600. Powrót globalnej awersji do ryzyka i odpływy z rynków wschodzących wsparte umocnieniem USD.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „WIG20 - wzrost. Krajowe blue chipy mocno negatywnie zareagowały na doniesienia o problemach w amerykańskim i europejskim sektorze bankowym. Spadki zatrzymane zostały jednak na 200-sesyjnej średniej kroczącej, a poprawa sentymentu na rynkach obserwowana pod koniec marca powinna doprowadzić do odreagowania wcześniejszej słabości WIG20.”

Reklama

Analitycy XTB: „Normalizacja sytuacji związanej z przejściową paniką bankową oraz spadająca inflacja w Polsce stwarzają okazję do odreagowania ostatnich spadków oraz powstania odbicia korekcyjnego. Czynnikami ryzyka mogącymi wywierać przejściową presję na akcjach banków oraz spółek Skarbu Państwa są kwestie publikacji szczegółów związanych z wakacjami kredytowymi oraz podatkiem od nadmiarowych zysków. Materializacja powyższych czynników ryzyka po kilkudniowej przecenie pozwoliłaby na kontynuację wzrostów.”

Wojciech Białek (TMS Oanda): „Kluczowy poziom oporu na WIG-u 20 znajduje się obecnie w okolicach szczytu z pierwszej dekady marca (1 883 pkt.). Można sądzić, że ten poziom zostanie przez ten indeks odwiedzony w najbliższych tygodniach.”

Zobacz również: Czy warto inwestować w spółki węglowe, skoro nie płacą dywidend?

 

Notowania WIG20 – 1 rok 

Źródło: TradingView

Czytaj więcej