Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sygnalizator spw

Wczoraj James Bullard z oddziału Rezerwy Federalnej w St Louis przedstawił prezentację (tutaj), w której argumentował, że odpowiedni poziom restrykcyjności polityki pieniężnej w obecnych warunkach znajduje się przynajmniej na poziomie 5,0%, a preferencyjnie nawet 7,0%. Dodatkowo wieczorem jastrzębio wypowiadał się N. Kashkari.

W konsekwencji krzywa UST podniosła się na całej długości w ruchu wypłaszczającym. Zmiany na głównych węzłach wyniosły +10, +7 i +1 pb. do odpowiednio 4,46% (2Y), 3,76% (10Y) i 3,87% (30Y). Wypadkowo nachylenie krzywej UST nurkuje coraz głębiej i jest najniższe od 2000 roku. Uważamy, pomimo notowanych wzrostów rentowności, że rynek z rezerwą podchodzi do jastrzębich sygnałów z FOMC, które interpretuje jako „behind the curve”. Papiery w Europie podążyły w tę samą stronę, choć w znacznie mniejszej skali. Niemiecka krzywa przesunęła się o +2, +3 i 0 pb. do odpowiednio 2,14% (2Y), 2,03% (10Y) i 1,94% (30Y). Czynnikiem hamującym wzrosty rentowności były sygnały dotyczące zmniejszenia skali podwyżek stóp procentowych.

Obligacje: Rynki bazowe pod wpływem Bullarda  - 1Obligacje: Rynki bazowe pod wpływem Bullarda  - 1

Piątkowy kalendarz nie zapowiada silnych impulsów. Dane o sprzedaży domów w USA na rynku wtórnym zapewne zostaną przyjęte ze spokojem. Wypowiadać się będą członkowie Rady EBC (Lagarde, Knot, Nagel). Niemniej niekoniecznie poruszana może być problematyka polityki monetarnej. Zapowiada się więc względnie spokojna końcówka tygodnia.

Reklama

 

Drugi dzień wzrostu dochodowości SPW

Krajowe obligacje potaniały w czwartek. Ich dochodowość podniosła się na głównych węzłach krzywej o 18, 15 i 16 pb. do odpowiednio 7,31% (2Y), 7,42% (5Y) i 7,19% (10Y). Krzywa PLN IRS podniosła się jeszcze mocniej (śr. +26 pb.). Rynek wycenia scenariusz w którym wyższe stopy w USA zmuszą RPP do powrotu do podwyżek. Poza tym w gołębim tonie o poranku zdążyła wypowiedzieć się Gabriela Masłowska z NBP. Powiedziała, że obecny poziom stóp procentowych może pozostać na wiele miesięcy. W tle była decyzja Sejmu Rzeczypospolitej o poluzowaniu niektórych warunków reguły wydatkowej w 2022 roku, potencjalnie zwiększając możliwy w tym roku deficyt w ujęciu memoriałowym. Dziś natomiast na krajowym FI, podobnie jak na rynkach bazowych, brakować może bodźców podnoszących zmienność. Nie wykluczamy lekkiego odreagowania ostatnich wzrostów rentowności.

Obligacje: Rynki bazowe pod wpływem Bullarda  - 2Obligacje: Rynki bazowe pod wpływem Bullarda  - 2

Czytaj więcej