Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Osłabienie złotego (PLN) oraz spadek rentowności krajowych obligacji. Glapiński schłodził oczekiwania

|
selectedselectedselected
Osłabienie złotego (PLN) oraz spadek rentowności krajowych obligacji. Glapiński schłodził oczekiwania
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek tygodnia nie obfituje w publikacje danych makroekonomicznych, co powinno sprzyjać stabilizacji notowań na krajowym rynku walutowym, a główny rytm nadawać im będzie sentyment na rynkach globalnych.

Niewielki wpływ na rynek powinny mieć także publikowane

w tym tygodniu dane z krajowej gospodarki. Schłodzenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w tym roku zwiększyło presję na osłabienie złotego, jednak przestrzeń do wzrostu kursu EUR/PLN jest w naszej ocenie ograniczona. Spodziewamy się, że EUR/PLN utrzymywać się będzie nieco powyżej poziomu 4,55. Liczne publikacje danych makroekonomicznych w dalszej części tygodnia mogą być potencjalnym źródłem zmienności notowań, choć nie uważamy, aby zmieniły one istotnie obraz rynku. Negatywne niespodzianki w danych mogą jednak utrwalić oczekiwania na opóźnienie momentu podwyżek stóp procentowych w Polsce, zwiększając presję na złotego. Opóźnienie momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp nie zmienia naszego średniookresowego scenariusza.

Najważniejsze dane tego tygodnia

W piątek publikacja danych z krajowego rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw W piątek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu. Spodziewamy się, że wzrost przeciętnego zatrudnienia spowolnił do 1,2% r/r z 1,8% r/r miesiąc wcześniej, na skutek wygasania efektu niskiej bazy. Konsensus prognoz wynosi natomiast 1,1% r/r. Nasza prognoza zakłada, że negatywna niespodzianka w danych za lipiec o zatrudnieniu była przejściowa, a popyt na pracę istotnie nie słabnie. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nasza prognoza kształtuje się na poziomie 8,8% r/r, co oznacza stabilizację dynamiki. W oczekiwaniu na szereg istotnych danych makro ze Stanów Zjednoczonych We wtorek poznamy dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w sierpniu. Według konsensusu prognoz wyniosła ona 5,3% r/r wobec 5,4% r/r w lipcu, gdy osiągnęła najwyższą wartość od 10 lat. W środę i w czwartek poznamy natomiast dane odpowiednio o produkcji w przemyśle oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu. Obraz wyłaniający się z tych odczytów powinien potwierdzić utrzymywanie widocznych w lipcu tendencji. Dobra koniunktura w przemyśle ograniczana jest przez „wąskie gardła” w łańcuchach dostaw a sprzedaż detaliczna słabnie nieco, w co wpisują się spadki wskaźników ufności konsumenckiej. Wrześniowe dane to obrazujące (indeks Uniwersytetu Michigan) poznamy w piątek. Szczegóły inflacji konsumenckiej w Polsce i w strefie euro W tym tygodniu poznamy finalne dane o inflacji konsumenckiej w Polsce (środa) i w strefie euro (piątek). Pozwolą one na bardziej precyzyjną ocenę presji inflacyjnej w obu gospodarkach, w szczególności trendów w zakresie cen usług i wpływu rosnących cen produkcji sprzedanej. W tym tygodniu interesujące dane z Chin W środę nad ranem opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w sierpniu. Według konsensusu prognoz wzrost produkcji w sektorze wytwórczym spowolnił do 5,8% r/r z 6,4% r/r w lipcu, a sprzedaż detaliczna do 7,2% r/r z 8,5% r/r. Realizacja tych prognoz potwierdziłaby spowalniający wzrost chińskiej gospodarki, do czego przyczyniło się nasilenie pandemii COVID-19 w sierpniu w Chinach.

oslabienie zlotego pln oraz spadek rentownosci krajowych obligacji glapinski schlodzil oczekiwania grafika numer 1oslabienie zlotego pln oraz spadek rentownosci krajowych obligacji glapinski schlodzil oczekiwania grafika numer 1

Bardzo łagodna narracja prezesa NBP

A.Glapińskiego schłodziła oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku. Wpłynęło to na osłabienie złotego oraz spadek rentowności krajowych obligacji. Możliwe jest opóźnienie rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej w Polsce, choć w naszej ocenie nie zmienia się istotnie obraz polityki pieniężnej na koniec 2022r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama