Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MFO: Wstępne wyniki finansowe spółki giełdowej na III kw.’22 – przychody niższe od prognoz

|
selectedselectedselected
MFO: Wstępne wyniki finansowe spółki giełdowej na III kw.’22 – przychody niższe od prognoz | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komentarz

Wyniki odbieramy negatywnie, przychody są o ok. 20% niższe niż oczekiwaliśmy.

 

Przychody

Średnia cena HDGC spadła w Q3’22 do 4650 PLN/t z 6115 PLN/t w Q2’22 (-25% kw./kw.), co sugeruje nam że ok 15-20% spadku przychodów w ujęciu kwartalnym mogło być związane ze spadkiem wolumenów. Tak duży spadek wolumenów jest dla nas pewnego rodzaju zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że słabe dane z rynku mieszkaniowego tak szybko wpłyną negatywnie na sprzedaż. Profile GK (sprzedaż głównie w PL) wykorzystywane są głównie na etapie instalacji, zatem niska sprzedaż mieszkań czy spadek noworozpoczętych inwestycji nie powinien mieć, aż tak dużego wpływu na rynek profili GK. Dodatkowo na rynek docierają informację o problemach branży producentów okien, czego przykładem są zwolnienia grupowe w Veluxie (20% załogi). W MFO spadki wolumenów sprzedaży do tych klientów są jednak umiarkowane (-5 do -10%). Słabiej zachowuje się natomiast sprzedaż eksportowa profili specjalnych, gdzie kilku dużych klientów zmniejszyło zamówienia pod koniec kwartału. Dodatkowo niektórzy klienci widzą spadki cen stali na przestrzeni kwartału nie wywiązywali się z umów, rezygnując z odbiorów.

 

Reklama

MFO: Wstępne wyniki finansowe spółki giełdowej na III kw.’22 – przychody niższe od prognoz - 1MFO: Wstępne wyniki finansowe spółki giełdowej na III kw.’22 – przychody niższe od prognoz - 1

 

Marże

W sytuacji mniejszych od zakładanych wolumenów sprzedaży, spółka pozostała z magazynem zakupionym w Q2’22 przy bardzo wysokich cenach stali, co w sytuacji gwałtownego spadku cen w Q3’22 skutkowało koniecznością udzielania większych rabatów/ upustów, a tym samym dochodziło do przeszacowania zapasów. Spadkowy trend na cenach stali kontynuowany jest także w Q4’22, również wolumen sprzedaży powinien ulegać dalszej erozji z powodu pogarszających się nastrojów w gospodarce.

 

MFO: Wstępne wyniki finansowe spółki giełdowej na III kw.’22 – przychody niższe od prognoz - 2MFO: Wstępne wyniki finansowe spółki giełdowej na III kw.’22 – przychody niższe od prognoz - 2

 

Koszty

Reklama

Spółka ograniczyła zatrudnienie, rezygnując z ok. 40 pracowników tymczasowych. Decyzja ta podyktowana była brakiem perspektywy odbicia popytu przynajmniej do Q2’23.

 

Inwestycje

W październiku do spółki trafiła nowa linia do produkcji profili pod instalacje PV (10msc opóźnienia). Obecnie trwa jej montaż, a pierwsze przychody z nowej linii będą widoczne w Q1’23. Spółka nie wstrzymuje prac związanych z inwestycją na terenie Boryszew Sochaczew, Zarząd stara się o dofinansowanie do tej inwestycji (do 40%). Cały proces inwestycyjny potrwa ok. 18msc.

 

 

Cash flow

Reklama

Biorąc pod uwagę, że zapasy spółki na koniec Q2’22 wyniosły ponad 200mln PLN, podczas gdy na początku 2021r było to 100mln PLN, spodziewamy się bardzo mocnego spływu gotówki do spółki w Q3’22 i Q4’22.

 

Outlook

Wynik EBITDA i netto w Q4’22 w dalszym ciągu będą się znajdować pod presją. Normalizacja marży do historycznych poziomów ok. 350 PLN/t stali nastąpi dopiero w Q2’23. W przyszłym roku wolumeny sprzedaży będą prawdopodobnie niższe niż max. capacity spółki, które wynosi ok. 185 tys. ton (+nowa linia PV). Zakładaliśmy, że w 2023r wolumen wyniesie ok. 169 tys. ton, a zysk EBITDA sięgnie 60mln PLN. Z uwagi na słaby outlook na H1’23 widzimy konieczność zrewidowania w dół naszych założeń sprzedażowych i wynikowych. (Łukasz Rudnik)

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama