Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełda jak po krachu z 1929 roku. Alarmujące dane

|
selectedselectedselected

Na rynku giełdowym pojawia się coraz więcej sygnałów przegrzania. Pojawia się duże ryzyko, że liderzy rynku akcyjnego mogą zawieść. Hossa na giełdach akcji trwa w najlepsze, ale czy korekta wisi w powietrzu?

Giełda akcji jak w 1932 roku. Alarmujące dane
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy dominacja wielkich spółek jest zagrożeniem dla portfeli inwestorów?
  • Czy hossa dotyczy całego rynku akcji?
  • Co świadczyć może o przegrzaniu na giełdzie?

 

Dominacja wielkich spółek przebiła okres Wielkiego Kryzysu po 92 latach

Największa amerykańska spółka giełdowa jest obecnie aż 760-krotnie większa niż spółka z 75 percentyla. To rekordowa wartość. Jeszcze nigdy ta przewaga nie była aż tak potężna.

Przez ponad 90 lat poziomy z 1932 roku, czyli okresu Wielkiego Kryzysu, nie zostały przebite. Jednak ekstremalna zwyżka wąskiego grona dużych spółek w ciągu ostatnich kilkunastu lat doprowadziła do wzrostu wartości wskaźnika do tak nieprawdopodobnej wielkości.

 

Reklama

gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 1gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 1

Źródło: Goldman Sachs.

 

W rezultacie, jedną z najważniejszych kwestii na amerykańskiej giełdzie jest ryzyko nadmiernej koncentracji kapitału inwestorów w gronie spółek z grupy “Siedmiu Wspaniałych”.

Są to: Apple, Amazon, Alphabet, Tesla, Microsoft, Nvidia oraz Meta. Obecnie, te 7 największych spółek, zwane “Magnificent Seven” stanowi blisko 32% amerykańskiego indeksu S&P 500. 

Reklama

Te 7 spółek stanowi już niemal jedną trzecią wartości całego indeksu, podczas gdy pozostałe 493 odpowiada za dwie trzecie kapitalizacji.

Z uwagi na to, że S&P 500 jest ważony w oparciu o kapitalizację rynkową, największe spółki stanowią tak dużą część indeksu. Oczywiście, ta koncentracja zmienia się wraz z wahaniami kapitalizacji rynkowej 7 spółek, ale już od wielu miesięcy przekracza poziom 25%. 

Według wielu ekspertów, jest to poważne zagrożenie. Jednocześnie, to odzwierciedlenie olbrzymiej euforii i entuzjazmu na rynku.

 

Czytaj również: Przełom dla spółki z giełdy. Wielka umowa większa niż roczne przychody! Akcje mocno w górę

Reklama

 

Dominacja grupy wielkich spółek również w zyskach

W ciągu ostatnich 10 lat udział w zyskach pięciu największych spółek na amerykańskiej giełdzie wzrósł z 18,9% do 30,7%

Jednocześnie, udział 10 największych firm wzrósł z 31,8% do 43,4%. Bez wątpienia liderzy giełdy w USA wzmocnili swoją pozycję.

Podobnie jest, gdy porównamy udział największej spółki w zyskach całej giełdy oraz 10 największych.

 

Reklama

Wykres: Udział 1 największej spółki w zyskach wszystkich spółek z całej giełdy w USA (kolumna niebieska), 5 największych (kolumna czerwona) oraz 10 (kolumna żółta).

gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 2gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 2
Źródło: Morningstar, John Rekenthaler.


 

Zobacz również: Inwestorzy napaleni na akcje tej spółki. Wkrótce najważniejsze wyniki finansowe dla całej giełdy

 

Giełdowa hossa trwa w najlepsze. Czy będzie trwać wiecznie?

Reklama

Amerykańska giełda pnie się w górę, a indeks S&P 500 od początku tego roku zyskał niecałe 13%. Zdarzały się drobne korekty, ale dużych jednodniowych przecen nie było od… 2022 roku.

Minęło już ponad 320 dni handlowych, odkąd indeks S&P 500 zanotował spadek o więcej niż 2%. To najdłuższa passa od lat 2016-2018, kiedy indeks odnotował 351 dni bez spadku o ponad 2%.

Minęło zaledwie pięć miesięcy, a indeks S&P 500 zanotował już 26 nowych rekordowych poziomów na zamknięciu sesji.

W kierunku indeksu S&P 500 popłynęło aż 10 bilionów USD kapitału netto w ciągu zaledwie 8 ostatnich miesięcy.

 

Reklama

gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 3gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 3

Źródło: Ritholtz Wealth Management.

 

Hossa wielkich spółek, ale stagnacja małych firm

Gdy oczy inwestorów zwrócone są w kierunku 500 największych amerykańskich spółek, gdzie trwa hossa, to małe spółki pozostają w tyle.

Indeks Russell 2000 obrazujący zachowanie 2 tys. małych spółek z USA od początku 2024 roku spadł o 0,13%.

Reklama

W rezultacie, stosunek notowań Russell 2000 do S&P 500 jest obecnie na najniższym poziomie od października 2001 roku! Innymi słowy, akcje spółek o małej kapitalizacji są najtańsze w stosunku do walorów o dużej kapitalizacji od 23 lat.

W ciągu ostatniej dekady indeks S&P 500 wzrósł o 178%, przewyższając wzrost indeksu Russell 2000 o 108% punktów procentowych.

Albo małe spółki są niedowartościowane, albo duże są przewartościowane. Czy w nadchodzących miesiącach różnica ta zostanie zniwelowana? - stwierdził Adam Kobeissi, ekonomista The Kobeissi Letter.

 

Wykres: Stosunek notowań indeksu Russell 2000 do kursu indeksu S&P 500.

Reklama

gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 4gielda jak przed krachem w 1929 roku ostrzezenie ekspertow grafika numer 4

Źródło: TradingView.

 

Czytaj również: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama