Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełda jak po kryzysie w 1929 roku. Wskaźniki biją na alarm na rynku akcji

|
selectedselectedselected

Sytuacja na amerykańskiej giełdzie przypomina bańkę z początku lat 30. XX wieku czy dot-com z początku XXI wieku. Niepokojąca jest dominacja wielkich spółek. Czy alarm jest uzasadniony?

Giełda jak po kryzysie w 1929 roku. Wskaźniki biją na alarm na rynku akcji
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak bardzo skoncentrowana jest amerykańska giełda akcji?
  • Jak duża jest w tym rola Nvidia?
  • Czy to zagrożenie dla hossy?

 

Amerykańska giełda napompowana przez wielkie spółki

Giełda akcji w USA osiąga coraz większe rozmiary. Obecnie jest ona już blisko dwa razy większa niż PKB Stanów Zjednoczonych.

To zasługa wielkich spółek, których wyceny niesamowicie urosły w trakcie ostatnich 20 lat. Obecnie, 10% największych spółek stanowi blisko 75% całej giełdy. Taka sytuacja miała miejsce tylko raz w historii… Tuż po krachu w 1929 roku.

 

Reklama


Źródło: Deutsche Bank.

 

Dominacja wielkich spółek z USA jest bezprecedensowa. Wartość trzech największych spółek z giełdy amerykańskiej wynosi obecnie blisko 10 bln USD. Tymczasem, jeszcze 14 lat temu w 2010 roku było to około 500 mld USD.

Zatem, w zaledwie 14 lat ich kapitalizacja rynkowa wzrosła 20-krotnie. Każda z tych trzech spółek jest warta więcej niż 3 bln USD.

 

Reklama

Źródło: Deutsche Bank, Bloomberg.

 

Zobacz również: Prawda o pracy w Wielkiej Brytanii. Co czwarty Brytyjczyk nie zamierza pracować

 

Wspaniała Siódemka rządzi rynkiem akcji w USA

W wyniku dominacji grona 7 wielkich spółek, amerykański rynek akcji jest bliski bycia najbardziej skoncentrowanym w historii. - zauważyli analitycy banku Deutsche Bank. -  Wyniki spółek z grona “Wspaniałej Siódemki” mają coraz większe znaczenie dla szerszego obrazu całego rynku.

Te 7 wielkich spółek to Apple, Alphabet, Amazon, Tesla, Microsoft, Nvidia oraz Meta (Facebook). Ta grupa jest o 80 razy większa niż sektor banków regionalnych, o blisko 9 razy większa niż sektor energetyczny i 2,5 razy większa niż sektor finansowy czy opieki zdrowotnej.

Obecnie, tylko 10 największych spółek stanowi niecałe 40% całego indeksu S&P 500. Eksperci z Deutsche Bank ostrzegli, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie. 

 

Reklama

Źródło: RBC Capital Markets

 

W przeszłości po okresie dominacji wielkich spółek, miały miejsce pokaźne korekty. Wystarczy wspomnieć o sytuacji z początku lat 30. XX wieku czy pęknięciu bańki internetowej w 2000 roku.

W przeszłości dochodziło do odwrócenia tej sytuacji. Czy tym razem będzie inaczej? - spytali retorycznie ekonomiści Deutsche Bank.

 

Reklama

Zobacz także: Kryzys w całej branży przez sztuczną inteligencję. Krach akcji spółek wywołany przez ChatGPT

 

Spektakularna droga notowań Nvidia

Szczególną uwagę zwraca nieprawdopodobny przypadek spółki Nvidia. Nie jest przesadą stwierdzenie, że imponujący rajd jej notowań o 150% od początku tego roku pociągnął w górę całą giełdę. W szczytowym momencie zakres zwyżki od końca grudnia przekraczał nawet 184%.

W ciągu niespełna 6 miesięcy 2024 roku Nvidia zwiększyła swoją kapitalizację rynkową o więcej niż 2 bln USD. W rezultacie spółka odpowiadała za ponad jedną trzecią całej zwyżki indeksu S&P 500 do tej pory w tym roku.

Czy kiedykolwiek jedna spółka miała tak duży wpływ na indeks S&P 500? - skomentowali eksperci z Deutsche Bank. - Od startu rajdu dekadę temu, Nvidia przebiła kapitalizację rynkową wszystkich notowanych akcji niemieckich, francuskich i brytyjskich, jedna po drugiej…

Reklama

Wartość rynkowa Nvidia jest większa niż cała giełda akcji we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Tylko jedna spółka jest większa niż całe rynki dużych rozwiniętych gospodarek.

Odnieśmy to w perspektywie do poczynań holdingu legendarnego inwestora Warrena Buffetta. Według wielu jest to to najbardziej szanowany inwestor na świecie, który może pochwalić się przeciętną roczną stopą zwrotu zarządzanego przez niego Berkshire na poziomie około 20%.

By doprowadzić swoją firmę do wartości blisko 1 bln USD Warren Buffett potrzebował aż 60 lat. Tymczasem, Nvidia zwiększyła swą kapitalizację rynkową o 1 bln USD z 2 do 3 bln USD tylko w ciągu 30 dni końcem tej wiosny.

Nvidia to imponująca firma, ale ile z tego to efekt giełdowej spekulacji? - zauważyli eksperci rynku akcji z Deutsche Bank.

 

Reklama

Czytaj również: Rafał Zaorski pozbywa się akcji spółki Jacka Bartosiaka? Kupcem znany ekspert gamedev

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama