Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Krótki koniec UST w górę, spadki w Europie

|
selectedselectedselected
Obligacje: Krótki koniec UST w górę, spadki w Europie  | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pusty kalendarz makroekonomiczny sprzyjał stabilizacji wyceny amerykańskich obligacji skarbowych. Krzywa UST wykonała skromny ruch o 3 pb. w górę na krótkim końcu i o 2 pb. w dół na długim, wypadkowo zamykając dzień na 4,54% (2Y), 3,82% (10Y) i 3,90% (30Y). Wczoraj miała miejsce także aukcja 5Y UST, na której Departament Skarbu ulokował 43 mld USD. Jej parametry były bliskie średniej, więc przeszła bez większego echa i nie wpłynęła na rynek.

Jedynie nieznacznie większe ruchy odnotował dług w Europie. Z wyjątkiem Włoch zmalały dochodowości wszystkich krajów strefy euro. Sądzimy, że ruch na włoskich papierach o śr. +5 pb. na całej długości krzywej należy wiązać z ogłoszeniem przez włoski rząd nowego programu wydatków w wysokości 30 mld EUR. Natomiast niemiecka krzywa obniżyła się na całej długości, w tym na głównych węzłach o 2, 4 i 4 pb. do odpowiednio 2,08% (2Y), 1,98% (10Y) i 1,90% (30Y).

Obligacje: Krótki koniec UST w górę, spadki w Europie  - 1Obligacje: Krótki koniec UST w górę, spadki w Europie  - 1

Dzisiejszy zagraniczny kalendarz makro jest bardzo skromny. Brakuje w nim pozycji, które mogłyby wywołać reakcję rynkową. Liczyć się mogą oczekiwania dotyczące jutrzejszych pozycji. Odczytów PMI z Eurolandu oraz minutes Fed. Zważywszy przeciwne kierunki możliwego oddziaływania słabych danych o koniunkturze i jastrzębich minutes, spodziewać się można dalszej stabilizacji wycen na rynkach bazowych.

Reklama

 

Stabilizacja SPW, obniżenie PLN IRS

Zmienność na krajowym rynku obligacji była ograniczona wczoraj. Rentowność papierów najpierw rosła, następnie spadała, a finalnie zakończyła dzień blisko poziomu otwarcia, na głównych węzłach odpowiednio 7,26% (2Y), 7,32% (5Y) i 7,05% (10Y). W tym samym czasie krzywa PLN IRS obniżyła się na całej długości o śr. 9 pb. O tyle samo obniżyła się średnio krzywa PLN FRA.

W tle wypowiadali się dwaj członkowie RPP: Cezary Kochalski i Przemysław Litwiniuk. Pierwszy gołębio, drugi jastrzębio. Kochalski mówił, że obecny poziom stóp jest jego zdaniem właściwy dla gospodarki wobec nadchodzących, silnych procesów dezinflacyjnych. Litwiniuk z kolei powtórzył w nawiązaniu do jednego z niedawnych wywiadów, że istnieje jego zdaniem jeszcze przestrzeń do zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce.

Obligacje: Krótki koniec UST w górę, spadki w Europie  - 2Obligacje: Krótki koniec UST w górę, spadki w Europie  - 2

Warto odnotować, że NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP na przyszły rok. Wynika z niego, że posiedzenia decyzyjne będą dwudniowe. Sugeruje to, że decyzje o poziomie stóp będziemy poznawali wcześniej niż późnym popołudniem, jak miało to nieraz miejsce w obecnym roku. Poza tym MF poinformowało, że na jutrzejszym przetargu zaoferuje papiery za łącznie 4-6 mld zł (vs 3-6 mld zł z komunikatu z początku miesiąca).

Reklama

Zakładamy, że również dzisiaj utrzymywać się mogą względnie spokojne nastroje na krajowym FI. Impulsy z rynków bazowych zapewne będą stonowane. Podobnie reakcja na krajowe odczyty może nie być silna, jeśli będą one bliskie naszym prognozom. Stopniowe wyhamowanie krajowej gospodarki jest bowiem powszechnie oczekiwane.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama